Loading...
Sport

Sprzęt na siłownię do domu. Jak stworzyć najlepsze miejsce do ćwiczeń?

Kobieta wyposażyła swoją siłownie w domu

Rok 2020 i 2021 był niezwykle trudny zarówno dla branży fitness, jak i miłośników aktywności fizycznej. Wielomiesięczne zamknięcie klubów i siłowni, a tym samym ograniczenie dostępu do sprzętu i możliwości systematycznego trenowania, było dla wszystkich nieprzyjemnym zaskoczeniem. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie domowej siłowni. Jak to zrobić? Jaki sprzęt na siłownię wybrać? Już podpowiadamy!

Organizacja siłowni w domu

Dobrą wiadomością jest to, że domową siłownię może sobie zorganizować praktycznie każdy, kto ma nieco wolnego miejsca w domu czy mieszkaniu. W tym celu nie potrzeba dysponować oddzielnym pomieszczeniem. Chociaż jeśli tak jest, to możemy skompletować większą ilość sprzętu, a tym samym urozmaicić rodzaj treningów.

Tym samym rodzaj domowej siłowni można podzielić przede wszystkim ze względu na ilość miejsca, jakim dysponujemy i pod tym kątem kompletować sprzęt na siłownię. W ten sposób stworzymy dwie różne siłownie, co nie znaczy, że jedna będzie mniej efektywna od drugiej. Po prostu metody trenowania w przypadku siłowni bardziej prowizorycznej, zorganizowanej w przestrzeni naszego codziennego życia, będą nieco inne. Na co postawić w konkretnej sytuacji?

Siłownia w domu w oddzielnym pomieszczeniu

Taką siłownię można urządzić w wolnym pokoju czy jakimś nieużywanym pomieszczeniu gospodarczym. Ilość i rodzaj sprzętu, jaki w niej umieścimy, zależy oczywiście od miejsca, jakim dysponujemy oraz rodzaju treningu, jaki preferujemy. Przy czym warto tutaj postawić na uniwersalność i zaopatrzyć się w urządzenia do treningów kondycyjnych oraz siłowych.

Takim uniwersalnym sprzętem na siłownię są:

 • maszyny do treningu aerobowego, takie jak:
  • crosstrainery i maszyny eliptyczne,
  • bieżnie,
  • rowerki stacjonarne.
 • akcesoria do treningu siłowego, takie jak:
  • sztangi,
  • hantle,
  • ławka pod sztangę,
  • ciężary olimpijskie i gryfy,
  • maszyny ze stosem (np. atlas do ćwiczeń).

Powyższy sprzęt na siłownię to urządzenia, które znajdziemy w każdym klubie fitness. Przy czym w domowej siłowni organizowanej w oddzielnym pomieszczeniu warto również zadbać o odpowiednie przygotowanie nawierzchni. W tym celu sprawdzają się specjalne maty antypoślizgowe i amortyzujące wykonane z różnych tworzyw. Z jednej strony zabezpieczają podłogę przed uszkodzeniem, a z drugiej chronią przed kontuzją.

Siłownia w domu

Siłownia domowa bez oddzielnego pomieszczenia

Siłownię domową można również zorganizować przy ograniczonej przestrzeni. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest postawienie na trening fitness oraz ćwiczenia funkcjonalne i kalistenikę. Przy czym bardzo często można jednak wygospodarować jakiś kąt w mieszkaniu, gdzie ustawimy bieżnię, rowerek lub orbitreka.

Jeśli jednak naprawdę nie da rady, to w przypadku treningów naprawdę warto postawić na ćwiczenia, które pomogą nam budować formę i sylwetkę, bez konieczności korzystania z dużych urządzeń do ćwiczeń. Kalistenika, fitness i trening funkcjonalny doskonale się tutaj sprawdzą. Akcesoria do ćwiczeń są w tym przypadku niewielkich rozmiarów.

Sprzęt na siłownię domową prowizoryczną:

 • taśmy oporowe,
 • kettlebellsy,
 • hantle,
 • maty fitness,
 • gumy treningowe tubing basic,
 • stepy,
 • kamizelki obciążeniowe,
 • skakanka.

W przypadku kalisteniki, gdzie trenujemy z użyciem ciężaru własnego ciała, niezbędny jest również drążek do ćwiczeń. Dostępne są konstrukcje, które z łatwością można zainstalować na ścianie czy nad drzwiami. Do takiego drążka z czasem warto dołożyć kółka gimnastyczne, które pozwalają jednocześnie realizować trening kalisteniki i funkcjonalny.

Oczywiście powyższe akcesoria i sprzęt na siłownię domową powinny znaleźć się także w siłowni zorganizowanej w oddzielnym pomieszczeniu. Wtedy warto nawet pokusić się o przymocowanie do ściany drabinki treningowej, która zwiększa możliwości trenowania funkcjonalnego czy kalisteniki. Te dwa rodzaje treningu w domowych warunkach sprawdzają się bowiem idealnie.

Jaki sprzęt na siłownię wybrać?

Akcesoria i urządzenia do ćwiczeń często są dzielone na domowy i profesjonalny sprzęt na siłownię. To, na jaki się zdecydujemy, zależy najczęściej od naszego budżetu, warto jednak zastanowić się nad tym, czy wybór tańszej opcji w perspektywie czasu będzie faktycznie tańszą opcją.

Niestety, ale kiepskiej jakości urządzenia nie są zbyt wytrzymałe i jeśli podchodzimy do treningów na poważnie, to możemy się nimi rozczarować, bo urządzenia i akcesoria będą się szybko eksploatować i niszczyć. Sprzęt na siłownię profesjonalny będzie natomiast służyć przez wiele lat i jego cena w perspektywie czasu okaże się dużo niższa. Dotyczy to zarówno akcesoriów do ćwiczeń, jak i maszyn do treningu aerobowego czy siłowego.

Jeśli chcemy wybrać sprzęt trwały, ergonomiczny i bezpieczny, to warto zainteresować się firmą Total Fitness Concept, do której należy marka Apus Sports. Jest to producent wysokiej jakości akcesoriów i sprzętu do ćwiczeń, który obok nowych urządzeń oferuje również markowe maszyny regenerowane, co pozwala nabyć wysokiej klasy sprzęt w bardzo atrakcyjnej cenie. Domowa siłownia z takim sprzętem pozwoli realizować treningi w sposób profesjonalny, co przekłada się oczywiście na jego wysoką efektywność i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.