Loading...
ChorobyLeki i suplementy

Statyny zmniejszają zagrożenie chorobą Alzheimera

Badacze niemieccy, wśród nich dr. Tobias Hartmann z Uniwesytetu w Heidelbergu, opublikowali w „Proceedings of the National Academy of Sciences” doniesiene o zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera przy stosowaniu simvastatyny, leku obniżającego poziom cholesterolu. Stwierdzili oni w badaniach, że simvastatyna spowalnia wytwarzanie białka kluczowego w patogenezie tej choroby. Mimo że eksperyment przeprowadzono na zwierzętach – świnkach morskich – badacze mają nadzieję, że odkrycie to będzie miało implikacje terapeutyczne u ludzi.

Choroba Alzheimera prowadzi do postępującej destrukcji mózgu, otępienia i niesprawności. Charakteryzuje się ona powstawaniem złogów niszczących budowę histologiczną mózgu. Zasadnicze znaczenie ma przy tym białko zwane amyloidem. Simvastatyna zmniejsza wytwarzanie tego białka (beta-amyloidu), oznaczanego skrótem AB42, obniżając ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, twierdzi dr Tobias Hartman. Zwraca on przy tym uwagę, że w eksperymencie podawano świnkom morskim dużo większe dawki (relatywnie do masy ciała 100-400 razy większe) niż stosowane u ludzi w leczeniu hipercholesterolemii. Nie wiadomo zatem, czy „normalne” dawki mogą zmniejszać powstawanie amyloidu u ludzi.

W przedstawionym badaniu świnki otrzymywały pożywienie zawierające simvastatynę, a poziom dwóch typów amyloidu (Ab40 i Ab42) był oznaczany w płynie mózgowo-rdzeniowym i w tkance mózgowej. Zespół dr Hartmana badał również stężenie amyloidu w hodowlach komórkowych zawierających neurony pobrane od szczurów. Tu także stwierdzono redukcję wytwarzania amyloidu, zarówno pod wpływem simvastatyny, jak i innego leku – lovastatyny. Zmniejszały one powstawanie amyloidu Ab42 i Ab49. Dr Benjamin Wolozin z Loyola University Medical Center w Maywood w stanie Illinois twierdzi, że świnka morska jest dobrym modelem zwierzęcym dla badań nad chorobą Alzheimera.

Zarówno produkcja amyloidu jest u niej podobna, jak u ludzi, jak też reakcja organizmu na statyny jest analogiczna do reakcji organizmu ludzkiego. Uważa on też, że wykazanie wpływu statyn na produkcję amyloidu ma kolosalne implikacje terapeutyczne i ukazuje szansę na opóźnienie wystąpienia choroby Alzheimera i spowolnienie jej postępu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.