Loading...
Dzieci

Stopa dziecka – dbaj o nią już od najmłodszych lat

Dobieranie odpowiedniego buta do stopy dziecka

Artykuł sponsorowany.

Wiele decyzji młodych rodziców ma ogromne znaczenie dla dalszego życia ich pociechy. Również takie kwestie, jak dobór odpowiedniego obuwia, są wyjątkowo istotne, przede wszystkim dla postawy dziecka, a później – dorosłego. Na co zwrócić uwagę, wybierając buty dziecięce i dlaczego kwestia ta jest tak istotna?

Boso czy w bucikach, czyli o pierwszych krokach malucha słów kilka

Pierwsze kroki malutkiego dziecka to zawsze powód ogromnej ekscytacji jest rodziców, a także pozostałych członków rodziny. Warto jednak pamiętać, że obok ogromnych emocji, powoli nadchodzi również czas na podejmowanie istotnych decyzji dotyczących obuwia dla maluszka. Piszemy „powoli”, bowiem swoje pierwsze kroki dziecko powinno stawiać boso lub – jeśli to niemożliwe ze względu na pogodę – w skarpetkach.

Jeśli maluszek opanowuje sztukę chodzenia w okresie letnim, może próbować swoich sił na dwóch nogach także na bezpiecznych trawnikach. Jednak jeżeli pierwsze kroki dziecka przypadają na chłodniejszą część roku – zdecydowanie lepiej jest pozostawić naukę chodzenia na czas, kiedy przebywamy w domu, podczas spacerów bezpiecznie sadzając malucha w wózku.

Nakładanie dziecku bucików odkąd stanie na stopy nie jest dobrym pomysłem. Początkowo, maluszek musi nauczyć się wyczuwać, w jaki sposób ułożyć stopy, by zapewniały dobre podparcie, a założenie butów może wytwarzać nieprawidłowe wzorce.

Dlaczego dobór odpowiedniego obuwia ma tak duże znaczenie?

Gdy maluch zacznie już dość stabilnie chodzić boso, możemy zainwestować w pierwsze buciki. Wybór odpowiedniego modelu ma duże znaczenie z uwagi na to, że to właśnie w pierwszych latach życia dziecka kształtują się wzorce, a także sama stopa. Jeżeli buty nie będą odpowiednio ukształtowane – maluch może nauczyć się nieprawidłowego obciążania nóżek lub błędnego układania stóp, co w przyszłości może skutkować daleko idącymi wadami postawy.

Czym powinny się charakteryzować dobrze dobrane buty dziecięce?

Dziecięce obuwie powinno być wykonane z przepuszczających powietrze materiałów, dzięki czemu zapewniona jest optymalna wentylacja, tak istotna z punktu widzenia higieny, ale również zachowania przyczepności małej stópki, która nie ślizga się we wnętrzu bucika, gdy wilgoć jest odprowadzana prawidłowo.

Dodatkowo, należy wybrać model, który zgina się w prawidłowy sposób, co jest szczególnie trudne do uzyskania w przypadku małych, dziecięcych bucików. Obuwie powinno pracować w taki sposób, jak stopa, czyli zginać się w około 1/3 wysokości, nie w połowie. Doskonałym wyborem dla najmłodszych są buty dziecięce BARTEK, które charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia, a także odpowiednimi parametrami, dzięki którym maluch uczy się chodzenia w butach w prawidłowych dla rozwijających się stóp warunkach.

Trzymając się powyższych zasad, z pewnością z łatwością można dobrać odpowiednie, dopasowane do potrzeb obuwie dziecięce. Warto pamiętać, że zaniedbanie tej kwestii nie da żadnych objawów od razu, a ewentualne nieprawidłowości pojawią się po latach, dając o sobie znać np. bólem pleców!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.