Loading...
Blog eksperckiChorobyCiążaJedzenieNowinki ze świata zdrowia

Straciłaś okres? Czyli kiedy zdrowy styl życia nie jest taki zdrowy

Brak okresu

Przepis na zdrowie (?) wydaje się jasny. Obudź się o świcie, zrób trening na czczo, a następnie zjedz białkowe śniadanie. Pamiętaj o poście przerywanym, nie jedz nic poza 6-godzinnym oknem spożywczym! W weekend koniecznie zrób detoks sokowy. A kiedy stracisz okres, nie przejmuj się. Przecież teraz i tak nie chcesz mieć dzieci. STOP.

Powody braku miesiączki

Brak okresu pochodzenia podwzgórzowego pojawia się najczęściej z powodu nadmiernej aktywności fizycznej i/lub utraty znacznej ilości tkanki tłuszczowej. Może być też wywołany stresem lub restrykcyjną, również eliminacyjną dietą (niewłaściwa dieta a brak okresu to możliwa zależność). Zanik miesiączki to poważne zaburzenie hormonalne, które jeśli nie jest leczone, prowadzi do poważnych problemów u kobiet, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zdrowe.

Poważny problem

Zanik okresu pochodzenia podwzgórzowego jest nader często ignorowany i uważany za niegroźny. W 2004 roku psychologowie dr R. Sherman i dr R. Thomson współpracujący z Indiana University przeprowadzili wśród trenerów ankietę, z której wynikło, że aż 37% z nich uważa zanik okresu wśród sportowców za coś normalnego. Mniej niż połowa uważała to zjawisko za nienormalne na tyle by istniała potrzeba konsultacji z lekarzem. (S.
G. Eberle. (2014). Endurance Sports Nutrition).

Pamiętaj, że comiesięczne krwawienie oznacza dla organizmu młodość. Kiedy go nie ma zaczynają zachodzić zmiany, które zwykle dotyczą kobiet po menopauzie. Problemem jednak jest to, że leki, które podaje się kobietom, które są w sile wieku nie są odpowiednie dla tych, które chcą urodzić dziecko. Jedynym, co kobieta w wieku rozrodczym może i powinna zrobić by zachować zdrowie, to zregenerować ciało i przywrócić miesiączkowanie.

Niechęć do leczenia

Podstawowym problemem z jakim kobiety spotykają się podczas leczenia to strach. Strach przed utratą figury na którą tak ciężko się pracowało. Nie ma się co dziwić, żyjemy przecież w społeczeństwie, które zdrowie stawia na drugim miejscu. Presja bycia szczupłym jest tak silna, że do ostatniego momentu nie myśli się o zdrowiu. A nawet gdy jest bardzo źle, żyje się jeszcze złudzeniem, że może jednak w jakiś sposób ta najniższa możliwa waga jest realna do utrzymania.

Tymczasem by kobiecy organizm mógł pracować prawidłowo potrzebuje odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej. Ile? To kwestia indywidualna i nie można jej łączyć ściśle z BMI. Dla przeciętnej kobiety płodne BMI to okolica 22-23 czyli znacznie powyżej minimum (według powszechnej normy prawidłowa waga zaczyna się od 18,5-19 a kończy na 24,5-25). Problemy zaczynają się pojawiać powyżej BMI 29 i poniżej BMI 22. Ale jak już wspominałam, to kwestia indywidualna ponieważ mamy mnóstwo osób które są na obu krańcach i nie mają żadnych problemów z miesiączką. Każda kobieta ma inne genetyczne predyspozycje.

Konsekwencje przedłużającego się braku okresu

Zanik okresu, często ignorowany, niesie ze sobą takie zagrożenia jak:

  • niemożność zajścia w ciąże,
  • zaburzenia hormonalne z powodu których dochodzi do zmniejszenia gęstości kości (osteopenia i osteoporoza),
  • problemy z sercem,
  • problemy związane z mózgiem.

Kości

Utrata masy kostnej u kobiet, które utraciły okres postępuje w taki sposób jak u kobiety po menopauzie. Młoda dziewczyna tracąc okres pozbywa się około 2,5% masy kostnej rocznie. (K.K. Miller. (2006). Determinants of Skeletal Loss and Recovery in Anorexia Nervosa. DOI: doi.org/10.1210/jc.2005-2818). W dorosłość wchodzi z kośćmi tak słabymi jakby była 80-letnią staruszką.

Serce

Zaburzenia hormonalne związane z podwzgórzowym brakiem okresu obejmują przede wszystkim niedobór estrogenów. Estrogeny chronią naczynia krwionośne. Przy ich niedoborze naczynia nie rozkurczają się jak należy. Ponadto nie są chronione przed stanami zapalnymi. To wszystko prowadzi m.in. do rozwoju miażdżycy.

Mózg

Kobiety zmagające się z brakiem okresu narażone są na zwiększone ryzyko zapadalności na depresję oraz choroby neurodegeneracyjne mózgu takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy wczesną demencję.

Bezpłodność

Kobieta borykająca się z problemem braku miesiączki
Źródło: Pixabay.com

Brak okresu pochodzenia podwzgórzowego, świadczy o osłabieniu organizmu. Mózg wyłącza możliwość rozmnażania, uznając że ciało nie jest wystarczająco silne na donoszenie ciąży i poród. I faktycznie, nawet gdy w takiej sytuacji zastosuje się zapłodnienie in vitro, szanse na urodzenie dziecka są niewielkie.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet wieloletni brak okresu zwykle nie zagraża samemu układowi rozrodczemu. Jeżeli tylko podjęte zostanie skuteczne leczenie, szanse na odzyskanie okresu sięgają nawet 98%. Aczkolwiek pewne zmiany mogą być nieodwracalne, np. uszkodzenia w układzie sercowo-naczyniowym.

Artykuł napisała:
Malgorzata Akkuş,
Psychodietetyk,
Szkoleniowiec, Coach,
http://jedzenieintuicyjne.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.