Loading...
Kręgosłup

Stwierdzona dyskopatia

Pytanie:
Dzień dobry,
Mam 26 lat. Została u mnie stwierdzona dyskopatia. Latem przeleżałam dwa tygodnie w łóżku z powodu silnego bólu, brałam zastrzyki i tabletki + fizjoterapia (masaż, ćwiczenia izometryczne, prądy). Uważam na siebie, ćwiczę regularnie – codziennie w domu po ok. 30 min (głównie brzuch i grzbiet) + dwa razy w tygodniu ćwiczenia pod okiem rehabilitantki. Staram się przynajmniej raz w tygodniu być na pływalni. Niestety ostatnio znów pojawił się ból – doraźnie biorę diclofenac i sirdalud (lekarz powiedział, że jak mnie zaboli, to mam brać). Zauważyłam, że boli mnie bardziej, kiedy jest zimno (podobno można to wytłumaczyć tym, że mięśnie się kurczą i ciągną ten dysk w lewo). Ubieram się ciepło, bo jestem zmarzluch.
Czy można sobie jeszcze jakoś pomóc, by mnie nie bolało??? Nie każdy może sobie pozwolić na przeleżenie zimy :(((
Pytanie:
Już pisałam niedawno, ale jeszcze chciałabym się dowiedzieć, jak teraz ocenia się leczenie skoliozy przez noszenie korektora dr Parczyńskiego (pan doktor pracował w Katowicach)? Nosiłam coś takiego przez parę lat w podstawówce, ale krzywa jestem nadal, bo nic się nie cofnęło, może się jedynie wolniej pogłębiało. Teraz mam dyskopatię.

Odpowiedź:
Gratuluję systematyczności w ćwiczeniach. Bardzo niewielki procent osób jest w stanie na tyle się zmobilizować, aby ćwiczyć codziennie pół godziny dziennie i przynajmniej raz w tygodniu być na pływalni. Posiadanie mocnego gorsetu mięśniowego na pewno korzystnie zaprocentuje. Warto pamiętać jeszcze o dobrym materacu do spania i właściwie dostosowanym stanowisku pracy. Jeśli Pani długo pracuje w pozycji siedzącej przy komputerze, a nie ma Pani kłopotów ze stawami kolanowymi, warto rozważyć korzystanie z klęcznika. No, i oczywiście na co dzień pamiętać o technikach przenoszenia przedmiotów, nie wykonywaniu prac w pochyleniu etc. W okresie zaostrzeń korzystanie z leków niesteroidowych przeciwzapalnych i leków rozlużniających napięcie mięśniowe jest jak najbardziej uzasadnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.