Loading...
Jedzenie

Superfoods – czyli 10 produktów, które warto uwzględnić w diecie

Siemie lniane w drewnianej misce

Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania ciągle wzrasta. Coraz więcej osób poszukuje naturalnej, nieprzetworzonej żywności. Szczególną popularnością cieszą się produkty spożywcze określane mianem „superfood”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „super żywność”. Do grupy superfoods zaliczamy głównie owoce, warzywa i przyprawy, które są bogatym źródłem wielu substancji odżywczych. Włączając do codziennego menu tego typu żywność możemy być pewni, że dostarczymy organizmowi wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jakie produkty superfood warto uwzględnić w diecie? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czarnuszka

Czarnuszka obfituje w wyjątkowe składniki odżywcze. Jest doskonałym źródłem witaminy A, B, E i F oraz składników mineralnych, tj. magnez, żelazo, potas, cynk, sód czy wapń. Ponadto obfituje w rozmaite kwasy tłuszczowe. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Oprócz tego wykazuje silne działanie ochronne, które zawdzięcza obecnym w składzie fitosterolom, flawonoidom, saponinom, białkom i węglowodanom. Liczne badania przeprowadzone przez naukowców dowiodły, że związki zawarte w czarnuszce ograniczają ryzyko zachorowania na nowotwór oraz hamują jego rozwój. Nasiona rośliny są pomocne w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i astmy.

Płatki drożdżowe nieaktywne

Płatki drożdżowe nieaktywne z powodzeniem możemy zaliczyć do grupy superfoods. Produkt ten jest bogaty w pełnowartościowe białko oraz witaminy z grupy B, C i D. Nie bez znaczenia jest obecność minerałów – fosforu, potasu, sodu, wapnia i żelaza. Płatki drożdżowe wykazują działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Wspomagają układ immunologiczny, jednocześnie chroniąc przed infekcjami oraz bakteriami. Związki zawarte w płatkach drożdżowych nieaktywnych usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Nieaktywne płatki drożdżowe mają także pozytywny wpływ na wygląd – poprawiają kondycję cery, włosów i paznokci.

Bakalie

Suszone owoce to bardzo wartościowa przekąska, którą zawsze powinniśmy mieć pod ręką. W ich składzie znajdziemy witaminy A, D, E i K, błonnik, kwas foliowy oraz składniki mineralne, tj. błonnik, czy potas. Związki te są niezbędne do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej. Co więcej, bakalie to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. NNKT są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i serca. Warto nadmienić, iż suszone owoce skutecznie odkwaszają organizm. Ponadto wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego, łagodzą objawy menopauzy oraz chronią przed osteoporozą i wieloma innymi chorobami.

Kozieradka

Kozieradka to małe, twarde nasiona o żółto-brunatnej barwie. W kuchni wykorzystywane są głównie jako przyprawa. W kozieradce znajdziemy witaminę C, B6, A oraz kwas foliowy. Roślina to także bogate źródło minerałów – magnezu, wapnia, żelaza, cynku, fosforu i sodu. Kozieradka wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Usprawnia trawienie pokarmów i wchłanianie zawartych w nich związków. Pobudza pracę szpiku kostnego (ma pozytywny wpływ na krwinki czerwone). Roślina bardzo często stosowana jest przez kobiety karmiące, ponieważ pomaga w zwiększeniu produkcji mleka. Kozieradka działa też wykrztuśnie, przez co jest zalecana przy chorobach oskrzeli.

Sezam

Sezam ze względu na zawartość składników odżywczych również jest zaliczany do grupy żywności superfoods. W jego składzie znajdziemy witaminy A, E, niacynę, kwas foliowy, kwasy omega-3, omega-6 i omega-9 oraz minerały: wapń, miedź, mangan, cynk, selen, fosfor. Sezam to także bogactwo błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Z nasion sezamu wytwarzana jest popularna pasta tahini. Produkt ten pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, wpływa na zdrowie kości oraz ogranicza ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Kakao

Do codziennej diety warto wprowadzić kakao. Ten ciemnobrązowy proszek to cenne źródło witamin z grupy A, B i E. Zawiera również flawonoidy, które opóźniają procesy starzenia skóry. Jak się okazuje, kakao ma również właściwości lecznicze. Działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, obniża ciśnienie krwi w organizmie, usprawnia pamięć i koncentrację oraz obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Kakao w pewnym stopniu zapobiega także chorobom układu krążenia, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko chorób serca.

Nasiona chia

Nasiona chia również należą do grupy „super żywności”. Zawierają ogromne ilości błonnika pokarmowego, pełnowartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Bez cienia wątpliwości warto wprowadzić je do swojej diety. Nasiona chia wspierają układ trawienny, zapobiegają miażdżycy i stymulują produkcję dobrego cholesterolu. Z uwagi na obecność wysokiej jakości białka są dobrym wyborem dla wegetarian oraz wegan. W składzie nasion chia znajdziemy związki wykazujące silne działanie antyoksydacyjne.

Jagody goji

W prawidłowo zbilansowanej diecie nie może zabraknąć świeżych owoców. Jagody goji zajmują czołową pozycję na liście superfoods. Charakteryzuje je wysoka zawartość witaminy C, która jest niezbędna do produkcji kolagenu i białek odpowiedzialnych za rozwój kości i chrząstek. W składzie jagód goji znajdziemy również witaminę B1, B2, B6 i E. Oprócz tego owoc jest również doskonałym źródłem białka. Nasiona goi m.in chronią siatkówkę oka, wspierają układ odpornościowy, zapobiegają stresowi oksydacyjnemu i hamują rozwój komórek nowotworowych. Podobne działanie mają jagody acai.

Siemię lniane

Siemię lniane bez dwóch zdań zasługuje na miano superfood. Ziarenka lnu są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, białko, węglowodany i cukry. Znajdziemy w nich również witaminę C, E i K oraz sole mineralne. Len ze względu na wysoką zawartość liganów, ma niezwykle korzystny wpływ na jelita. Oprócz tego ogranicza ryzyko chorób serca, przeciwdziała nowotworom i stanom zapalnym w organizmie. Ma też rewelacyjny wpływ na gardło – warto po nie sięgnąć, gdy borykamy się z infekcją.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie obfitują w wielonasycone kwasy tłuszczowe, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu. Co więcej, są bogatym źródłem białka, błonnika, kwasu foliowego, magnezu i fosforu. Orzech włoski mimo wysokiej zawartości tłuszczów wcale nie tuczy – wręcz przeciwnie – przyspiesza metabolizm i spalanie kalorii. Warto dodać, że orzechy zawierają argininę, która zapobiega powstawaniu zakrzepów. Mają również działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Podsumowanie

Termin superfood odnosi się do żywności. Możemy spotkać się z nim przeglądając czasopisma, artykuły lub sklepowe półki ze zdrową żywnością. To grupa w pełni naturalnych, nieprzetworzonych produktów, mających korzystny wpływ na organizm człowieka. Przypisuje się im właściwości prozdrowotne i lecznicze. Najpopularniejsze superfoods to czarnuszka, kozieradka, jagody goji, siemię lniane, nasiona chia, kakao, orzechy włoskie, czy bakalie. Super żywność stanowi podstawę prawidłowo zbilansowanej diety. Jeśli chcemy wzmocnić swój organizm i dostarczyć mu niezbędnej dawki składników odżywczych, warto włączyć te produkty do swojego menu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.