Loading...
Suplementy

Suplementy diety, na co warto zwracać uwagę?

wysypane suplementy diety

Jesień każdego roku to okres, w którym wiele osób odczuwa większe niż zazwyczaj zmęczenie, senność czy rozdrażnienie. Częściowo winna jest temu pogoda, krótsze dni, brak słońca. To wszystko nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Jesień to również ta część roku, w której częściej się przeziębiamy, a apteki notują wzmożony ruch. Poszukując sposobów na polepszenie samopoczucia bardzo chętnie sięgamy po różnego rodzaju suplementy. W poniższym tekście postaramy się zwrócić uwagę na to, że nie każdy suplement wart jest stosowania.

Suplement to nie lek

Rynek suplementów to potężny biznes. Po części trudno się temu dziwić. Kto nie chce czuć się lepiej i zdrowiej?
Problem w tym, że suplementy to nie leki i nie należy ich stosować bez wyraźnej potrzeby. Tymczasem o wiele mniejsze wymogi prawne, którym podlega produkcja i dystrybucja suplementów na tle leków sprawia, że są one dostępne praktycznie wszędzie, od aptek, przez zwykłe sklepy na drogeriach kończąc. Warto mieć świadomość, iż o ile leki, zanim trafią do aptek muszą przejść procedurę rejestracji i dopuszczenia do obrotu wydawaną przez Urząd Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ich opakowania muszą ponadto zawierać dokładny opis wskazań, przeciwwskazań oraz informację o możliwości wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku suplementów są one traktowane jako produkt spożywczy, który wystarczy zgłosić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To sprawia, że suplementy nie są tak naprawdę do końca zbadane pod kątem jakości.

Rodzaje suplementów

Pomimo że na rynku mamy wiele dostępnych suplementów możemy je podzielić na dwie główne kategorie.
Pierwsza to preparaty naturalne oparte na ziołach, owocach i warzywach. Są one zdecydowanie korzystniejsze dla zdrowia od drugiej kategorii do której zaliczamy preparaty syntetyczne, otrzymywane podczas syntezy chemicznej. Mając za sobą główny podział warto dodać, iż wewnątrz wcześniej wymienionych rodzajów mamy do czynienia z suplementami mineralnymi bądź witaminowymi.

Jak wybrać dobry suplement?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy jakieś dodatkowe preparaty są nam potrzebne? Jeśli kierujemy się opinią znajomej, sąsiadki lub – co gorsza – reklamą telewizyjną łatwo ulec wrażeniu, że bez suplementów nie da się żyć. Tymczasem zanim zaczniemy cokolwiek przyjmować powinniśmy zbadać się i skonsultować zakup z naszym lekarzem. Suplementy zdadzą egzamin, jeśli faktycznie nasz organizm ma jakieś niedobory. Branie czegokolwiek, niejako na zapas nie jest dobrym rozwiązaniem. Często modyfikacja diety, więcej ruchu mogą poskutkować lepszym samopoczuciem i to bez wsparcia w kapsułkach. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup jednego z dostępnych preparatów postawmy na produkty uznanych globalnych producentów, którzy są znani na rynku od lat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.