Loading...
Jedzenie

Suszone owoce – ich właściwości i rodzaje

Suszone jabłka

Owoce suszone stają się coraz popularniejsze, a to dlatego, że są dostępne praktycznie przez cały rok. Można je nie tylko spotkać w popularnym musli, ale także w postaci chipsów, które są smaczną i zdrową przekąską. Ponadto nie odbiegają za bardzo walorami smakowymi od świeżych owoców, a niekiedy są nawet smaczniejsze. Wartym podkreślenia jest fakt, że mają wiele właściwości, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

  1. Jakie właściwości zdrowotne mają suszone owoce?
  2. Jakie są popularne rodzaje suszonych owoców?
  3. Gdzie można kupić suszone owoce?

Jakie właściwości zdrowotne mają suszone owoce?

Suszone owoce swoje zastosowanie znajdowały już tysiące lat temu. Sposób, w jaki były produkowane sprawiał, że ludność mogła się nimi cieszyć przez cały rok. To, co warte podkreślenia, to fakt, że są one znacznie bardziej kaloryczne i mają o wiele słodszy smak, przez co trudno jest zjeść ich większe ilości.

Dużym atutem suszonych owoców jest to, że dodają mnóstwo energii za sprawą zawartych w nich węglowodanów. Ponadto w swoim składzie mają wiele składników odżywczych, które są bardzo cenne dla zdrowia organizmu. Warto dodać, że suszone owoce bardzo dobrze wpływają na trawienie, gdyż nie mają ani grama tłuszczu i zawierają bardzo cenny błonnik.

Jakie są popularne rodzaje suszonych owoców?

Suszone owoce można zrobić z większości ich świeżych zamienników. Stanowią one bardzo cenne źródło wielu witamin i składników odżywczych. Zazwyczaj znajdują swoje zastosowanie w dietach wegetariańskich oraz odchudzających. Jakie są popularne rodzaje suszonych owoców?

Suszone śliwki

Ze względu na zawartość żelaza i fosforu są szczególnie polecane weganom i wegetarianom. Ponadto mają bardzo dużo witaminy A. Suszone śliwki zalecane są także osobom mającym problemy z osteoporozą.

Suszone morele

Suszone morele zawierają znacznie większe ilości witamin niż świeże. W ich składzie można znaleźć witaminę A, PP, C, B. Ponadto znaleźć w nich można liczne ilości wapnia, fosforu i żelaza. Suszone morele polecane są w szczególności osobom zmagającym się z nadkwasotą organizmu. Dodatkową ich zaletą jest to, że regulują ciśnienie krwi dzięki zawartości potasu.

Suszone daktyle

Suszone daktyle to jedne z najpopularniejszych owoców tego typu. Znaleźć je można praktycznie w każdym sklepie spożywczym oraz ze zdrową żywnością. Duże uznanie znalazły w dietach sportowców, gdyż przed treningiem dodają mnóstwo energii, a tuż po nim uzupełniają braki glikogenu. Suszone daktyle poleca się także kobietom w ciąży, ponieważ dostarczają do ich organizmu spore ilości kwasu foliowego.

Suszone figi

Suszone figi mają bardzo dużo właściwości pro zdrowotnych. Wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego, nerwowego oraz sercowo-naczyniowego. Ponadto z racji dużej zawartości wapnia wspomagają budowę kości i zębów, dzięki czemu można zminimalizować choroby z nimi związane.

Gdzie można kupić suszone owoce?

Suszone owoce dostępne są między innymi w sklepie internetowym https://naturalniezdrowe.pl/27-owoce-suszone. W większości z nich ceny są bardzo atrakcyjne i znacznie niższe niż u stacjonarnych sprzedawców. Oczywiście można skorzystać z oferty marketów, aczkolwiek specjaliści zalecają uważać, gdyż niekoniecznie muszą być one zdrowe, ze względu na sposób pakowania i przechowywania, a także produkcji i transportu.

Wątpliwości jednak nie ma co do tego, że wszyscy ludzie, chcący zadbać o własne zdrowie powinni wprowadzić do swojej diety suszone owoce. W okresie letnim można je zastąpić świeżymi owocami, najlepiej z sadów, które oznaczone są certyfikatem bio, gdyż wtedy nie ma wątpliwości co do ich jakości uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.