Loading...
ChorobyLeki i suplementy

Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne u ludzi ze stwardnieniem rozsianym

Z opublikowanych niedawno badań wynika, że szczepienie przeciw grypie może zapobiec zachorowaniu na nią i zaostrzeniu objawów stwardnienia rozsianego przez tę chorobę wirusową.

W Badaniu opublikowanym w kwietniowym numerze „Neurology” porównano 12 pacjentów z SM (sclerosis multiplex – stwardnienie rozsiane) i 28 ludzi zdrowych. Stwierdzono, że szczepionka, wbrew obawom pacjentów, nie zaostrzyła SM. Nie obserwowano też żadnych objawów ubocznych późnych w czasie 4 miesięcy po szczepieniu. Większa część przeciwciał poszczepiennych została u wszystkich badanych wytworzona po 2 tygodniach od podania szczepionki. Zakażenie wirusem grypy może wyzwolić lub zaostrzyć objawy SM.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą, w której występuje uszkodzenie mieliny, cienkiej osłonki włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Kliniczne skutki uszkodzenia pewnych obszarów mózgu to np. utrata wzroku, niedowłady lub porażenia, zaburzenia psychiczne i zaburzenia czucia. Patofizjologicznym podłożem tego schorzenia jest atak komórek odpornościowych T przeciw białkom tworzącym mielinę. Nie ma swoistej metody leczenia tej choroby.

Dr Neville Moriabadi z Julis Maximilians University w Wurzbug w Niemczech zapewnia, że szczepionka przeciw grypie jest bezpieczna dla chorych z SM i chroni ich przed prawdziwym zagrożeniem, jakie stwarza infekcja grypowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.