Loading...
Leki i suplementy

Szczepionka MMR jest bezpieczna

Jak podają dr Annamari Patja i współpracownicy z Uniwersytetu w Helsinkach, zakończone niedawno duże badanie wykazało bezpieczeństwo stosowania u dzieci szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (z ang. measles/mumps/rubella – MMR).

Wyniki badania przeprowadzonego w Finlandii w latach 1982-1996 na 1,8 mln osób, którym podano łącznie 3 mln daweki szczepionki, opublikowano w styczniowym numerze „The British Medical Journal”. Nie stwierdzono związku między szczepieniem MMR, a zwiększonym ryzykiem autyzmu lub choroby jelita (tzw. choroby Crohna). Wśród osób, które były szczepione w latach 1982-96, wystąpiły 173 poważne powikłania, w tym 1 zgon. Najczęstszym powikłaniem były napady drgawek, związane z odczynem gorączkowym. Nie stwierdzono ani jednego przypadku zapalenia jelita czy autyzmu. Badacze uważają, że około 45% niepożądanych zdarzeń, które obserwowano, nie było związanych ze szczepionką, lecz z innymi czynnikami. Częstość wszystkich objawów ubocznych wynosiła 3,2 na 100 000 dawek szczepionki.
Wyniki badań powinny uspokoić nie tylko rodziców, ale i pracowników medycznych. W Wielkiej Brytanii wielu lekarzy wzbraniało się przed podaniem drugiej dawki MMR, mimo że jest to konieczne dla uzyskania odporności przeciw odrze. Skuteczność szczepionki zależy od przestrzegania harmonogramu szczepień, tzn. podania pierwszej dawki między 12. a 15. miesiącem życia dziecka i powtórnej między 4. a 6. rokiem życia. Od 1988 r. wiele dzieci w Wielkiej Brytanii otrzymało tylko 1 dawkę. W związku z zachorowaniami w 1993 r. na odrę, w roku 1996 wprowadzono rutynowe stosowanie drugiej dawki. Jednak wielu lekarzy i rodziców obawiało się autyzmu i choroby Crohna jako powikłania po szczepieniu.

Opublikowane wyniki fińskiego badania potwierdzją, że szczepienie jest bezpieczne i konieczne dla zapobiegania epidemii odry. Opinię tę potwierdza UK’s Commitee of Safety of Medicines, a także Joint Committee of Vaccination and Immunisation w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.