Loading...
Uroda

Szczoteczka do zębów – soniczna czy rotacyjna?

Aby mieć zdrowe zęby i biały uśmiech ważne jest nie tylko regularne mycie uzębienia. Istotne jest również to, czym zęby są czyszczone. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości szczoteczki do zębów. Szczególnie polecane przez stomatologów, a równocześnie chętnie wybierane przez klientów są modele soniczne i rotacyjne. Czym się różnią? Na który rodzaj warto się zdecydować? Sprawdź.

Zalety szczoteczek rotacyjnych

Szczoteczki rotacyjne oraz oscylacyjno-rotacyjne należą do grupy modeli elektrycznych. Ich działanie polega na tym, że podczas pracy główka szczotki bardzo szybko obraca się, skutecznie oczyszczając tym samym powierzchnię oraz przestrzenie międzyzębowe. Są o wiele bardziej efektywne niż modele tradycyjne, czyli zwykłe manualne szczoteczki. Nowoczesne modele wyposażono w wiele udogodnień i funkcji, np. w różne programy mycia. Ponadto dostępny jest szeroki wybór nasadek do szczotek rotacyjnych, które zwiększają ich zakres działania, pozwalając m.in. na masaż dziąseł, czyszczenie języka itp.

Wykorzystując je jednak, należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej techniki czyszczenia, bowiem niewłaściwe używanie produktu może dość szybko prowadzić do obniżenia linii dziąseł, co wiąże się m.in. z odsłonięciem szyjek zębowych oraz powstania tzw. ubytków abrazyjnych na powierzchni uzębienia (zagłębień ponad linią dziąseł). Dlatego też stosując szczoteczkę elektryczną rotacyjną, nie należy naciskać jej ze zbyt dużą siłą do powierzchni zębów. W niektórych modelach zainstalowano specjalne, nowoczesne systemy informujące o tym, że wspomniana siła nacisku jest za duża. Ponadto, stosując je, należy pamiętać o punktowym przykładaniu urządzenia do każdego zęba. Nie powinno się przesuwać główką po zębach, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia tzw. brodawek międzyzębowych.

Szczoteczki soniczne – zalety

Szczoteczki soniczne to nowsze, bardziej innowacyjne (w porównaniu z modelami rotacyjnymi) produkty do czyszczenia zębów. Ich działanie polega na szybkich ruchach drgających szczoteczki, powodujących bardzo dokładne mycie powierzchni uzębienia oraz przestrzeni międzyzębowych. W porównaniu z wersjami elektrycznymi, szczoteczka soniczna Oclean pozwala zazwyczaj osiągnąć znacznie lepsze efekty czyszczenia. Stosując ją, należy również pamiętać o odpowiedniej technice mycia, tj. wykonywaniu ruchów wymiatających. Warto przy tym zaznaczyć, że model ten jest delikatny dla dziąseł i przyzębia, dzięki czemu to szczególnie polecane rozwiązanie dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości jamy ustnej, np. krwawienie dziąseł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.