Loading...
Dom i rodzinaHobby

Sztuki walki – sposób na aktywne spędzanie czasu

Sztuki walki definicja i rodzaje

Coraz więcej ludzi interesuje się różnymi formami aktywności ruchowej. Jest to nie tylko stale utrzymujący się trend, ale również potrzeba oderwania się od codziennych problemów, pracy, siedzącego trybu życia. Od kilku lat możemy zauważyć wzrost zainteresowania sztukami walki. Jednak którą z nich wybrać? Jakie są rodzaje sztuk walki?

Sztuki walki – definicja i rodzaje

Sztukami walki określa się sposób walki wręcz bądź z użyciem broni białej. Za ich podstawę uważa się trening, który ma prowadzić do samokontroli, redukcji poziomu stresu, budowania pewności siebie oraz w znacznym stopniu poprawia wydolność organizmu. Sztuki walki można również podzielić na zbrojne i niezbrojne. Do pierwszych zalicza się łucznictwo, włócznictwo i szermierkę. Sztukami niezbrojnymi określa się walkę, w której chodzi o uderzanie stopami i rękami oraz o chwytanie.

Rodzaje sztuki walki

Sporty walki zaliczane do sztuk walki są głównie pochodzenia wschodnioazjatyckiego. Rodzaje sztuki jakie należą do nich to między innymi:

  • Kung fu – jest określeniem chińskich sztuk walki, oznaczającym osiągnięcie najwyższego poziomu umiejętności w danej dziedzinie,
  • Judo – to styl walki polegający głównie na samoobronie wręcz. Styl ten wywodzi się z Japonii i doskonale służy również jako metoda ćwiczeń fizycznych oraz trening moralny,
  • Karate – jest sztuką walki, w której można wyróżnić ponad 100 stylów. Każdy z nich oparty jest na treningu polegającym na nauce i doskonaleniu kihon, kata i kumite, Kendō – po polsku oznacza drogę miecza. Jest sportem wywodzącym się z szermierki samurajów w Japonii.
  • Taekwon-do – sztuka walki i dyscyplina sportu pochodząca z Korei.
  • Kobudō – okinawska sztuka walki z bronią, którą zwykle były narzędzia rolnicze, jak: sai, bo, tonfa, czy nunchaku.

Rodzaje sztuk walki – która jest najpopularniejsza?

Najpopularniejszą sztuką walki nadal pozostaje karate. Dzięki możliwościom jakie daje różnorodny wybór styli, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Jednym z najpopularniejszych stylów karate jest kyokushin. Ta pełno kontaktowa sztuka walki ma ściśle określoną sekwencję ruchów, które są wykonywane w różnych pozycjach. Podobnie jak trening, który opiera się na 5 filarach: kihon, ido geiko, kata, kumite i iken.

Klub Sztuk Walk SOKUDO

Spędzanie wolnego czasu ćwicząc sztuki walki
Źródło: http://www.sokudo.pl/

Jeśli chcesz rozwinąć swoje waleczne skrzydła w sztukach walki zajrzyj do Klubu Sztuk Walk “Sokudo”. Jest to klub współtworzony przez pasjonatów, którzy nie tylko razem trenują, ale również działają na rzecz popularyzacji karate. Karate to sztuka walki, ale w obecnych czasach wyodrębnia się też jako dyscyplina sportowa. W trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 2021 roku, karate będzie jedną z pięciu nowych dyscyplin olimpijskich. Karate na Igrzyskach reprezentuje World Karate Federation – największa organizacja karate na Świecie. Klub Sztuk Walk SOKUDO z Otwocka  prowadzi aktywne treningi z karate Shōtōkan i Fudokan, jak również Kobudo. Pierwsze z nich jest grupą stylów wywodzących się ze szkoły karate Gichina Funakoshi. Charakteryzuje się ona niskimi postawami, pomiędzy którymi następują silne i mocno dynamiczne przejścia. Ataki są wyprowadzane również nisko, bardzo blisko środkowej linii ciała. Karate Shōtōkan zawiera również elementy walki z wieloma przeciwnikami, bądź przeciwnikami uzbrojonymi w pałkę lub miecz. W Polsce Shōtōkan to równie popularny styl karate, tak jak kyokushin. Karate Fudokan to połączenie tradycji ze współczesną formą współzawodnictwa. Walka ma widowiskowy wydźwięk, który ma zapewnić oryginalne wrażenia zarówno sportowe, jak i estetyczne. Ten rodzaj karate polega wyłącznie na walce wręcz. Ma na celu rozwój umiejętności fizycznych oraz psychicznych do stopnia uzyskania przewagi mentalnej, bez konieczności walki z przeciwnikiem. Metody jakie stosuje się w tym rodzaju karate są nakierunkowane na rozwój osobowości, wzmocnienie psychiczne oraz zwiększenie zdolności interpersonalnych zawodnika. Trenując w Klubie Sztuk Walk SOKUDO w Otwocku z pewnością zwiększysz swoją aktywność ruchową, poprawisz koordynację i postawę ciała, przez co zyskasz korzystny wpływ na wydajność pracy umysłowej i fizycznej. W KSW Sokudo nauczysz się także samoobrony, cierpliwości, samodyscypliny, koncentracji, systematyczności, sumienności, dokładności, szacunku oraz rywalizacji i współpracy w grupie.

Więcej o klubie i jego ofercie znajdziesz na stronie http://www.sokudo.pl/ .

Źródło:

  • Sztuka walki w Encyklopedii Britannica – https://www.britannica.com/sports/martial-art,
  • www.wikipedia.pl.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.