Loading...
Choroby

Tabletki i lek na zaparcia bez recepty – skład, dawkowanie, jak szybko działa, skutki uboczne

tabletki na zaparcia

Problem zaparć może towarzyszyć zarówno dzieciom, dorosłym i osobom starszym, które z racji wieku mogą mieć osłabioną perystaltykę. Nie bez znaczenia jest również prowadzona dieta, która powinna obfitować w błonnik i właściwą podaż wody. Co jednak zrobić, gdy domowe sposoby na zaparcia zawiodły? Z pomocą przychodzą środki przeczyszczające, które pomogą złagodzić objawy — nie są to jednak produkty działające na przyczynę zaparć. Jeśli dokuczają Ci zaparcia i nie wiesz jakie tabletki na przeczyszczenie powinnaś wybrać – przeczytaj ten artykuł!

Środki i tabletki na przeczyszczenie – co zawierają?

W skład leków przeczyszczających wchodzą zioła, sole o działaniu osmotycznym, środki powlekające i zmiękczające stolec. W zależności od wieku pacjenta stosuje się łagodne środki jak makrogole u dzieci, babkę płesznik (surowiec śluzowy powlekający), czopki glicerynowe (zwykle 1 g) czy laktulozę w syropie, która nie działa gwałtownie (zwykle po kilku godzinach czy nawet dniach w zależności od osobniczej wrażliwości czy zastosowanej dawki). U osób dorosłych również stosuje się czopki glicerynowe (2 g), laktulozę czy zawiesinę makrogoli. Mocniejsze środki przeczyszczające to np. liść senesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia, parafina ciekła, bisakodyl, pikosiarczan sodu czy siarczan magnezu.

W zależności od składu występują ziołowe herbatki na przeczyszczenie z senesem, ziołowe tabletki z kruszyną, rzewieniem. Niektóre środki przeczyszczające dostępne są w postaci zawiesiny czy syropu. Niektóre roztwory dostępne są w postaci kropli jak np. pikosiarczan sodu lub w formie do rozpuszczenia jak siarczan magnezu.

W problemach z połknięciem leku czy tabletki stosuje się niekiedy formy doodbytnicze, którymi są np. czopki (glicerynowe o różnej masie w zależności od wieku pacjenta) czy gotowe roztwory w formie wlewek doodbytniczych, które wykorzystuje się przed niektórymi badaniami diagnostycznymi jak kolonoskopia.

Kiedy potrzebne są środki przeczyszczające?

Tabletki na przeczyszczenie są stosowane np. przed badaniami, które wymagają oczyszczenia jelita grubego lub zabiegami operacyjnymi, a także w krótkotrwałym łagodzeniu zaparć, których nie można pozbyć się za pomocą diety czy domowych sposobów jak sok ze śliwek czy kiszonki.

Zaparcia mogą pojawić się na skutek niektórych leków jak np. tabletki z żelazem, glinem na zgagę, wapniem na kości, a także przy opioidowych środkach przeciwbólowych.

mężczyzna na łóżku z tabletkami w dłoni

Środek na przeczyszczenie – dawkowanie i środki ostrożności

Środki przeczyszczające stosuje się zwykle wieczorem, a rano odczuwane jest uczucie parcia na stolec. Taki schemat działania występuje przy senesie i roślinnych środkach na zaparcia jak np. kora kruszyny lub korzeń rzewienia. Szybszy efekt przeczyszczający osiąga się po zastosowaniu czopków glicerynowych czy wlewek doodbytniczych. Zwykle po 15-60 minutach od aplikacji następuje konieczność skorzystania z toalety.

Tabletek na zaparcia i innych środków nie można stosować w nieskończoność. Nie powinny być stosowane dłużej niż 1-2 tygodnie w zależności od środka czy wieku pacjenta. Nadużywanie może skończyć się zespołem jelita leniwego i przewlekłymi zaparciami. Łagodzenie zaparć powinno przebiegać równolegle ze zmianą diety (jeśli zaparcie wynika z błędów dietetycznych). Dla działania środków przeczyszczających znaczenie ma odpowiednia podaż wody. Warto pamiętać, że środki przeczyszczające mogą zaburzać wchłanianie doustnych leków, co może wiązać się z osłabionym działaniem terapeutycznym.

Lek na zaparcia – skutki uboczne i przeciwwskazania

Wśród działań niepożądanych wymienić można dolegliwości brzuszne jak skurcze czy bóle brzucha. Mogą pojawić się wodniste biegunki szczególnie podczas przyjęcia zbyt dużej dawki leku oraz ryzyko zaburzonej gospodarki wodno-elektrolitowej. W przypadku senesu odnotowuje się zmianę barwy moczu na żółty lub czerwono-brązowy.

Leków przeczyszczających nie należy przyjmować w przypadku podejrzenia niedrożności jelita, bólów brzucha z towarzyszącym zaparciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.