Loading...
Zdrowie

Tabletki przeciwbólowe na migrenę – jak szybko uzyskać receptę?

Kobieta z migreną trzyma rękami swoją głowę

Objawy towarzyszące migrenie są bardzo kłopotliwe i mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie – zwłaszcza że pojawiają się często bez żadnej zapowiedzi. Wówczas potrzebna jest szybka recepta na medykament, który zniweluje symptomy i pozwoli nam wrócić do naszych codziennych obowiązków. Leki na migrenę na receptę okazują się najskuteczniejsze, gdyż mają potwierdzone działanie. Jak zatem szybko uzyskać taki dokument bez czekania w kolejce? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Co to jest migrena i czy jest groźna dla zdrowia?

Migrena to patologia na podłożu neurologicznym, która uznawana jest za pierwotny ból głowy, czyli taki, który nie jest powiązany z chorobami współistniejącymi. Charakterystyczną cechą tej dolegliwości są napadowe bóle głowy, jednakże pacjenci skarżą się również na inne objawy, do których zaliczamy m.in.:

  • zaburzone pole widzenia,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nudności,
  • niedowłady,
  • mroczki,
  • wzmożona reakcja na bodźce.

Migrena jest tematem, który wywołuje prawdziwe wzburzenie wśród lekarzy, ponieważ wysnuto wiele teorii jej przyczyn, niemniej jednak żadna z nich nie została jeszcze potwierdzona naukowo. Częstość występowania patologii wśród polskiej populacji ocenia się na ok. 8% i jest ona przypisana głównie kobietom. Stanowią one bowiem 75% przypadków. Migrena w opinii lekarzy nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia, jednakże może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie oraz obniżyć jakość życia, dlatego też nie należy jej ignorować.

Migrena – ile trwa napad i jak postępować?

Atak migreny rozwija się niezwykle szybko – zaledwie w ciągu kilkunastu minut. Najbardziej odczuwalne są pierwsze dwie godziny, a sam napad może trwać w niektórych przypadkach nawet do 24 godzin. Zazwyczaj migrena nie wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, jednakże warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po dokładnym wywiadzie, skieruje nas na specjalistyczne badania, które pomogą rozpoznać przyczynę. Do takich metod diagnostycznych należy badanie obrazowe mózgu i rzadziej EEG.

Jeżeli natomiast podczas napadu towarzyszą nam zaburzenia świadomości, niedowład kończyn czy utrata przytomności, należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe. Powodem jest fakt, iż powyżej wspomniane symptomy mogą postawić nas w sytuacji zagrożenia zdrowia, a w najgorszym scenariuszu także i życia.

Jak wygląda leczenie migreny?

Hospitalizacja oparta jest najczęściej na dwóch sposobach. Pierwszym z nich jest profilaktyka, która polega na codziennym przyjmowaniu leków minimalizujących liczbę napadów. Można by rzec, że jest to tzw. metoda prób i błędów, ponieważ nie ma 100% pewności, że pacjent dobrze zareaguje na podane medykamenty. Terapia przyczynowa rzadko kiedy zmniejsza i łagodzi objawy, gdyż ma ona na celu zniwelować powód występowania migreny, a nie jej symptomy. Za to natomiast odpowiedzialne jest leczenie doraźne, w którym wykorzystywane są tabletki na migrenę o działaniu przeciwbólowym.

Jak działają tabletki przeciwbólowe na migrenę?

Najczęściej przepisywanymi lekami na migrenę są tryptany, ponieważ wykazują bardzo skuteczne działanie. Na czym polega zatem ich mechanizm? Substancje z tej grupy pobudzają dane receptory powiązane z pojawianiem się bólu migrenowego. Są to tzw. receptory serotoninowe umiejscowione w naczyniach krwionośnych i komórkach nerwowych. Takie zjawisko prowadzi do zahamowania wydzielania poszczególnych związków odpowiedzialnych za napad migreny oraz blokowania przewodzenia sygnałów bólowych w niektórych neuronach. Do tryptanów należą m.in.:

  • sumpatryptan,
  • zolmitryptan,
  • ryzatryptan.

Leki na migrenę na receptę – jak szybko zdobyć zaświadczenie?

Migrena to dokuczliwa dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Nawracające bóle głowy, mdłości, mroczki przed oczami i utraty świadomości mogą bowiem nie tylko obniżyć nasze samopoczucie, ale i również stanowić pośrednie zagrożenie zdrowia. Jeżeli cierpisz na migrenę, powinieneś jak najszybciej nabyć receptę na leki doraźne, które złagodzą jej objawy i pozwolą Ci się cieszyć resztą dnia. Możesz wówczas zapisać się do lekarza rodzinnego w najbliższej przychodni, aczkolwiek istnieje prawdopodobieństwo, że nie zostaniesz przyjęty tego samego dnia.

Całe szczęście żyjemy w dobie internetu, który umożliwia nam nabycie e-recepty. Jest to nader dogodna i wygodna forma dokumentu elektronicznego wydawana przez wykwalifikowanego lekarza na podstawie formularzu, który wcześniej należy wypełnić. Takie zaświadczenie dostaniesz w ciągu 30 minut bez zbędnego czekania w kolejce, dzięki czemu szybko, a zarazem skutecznie pozbędziesz się bólu migrenowego.

Tabletki na migrenę – przez ile jest ważna recepta elektroniczna?

E-recepta jest ważna przez 30 dni. Ponadto posiadając zaświadczenie, każda apteka ma obowiązek wydać przepisany lek, dlatego też nie musisz martwić się o ewentualne problemy związane z realizacją. Recepta elektroniczna przychodzi na wskazany przez Ciebie adres mailowy, dzięki czemu stale będziesz mieć do niej dostęp. Udając się do punktu farmaceutycznego, należy jedynie podać numer pesel oraz kod dokumentu, zatem nie jest konieczne posiadanie go fizycznie przy sobie.

Partnerem artykułu jest pomoc-lekarska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.