Loading...
Bez kategorii

Tace i patery – co musi zawierać kuchenny zestaw do zadań specjalnych?

Drewniana taca na której znajduje sie jedzenie

Przybory kuchenne muszą znaleźć się w każdej kuchni, są niezbędne do przygotowywania posiłków. Nieważne, czy gotujemy codziennie pełne obiady, śniadania i kolacje, czy też gotujemy sporadycznie. Tace i patery przydadzą się podczas przyrządzania nawet najprostszej kolacji. Gdzie ulokować w kuchni ten zestaw i co powinien zawierać, by kuchenne prace były znacznie przyjemniejsze i łatwiejsze?

Co musi zawierać zestaw tac i pater?

Czasem przybory takie jak tace i patery kupujemy osobno, jednak coraz częściej decydujemy się na zestawy, w których jest wszystko lub większość tego, co potrzebne. Z jakimi przyborami kuchennymi gotowanie jest łatwiejsze?

  • Drewniane łyżki w różnych rozmiarach. Drewniane przybory kuchenne są trwałe i nieprędko ulegają zniszczeniu. W dodatku są dość bezpieczne dla powłok poszczególnych naczyń. Nie uszkodzimy nimi patelni, nie porysujemy jej i nie sprawimy, że teflon zacznie odchodzić. Warto jednak pamiętać, że z czasem drewniane łyżki mogą zmieniać kolor, jedzenie również może wpływać na ich wygląd. I aby posiłki nie przechodziły zapachem drewna, nie należy zostawiać drewnianych łyżek w garnku podczas gotowania.
  • Silikonowe przybory kuchenne – łopatka. Silikonowa łopatka to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Jest co prawda mniej trwała niż drewno i może się zdarzyć, że ulegnie uszkodzeniu o wiele szybciej. Jednak silikon jest też materiałem plastycznym i łatwo dostosowuje się do powierzchni naczynia. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie każdej kropli sosu, który osadzi się na ściankach garnka lub patelni.
  • Metalowe przybory kuchenne do potraw smażonych na głębokim oleju. Czasem kotlety, ryby, czy uwielbiane przez wielu frytki wymagają smażenia w głębokim oleju, gdzie nie sprawdzi się ani drewno, ani silikon. Przybory kuchenne w postaci podbieraków i kratkowych łopatek będą tutaj koniecznością.
  • Oprócz wymienionych wyżej, można rozważyć również kołowy nóż do krojenia pizzy, a także praskę do czosnku, trzepaczkę i trójkątną łopatkę, dzięki której nabieranie tarty będzie dużo łatwiejsze. Może przydać się specjalna taca dekoracyjna, dzięki której serwowanie poszczególnych posiłków będzie łatwiejsze.

Tace i patery– gdzie trzymać je w kuchni?

Kuchnia to najczęściej mnóstwo zakamarków do chowania poszczególnych naczyń i dodatków. Czy miejsce dla tac powinniśmy wygospodarować w jednej z szuflad lub szafek? Niekoniecznie. Pamiętajmy o tym, że przybory kuchenne potrzebne są podczas przygotowywania w zasadzie każdego posiłku, a czasem również podczas np. podgrzewania posiłków gotowych. Warto zatem mieć je pod ręką, by w dowolnej chwili móc po nie sięgnąć. Gdzie będzie najwygodniej?

Na kuchennym blacie możemy ustawić wysoką misę o niewielkiej średnicy (to najczęściej naczynia przeznaczone właśnie do takich celów). Dobrym rozwiązaniem są również stojaki ze specjalnymi haczykami lub długa listwa, którą wieszamy na ścianie. Dzięki temu możemy wygodnie przymocować wieszaki na przybory kuchenne i mieć do nich dostęp przez cały czas. Unikniemy wówczas szuflady, w której trudno jakkolwiek utrzymać porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.