Loading...
Uroda

Tatuaż celtycki – znaczenie i symbolika

Drzewo życia jako tatuaż celtycki

Piękno i symbolika tatuaży celtyckich zachwyca wielu. Tatuaże celtyckie przedstawiają dość skomplikowane wzory, jednak z uwagi na ich ponadczasowy i tajemniczy charakter są bardzo chętnie wybierane, jako wzory dziar. Poznaj znaczenie i symbolikę tatuaży celtyckich, a także zainspiruj się niektórymi możliwymi do wybrania wzorami.

Kim byli Celtowie? Jakie korzenie ma tatuaż celtycki?

Szukając pomysłu na tatuaż z pewnością od razu przychodzą do głowy symbole i znaki – w końcu ludzie od wieków posługiwali się symbolami chcąc komunikować się i wyrażać siebie poprzez sztukę. Celtowie – grupa starożytnych plemion zamieszkujących obszar dzisiejszej środkowej Europy – nie stanowili wyjątku. Kultura ta jest słynna ze stawiania silnego oporu samemu Juliuszowi Cezarowi w trakcie jego kampanii wojennych, a także z tajemniczej religii i zaciekłości w boju – a przede wszystkim z tradycji zdobienia ciała przed bitwą, także w formie charakterystycznych niebieskich tatuaży. Warto zatem przyjrzeć się bliżej celtyckiej symbolice, odzwierciedlającej ich tajemniczą naturę i silny spirytualizm.

Symbole celtyckie

Celtyckie wzory tatuaży na męskim ramieniu

Źródło: Pinterest

Tatuaż celtycki na klacie mężczyzny

Źródło: Pinterest

Do najpowszechniejszych znaków celtyckich należą:

  • Węzeł, przede wszystkim w formie różnych mozaik, często połączony z innymi symbolami,
  • Triquetra,
  • Koło roku,
  • Drzewo życia,
  • Krzyż Celtycki.

W symbolikę celtycką przede wszystkim wpisany jest motyw węzła – może być on nie tylko tłem lub ramą dla innego wzoru, lecz także tworzyć dzieło samo w sobie. Popularnie spotyka się tatuaże celtyckie wykonywanie na ramieniu w formie tzw. „rękawa”, na klatce piersiowej lub na plecach.

Znaczenie symboli celtyckich

Kultura celtów pierwotnie była kulturą pogańską. Wyznawali swój panteon bóstw, mieli swoją mitologię. Na przestrzeni dziejów, najpierw poprzez zmieszanie z kulturą podbijających ich rzymian, później poprzez stopniową chrystianizację, znaczenie ich znaków zmieniało się lub mnożyło, dlatego warto pamiętać o tym, że w przypadku tatuażu symbolicznego liczy się przede wszystkim znaczenie dla samego noszącego tatuaż. Należy dodać, że sam fakt posiadania tatuaży pośród celtów oznaczał najczęściej, że posiadający jest wojownikiem, była to forma siania przerażenia pośród przeciwników.

Najpopularniejsze symbole tatuaży celtyckich:

1.Węzeł – jest to symbol wieczności, nieskończoności życia. Po nocy nastaje dzień, po wiośnie zima – węzeł oznacza brak początku i końca, harmonię przyrody, rytm natury. Może także mówić o nieprzerwanej, niezłamanej czasem miłości, obietnicy lub wspomnienia.

Tatuaż celtycki węzeł

Źródło: barraco_lorenzo_design

2. Triquetra – potrójnie spleciony węzeł – pierwotnie był to symbol trzech etapów życia kobiety, które uznawano za święte – dziewica (panna), matka i starowina, babcia (ang. „crone„).  Wraz ze zwiększającymi się wpływami religii chrześcijańskiej jego znaczenie uległo zmianie i zaczęto wiązać go z trójcą świętą – symbol Ojca, Syna i Ducha Świętego, wiary i jedności.

Triquetra tatuaż celtycki na ręce

Źródło: Pinterest

3. Koło Roku – symbol celtycki w postaci koła z wpisanymi w nie ośmioma ramionami, z których każde oznacza jedno z ośmiu najważniejszych świąt pogańskich, przypadających w dni przesilenia, równonocy i okresy w ich połowie. Obecnie również związany z Wiccą, wcześniej oznaczający cykliczność świata – podobnie jak węzeł. Noc, dzień, fazy księżyca, wschód i zachód, życie i śmierć – to wszystko może być wyrażone Kołem Roku.

4. Drzewo życia – oznacza połączenie nieba i ziemi, jako że samo drzewo jest przedstawione najczęściej wpisane w okrąg, z korzeniami i koroną dotykającymi jego brzegów. Może oznaczać połączenie sfery duchowej z materialną, także ich równość lub jedność, a także siłę, mądrość i długowieczność. Celtowie czcili drzewa, uważali, że łączą się one ze światem duchów – zaraz po węzłach jest to prawdopodobnie najpopularniejszy ich symbol.

Drzwo życia jako znak celtycki na nadgarstku

Źródło: Pinterest

5. Krzyż celtycki – charakterystyczny krzyż z okręgiem w środku, popularny zwłaszcza w Irlandii, przede wszystkim jest symbolem chrześcijańskim – wiary w Boga i w mękę Jezusa, a co za tym idzie symbolizuje wiarę, odkupienie, żal, ale też siłę i opanowanie. Warto zaznaczyć, że uproszczone formy krzyża celtyckiego zostały niestety zaadaptowane przez ruchy białej supremacji – należy więc przemyśleć strukturę i znaczenie tego tatuażu.

Krzyż celtycki na n

Źródło: Pinterest

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.