Loading...
Uroda

Tatuaż kompas – historia i znaczenie

Kompas będący motywem tatuażu

Tatuaż jest dla wielu ludzi rzeczą bardzo intymną, osobistą. Najczęściej chcemy, by symbol, który ma widnieć na naszej skórze, wiązał się z jakimś ważnym przeżyciem lub wspomnieniem. By był czymś, co nas charakteryzuje, w jakimś stopniu oddaje naszą osobowość. Chcemy mieć tatuaż zupełnie inny od wszystkich, które powstały do tej pory. Może jednak nie warto na siłę dążyć do oryginalności w momencie, kiedy motyw idealnie pasujący do nas, już dawno powstał i przy nowej aranżacji sprosta naszym potrzebom. Przyjrzyjmy się, czym jest i co oznacza motyw kompasu.

Kompas – symbol w czasach wielkich morskich podróży

Kompas jako motyw tatuażu zyskał na popularności w epoce, w której podróże drogą morską były najbardziej popularnym (i nie oszukujmy się – najnowocześniejszym) sposobem przemieszczania się pomiędzy niektórymi państwami, a także kontynentami. Ze względu na ówczesny poziom zaawansowania technologicznego, podróże te potrafiły trwać całe lata i wiązały się z niezliczoną ilością niebezpieczeństw. Nigdy też żeglarze nie mogli być do końca pewni, w jakim miejscu podróż się zakończy. Kompas był wówczas narzędziem, które mogło uratować nawet życie całej załogi. Nie powinno więc dziwić, że bardzo szybko w świadomości ludzi parających się żeglugą, kompas utarł się jako symbol bezpieczeństwa i powodzenia na morzu. Marynarze, żeglarze czy rybacy zaczęli więc, dla pomyślności swojej i swoich towarzyszy, umieszczać ten symbol nie tylko na swoich łodziach i statkach, lecz także na swoich ciałach. Takie tatuaże miały działać jak talizmany chroniące ich posiadaczy przed niepomyślnymi wiatrami i kaprysami mórz.

Znaczenie tatuażu – kompasu dzisiaj

Tatuaz kompas na męskiej ręce
Źródło: karthidark

Dzisiaj, przy dobieraniu odpowiedniego motywu do naszego tatuażu, kierujemy się raczej względami estetycznymi, ale kompas ma się w tej kwestii całkiem dobrze. Ze względu na swoją wieloletnią tradycję, nadal jest często wybierany przez wojskowych lub osoby związane z pracą na morzu, ale również przez ludzi, którzy dużo podróżują. Kompas ma w sposób symboliczny pomóc im nie zgubić się w podróży, ale także w życiu. Taką samą funkcję pełnią również podobne do kompasu tatuaże: róża wiatrów, gwiazda żeglarska gwiazda polarna. Wszystkie te warianty mają jednak wspólną genezę i symbolikę, a wybór konkretnego wzoru jest już kwestią gustu.

Kompas tatuaż – co jeszcze warto wiedzieć?

Kompas jest motywem, który łatwo połączyć z innymi, m.in. z:

  • kotwicą;
  • mapą;
  • globusem;
  • kwiatem róży;
  • gwiazdami.

Te motywy z kolei otwierają nowe możliwości znaczeniowe i interpretacyjne. Oczywiście fakt, że motyw kompasu jest dość mocno „obciążony” tradycją, nie powinien zrażać tych osób, które chciałyby wkomponować go we wzór swojego tatuażu wyłącznie ze względów estetycznych. Warto natomiast wiedzieć, że kompas czasem jest kojarzony z ruchem osób LGBT, subkulturą punkrocka czy ruchami antyrasistowskimi, jednak te skojarzenia są na tyle słabe, że nie powinny z kolei odstraszać tych, którzy nie chcieliby być z nimi kojarzeni.

Poznaj przykładowe wzory kompas tatuaż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.