Loading...
Uroda

Tatuaż kotwica – historia, znaczenie, zdjęcia

Tatuaz kotwica na palcach pary trzymającej się za dłonnie

Kotwica jest jednym z częściej tatuowanych motywów. Jej popularność w dużej mierze opiera się na prostocie tego kształtu, pozwalającej na skorzystanie z inwencji twórczej. Oprócz jej estetycznych walorów nie należy jednak zapominać o bogatej symbolice kotwicy, wynikającej z jej wielowiekowej historii. Tatuaż kotwica – co symbolizuje i jakie ma znaczenie? Sprawdź!

Symbol kotwicy – historia i znaczenie

Historia kotwicy jako symbolu, sięga tak daleko, jak historia samego żeglarstwa. Jako ważny element wyposażenia statku utrzymujący go w jednej pozycji, kotwica od zawsze związana była z morzem. Brytyjczycy przyjęli ją wręcz jako symbol marynarki wojennej. W takim znaczeniu kotwica wiąże się przede wszystkim ze stałością i bezpieczeństwem, które ma zapewniać statkowi oraz jego załodze i pasażerom. Kotwica może także symbolizować morskie przygody, w tym zwycięskie potyczki marynarzy.

Nie jest to jednak jedyny przykład użycia kotwicy w historii. Znak ten wykorzystywali także pierwsi chrześcijanie. Jego podobieństwo do krzyża oraz powiązanie symboliki chrześcijańskiej z morzem (apostołowie byli przecież „rybakami ludzi”, a symbolem Jezusa jest ichthys – uproszczone przedstawienie ryby) sprawiło, że nadawał się świetnie do identyfikacji chrześcijan w czasach, gdy byli oni prześladowani. Z perspektywy religijnej kotwica oznacza więc silną, niezłomną wiarę w Chrystusa.

Nie można także zapomnieć o miejscu kotwicy w polskiej historii. Kotwica wystylizowana na połączenie liter „P” i „W” stanowi symbol Polski Walczącej, stosowany powszechnie w czasie drugiej wojny światowej i kojarzony przede wszystkim z powstaniem warszawskim.

Kotwica symbol – Co oznacza tatuaż kotwica?

Tatuaż w kształcie kotwicy może nawiązywać do wielu z wymienionych powyżej znaczeń, które często zależą od cech jego posiadacza. Jako symbol związany z żeglugą, tatuaż kotwica pojawia się najczęściej u marynarzy. Dla nich oznaczać może przygodę lub przywiązanie do morza. Może być również pamiątką szczególnie ważnej wyprawy lub znakiem zakończenia morskich wojaży – podkreśleniem, że marynarz ostatecznie dobił do brzegu. Kotwica powiązana z morzem jest zwykle tatuażem męskim, choć oczywiście pojawia się też u kobiet.

Jako symbol chrześcijaństwa i wiary, tatuaż kotwica pojawia się często w połączeniu z motywem krzyża. Z kolei znak Polski Walczącej wskazuje na silne uczucia patriotyczne posiadacza tatuażu, a także na jego przywiązanie do historii Polski.

Tatuaż ze znakiem kotwicy może mieć także bardziej abstrakcyjne znaczenie. Zarówno męski, jak i kobiecy tatuaż kotwica często oznacza siłę, pewność siebie, czy niezłomność. Może też symbolizować determinację posiadacza, wskazywać, że nie „zatonie” on i nie podda się przeciwnościom losu.

Kotwica jest również często wykorzystywana jako symbol siły i stabilności związku czy przyjaźni. Ze względu na symetryczną formę oraz pozytywną symbolikę stanowi świetny tatuaż dla par.

Jaki tatuaż z kotwicą wybrać?

Ze względu na prostotę formy tatuaż z kotwicą można wystylizować na wiele sposobów, w tym także przez połączenie jej z innymi symbolami:

  • lina lub łańcuch przywiązana do kotwicy wskazywać będzie na spokój, bezpieczeństwo, „dobicie do brzegu”,
  • połączenie silnej kotwicy z delikatną, piękną różą będzie symbolem miłości, i to nie tylko romantycznej,
  • dla kochanków dobrym rozwiązaniem może być tatuaż z kotwicą i sercem,
  • minimalistycznym tatuażem dla par lub przyjaciół może być prosty rysunek kotwicy z inicjałami po obu stronach (taki tatuaż kotwicy doskonale będzie wyglądał na przykad na dłoni czy nadgarstku),
  • kotwica może również być otoczona wstęgą z inspirującym cytatem czy ważną datą.

Znaczenie ma również umiejscowienie tatuażu. Tradycyjnie najczęściej tatuaż z kotwicą znajduje się na ramieniu, klatce piersiowej (zwłaszcza gdy symbolizuje gorące uczucia) i plecach – te części ciała pozwalają na większe, bardziej ekspresyjne projekty. Często można jednak spotkać także mniejsze, bardziej wysublimowane tatuaże kotwice kostkach lub nadgarstkach. Kotwica na kostce lub stopie może oznaczać stabilność i determinację. Tatuaż z kotwicą znajdujący się na palcu serdecznym jest natomiast ciekawym wyborem dla zakochanych.

Poniżej prezentujemy zdjęcia tatuażu kotwica, które mamy nadzieję Cię zainspirują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.