Loading...
Uroda

Tatuaż krzyż – wzory i znaczenie

Młoda kobieta w jasnej koszulce mająca tatuaż krzyż na ciele

Motyw krzyża jest od lat wykorzystywany w sztuce tatuażu. To wzór, który nigdy nie wyjdzie z mody – różnorodność możliwych opcji i ich modyfikacji pozwala na tworzenie oryginalnych, niepowtarzalnych projektów, które przyozdobią praktycznie każdą część ciała. Główną przyczyną ich popularności jest symbolika, która tradycyjnie łączy się z tym motywem. Pomimo, że wielu osobom tatuaże krzyże kojarzą się jednoznacznie z religijnością i wiarą, możliwych interpretacji jest o wiele więcej. Oto kilka najczęściej spotykanych przykładów tego rodzaju wzorów.

Tatuaże krzyż – nawiązanie do chrześcijaństwa

Nie sposób zaprzeczyć, że tatuaże krzyże chrześcijańskie, należą do najczęściej wybieranych motywów w Polsce. Wiąże się to z kulturą, religią oraz historią naszego kraju.Takiego rodzaju krzyż często łączy się z innymi wzorami – różańcem, koroną cierniową, gorejącym sercem, bądź postacią Jezusa. Zdecydowanie się na jedną z tych kombinacji z reguły symbolizuje:

  • głęboką wiarę osoby noszącej tatuaż,
  • gotowość do poświęcenia,
  • duchowość,
  • wieczność,
  • nieśmiertelność.

Może również upamiętniać zmarłą osobę z rodziny, lub przyjaciół – w tym wypadku zazwyczaj we wzór wkomponowuje się datę śmierci lub urodzenia bliskiego.

Tatuaż na całej długości pleców kobiety w kształcie krzyża
Źródło: Pixabay.com

Tatuaże krzyże znaczenie – Krzyż Ankh

Ten egipski motyw od lat bije rekordy w salonach tatuażu na całym świecie. Tatuaż Krzyż Ankh swoje początki ma w starożytnych hieroglifach egipskich – był on znakiem życia. Pełnił również funkcję symbolu płodności – w związku z tym szybko zaczęto go wykorzystywać jako amulet, mający zagwarantować wieczne życie i odrodzenie po śmierci. Uważano go też za talizman chroniący przed złymi siłami i nieszczęściem. To właśnie Ankh trzymali w dłoniach starożytni egipscy faraonowie, stawiani przez zwykłych ludzi na równi z bóstwami.

Kierując się oryginalną symboliką, obecne tatuaże krzyża Ankh z reguły oznaczają to samo, co tysiące lat temu: nieśmiertelność, życie wieczne, płodność oraz ochronę przed złem. Oczywiście niekoniecznie trzeba przypisywać mu mistyczne znaczenie – będzie to też dobra opcja na tatuaż dla miłośnika kultury oraz mitologii egipskiej.

Krzyże tattoo – Krzyż celtycki

Krzyż celtycki tatuaż – charakterystyczny, czteroramienny krzyż wpisany w okrąg jest znany prawie każdemu. Krzyż celtycki oryginalnie był wykorzystywany przez wyznawców religii przedchrześcijańskich – nie tylko Celtów, ale też Słowian oraz Wikingów. Początkowo symbolizował słońce, ale wraz z upływem czasu jego pierwotne znaczenie się zatarło – obecnie jest uznawany przez Kościół za jedną z form krzyża chrześcijańskiego.

Niestety jest on również wykorzystywany przez różnego rodzaju ruchy neofaszystowskie, dlatego decydując się na tatuaż z tym motywem, należy być przygotowanym na pytania o jego symbolikę. W ezoteryce krzyż celtycki tatuaż oznacza połączenie ze Wszechświatem, równowagę, cykliczność natury, odpędzanie złej energii, ochronę przed różnego rodzaju nieszczęściami, a także dostęp do wyższej wiedzy, takiej jak jasnowidzenie. Wzór ten można z powodzeniem modyfikować wedle własnego uznania, pasuje bowiem na każdą część ciała – będzie pięknie prezentował się zarówno na plecach, jak i na przedramieniu, albo na szyi.

Gdzie wykonać tatuaż krzyż?

Gdy już zdecydujemy się na ozdobienie ciała tatuażem krzyżem, przychodzi pora na znalezienie nie tylko odpowiedniego miejsca jakim może być tatuaż na dłoni czy ramieniu lecz odpowiedniego studia oraz artysty. Najczęściej studia tatuażu posiadają na swoich stronach internetowych zdjęcia wykonanych u nich prac – może to znacznie pomóc w wyborze najbardziej odpowiadającego stylu i pozwoli uniknąć późniejszego rozczarowania. Ważne jest również, aby artysta zachował niezbędną higienę podczas tatuowania. Ceny tatuaży mogą się różnić w zależności od miejsca na ciele, wielkości i studia, ale zazwyczaj zaczynają się od około dwustu złotych za najmniejsze wzory.

Galeria tatuaży krzyż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.