Loading...
Uroda

Tatuaż religijny – pomysły i wzory

Na przedramieniu widoczny jest szczegółowy tatuaż przedstawiający krzyż i różaniec w stylu realistycznym, z głębokimi cieniami i trójwymiarowym efektem

Tatuaże to dziedzina sztuki znana od zawsze. Swoje ciała tatuowały tak dawne plemiona jak i współczesne grupy społeczne, podkreślające swoją przynależność albo informujące o własnych przekonaniach. Tatuaż to ewenement, bowiem oprócz walorów plastycznych niósł także, a może przede wszystkim konkretne, ważne dla osoby z tatuażem, przesłanie albo informację. Nie inaczej jest z tatuażem religijnym. Dziś słów kilka na temat tatuaży religijnych i ich znaczeń.

Tatuaż religijny – waga ciężka 

Tatuaż różaniec na ręce, albo tatuaż różaniec na szyi to jeden z podstawowych wzorów i miejsc tatuowania. Różaniec należy do  najważniejszych symboli katolicyzmu i trudno się dziwić jego popularności. Wyraża on w sposób jednoznaczny oddanie religii katolickiej, przynajmniej tak to mają odbierać oglądający. I choć tatuaż i religia nie idą z sobą w parze, katolicyzm wypowiada się przeciwko sztuce tatuażu, to trudno zauważyć, aby, osoby tatuujące swoje ciała w chrześcijańskie wzory, bardzo się tym przejmowały.

Wielu z tych, którzy decydują się na tatuaż religijny, często przywiązują do jego wzoru znaczenie  metafizyczne. Tatuaże o takim charakterze mają chronić tego, kto je nosi i ułatwiać mu życie. Religia to coś więcej niż metafizyka, a chrześcijańskie wzory, według wielu miłośników tatuażu, mają wyjątkową moc.

Tatuaż krzyż na ręce
Źródło: da.tattooshop

Tatuaż a religia: Obrazy, które chronią 

„Obrazy, które chronią” – tak w każdym razie chcą wierzyć ci, którzy je noszą. Różne krzyże celtyckie, korony cierniowe, gołębice i wspominane już wyżej różańce. Do tego tatuaże ran po gwoździach czy wizerunki świętych. Bardzo popularne są także kopie obrazów, jak choćby Bóg Ojciec powołujący do życia Adama i Ewę czy Chrystus Miłosierny wysyłający z serca biały i czerwony promień. Spotyka się także tatuaże archanioła Michała.

Trochę wyszczególnienia 

Motywy religijne stosowane przy tatuażu można podzielić na przynajmniej trzy grupy

  1. Tatuaże przedmiotów religijnych. Należą do nich wizerunki świętych przedmiotów, wota, korony cierniowe, a nawet hostia.
  2. Tatuaże obrazów i postaci. Za wzór stanowią tutaj wszystkie znane obrazy religijne i rzeźby, a także takie obiekty jak Całun Turyński czy Chusta Weroniki.
  3. Tatuaże wyobrażeń duchowych. Do tej grupy należą swobodne interpretację artystów tatuażu na temat Trójcy, Boga Ojca, Jezusa, Ducha Świętego oraz aniołów.Można tutaj  zaliczyć  także drabinę Jakubową, gorejący krzew czy cztery zwierzęta.

Jednym z częstych elementów tatuowanych jako motywy religijne są także cytaty ze świętych ksiąg. Najpopularniejsza jest biblia, ale często spotykamy przemyślenia, zaczerpnięte z buddyzmu, hinduizmu czy taoizmu. Bywają także lamajskie sutry czy japońskie złote myśli zaczerpnięte z shintoizmu i tatuowane jako śliczne, pionowe, japońskie litery.

Tatuaż religijny to także wzory inne niż chrześcijańskie. Ludzie uwielbiają te wszystkie postacie buddy, hinduskie demony czy japońskie bóstwa wśród  specyficznie rysowanych, spienionych fal. Wielu z nas przepada za egzotyką, a dobrze wykonany tatuaż tylko podbija bębenka.

Tatuaże religijne – posumowanie

Nie ma jednego motywu dla wykonywania tatuaży religijnych. Ludzie czasami sami nie wiedzą dlaczego je wybierają. Tatuaż religijny, czy to chrześcijański czy związany z inną religią, wydaje się bezpieczny. Wielu ludzi nie chce kontrowersji, pragnie mieć na swoim ciele coś ładnego i niebanalnego coś, co pozwoli utożsamić się z tatuażem i najzwyczajniej go polubić.

Tatuaże chrześcijańskie wzory

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.