Loading...
CiałoHobby

Tatuaż – wszystko co powinieneś wiedzieć zanim się zdecydujesz

Artysta tatuażu pracuje nad dużym wzorem na ramieniu klienta. Widać jego rękawice i maszynkę do tatuowania, które tworzą kontrast z niedokończonym jeszcze tatuażem

Robienie tatuażu, niezależnie od tego, czy jest to twój pierwszy raz, czy nie, jest ekscytującym czasem. Zanim jednak usiądziesz wygodnie i będziesz obserwować, jak tusz zaczyna spływać po Twojej skórze, poznaj kilka wskazówek, jak zrobić to dobrze.

Zabrania się spożywania alkoholu przed zabiegiem

Nie powinieneś pić alkoholu przed wykonaniem tatuażu. Żaden renomowany lub odpowiedzialny artysta tatuażu nie zrobi tatuażu komuś, kto znajduje się pod wpływem alkoholu. Alkohol rozcieńcza krew, a zrobienie tatuażu spowoduje większe krwawienie na skórze. To z kolei spowoduje wypchnięcie tuszu na zewnątrz i w rezultacie powstanie bardzo blady i nierówny tatuaż.

Ponadto, będąc pod wpływem alkoholu, można stępić swoje poczucie właściwego wyboru i uzyskać zły tatuaż, który ostatecznie się nie spodoba.

Tatuażysta wykonujący tatuaż na ręce
Źródło: Pixabay

Przed sesją tatuażu zjedz lekki posiłek

Zjedz dobrze przed sesją tatuażu, a poczujesz się bardziej komfortowo. Trudno jest się zrelaksować, jeśli czujesz się głodny, więc jedzenie wcześniej jest naprawdę dobrym pomysłem. Jeśli nie masz czasu na jedzenie, to przynajmniej zjedz przekąskę, to podniesie poziom cukru we krwi.

Załóż wygodne ubranie, aby umożliwić łatwy dostęp do obszaru, na którym chcesz wykonać tatuaż

Bardzo ważne jest, aby wybrać odzież, która zapewni tatuażyście wygodny dostęp do przyszłego miejsca tatuażu. Tatuażysta dołoży wszelkich starań, aby tusz nie dostał się na Twoje ubranie, choć czasem się to zdarza. Wybierając ubrania, weź pod uwagę takie, których nie szkoda Ci zabrudzić. I oczywiście ubranie powinno być wygodne, zwłaszcza jeśli tatuaż jest duży, a sesja trwa wiele godzin.

Nie przyjmuj żadnych zbędnych leków przed wykonaniem tatuażu

Leki przeciwbólowe spowodują zwiększone krwawienie. Niektórzy ludzie przyjmują aspirynę codziennie, aby krew była bardziej płynna. Jest to wysoce odradzane, jeśli wybierasz się na sesję tatuażu. Podobnie jak w przypadku alkoholu, aspiryna rozrzedzi Twoją krew, zwiększy krwawienie i zmusi tusz do wydostania się spod skóry. Każdy lek, który ma wpływ na skórę, będzie miał również wpływ na tatuaż.

Starannie wybierz obszar dla swojego pierwszego tatuażu

Różni ludzie doświadczają różnych poziomów bólu na różnych częściach ciała, kiedy robią tatuaż. Bardzo dobrym pomysłem jest omówienie obszaru, który zamierzasz wytatuować ze swoim mistrzem tatuażu, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy tatuaż, aby uniknąć późniejszego dyskomfortu. Kolejną kwestią jest widoczność pierwszego tatuażu. Na początek polecamy unikać miejsc an ciele, które są bardzo widoczne jak tatuaż na dłoni, niestety przy tego rodzaju tatuażach może się okazać, że nie będą one mile widziane przykładowo w zawodzie, który wykonujemy.

Istnieją inne czynniki, które należy rozważyć wcześniej, na przykład, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia dla zdrowia i wskazówki dotyczące opieki nad tatuażem, dopóki się nie zagoi.

Dwie dłonie z tatuażami
Źródło: Pixabay

Ryzyko zdrowotne związane z wykonaniem tatuażu na ciele.

Zawsze należy wybierać miejsce do tatuowania, w którym panują optymalne warunki higieniczne. Igły używane przez tatuażystę powinny być zawsze jednorazowe, w przeciwnym razie istnieje ryzyko poważnych zakażeń i chorób, takich jak zapalenie wątroby typu C, tężec, AIDS, trąd i infekcje skóry.

Chociaż rzadko, niektórzy ludzie doświadczają reakcji alergicznych na barwniki używane przez tatuażystę, zwłaszcza czerwone i zielone, które zawierają elementy metaliczne. Reakcje mogą obejmować swędzenie, upławy, a w bardzo rzadkich przypadkach wstrząs anafilaktyczny.

Po wykonaniu tatuażu zaleca się założenie sterylnego opatrunku na miejsce tatuażu na pierwsze trzy godziny. Po tym czasie można zdjąć opatrunek, pozwolić na kontakt powietrza z tatuażem i kilka razy dziennie posmarować tatuaż łagodzącą maścią ochronną lub Bepantenolem. Choć często stosuje się również wazelinę lub krem nawilżający.

Tatuaż powinien być codziennie myty i chroniony przed światłem słonecznym. Nie należy usuwać złuszczonego naskórka, który tworzy się na tatuażu. Nie używaj alkoholu na tatuaż. Unikaj kąpieli, sauny, łaźni parowych lub przebywania w wodzie przez okres dwóch tygodni po nałożeniu tatuażu na skórę. Ubrania, które będą dotykać tatuażu, muszą być czyste i miękkie. Tatuaż powinien być w pełni zagojony w ciągu dwudziestu do trzydziestu dni od wykonania tatuażu.

Długowieczność tatuażu i utrzymanie jego koloru zależy od pielęgnacji w pierwszych dniach i tygodniach. Nie zdziw się, jeśli kolory tatuażu nieco wyblakną podczas procesu gojenia, nie martw się, powrócą one po całkowitym zagojeniu.

Jeśli uważasz, że pojawiło się zakażenie, udaj się do lekarza. Maści oferowane w salonach tatuażu nie leczą infekcji, mogą jedynie pomóc w zapobieganiu im. Mimo że tatuażysta może powiedzieć Ci, jak dbać o tatuaż i zasugerować najlepszy sposób pielęgnacji, aby zapobiec infekcji, w przypadku wystąpienia infekcji pomocny może być jedynie lekarz. Nie wahaj się szukać pomocy medycznej, jeśli znajdziesz infekcję skóry lub inne powikłania po uzyskaniu tatuażu.

Jak wybrać bezpieczny salon tatuażu?

Jedną z najważniejszych kwestii, gdy myślimy o tatuażu, jest wybór dobrego salonu. Kluczową kwestią jest higiena w salonie tatuażu. Nie należy nawet rozważać opcji miejsc, które nie mają odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych, powinno to obejmować użycie specjalnego sprzętu, środków jego sterylizacji.

W salonach tatuażu mistrz powinien wyjąć przed Tobą nowe igły ze sterylnych opakowań, aby udowodnić ich bezpieczeństwo i sterylność. Mistrz powinien również używać nowej pary rękawiczek lateksowych podczas każdej procedury. Jeśli studio oferuje usługi piercingu, muszą one odbywać się w oddzielnym pomieszczeniu od miejsca, w którym wykonuje się tatuaże.

Artysta tatuażu musi być wykwalifikowany i doświadczony. Ryzyko dla zdrowia związane z tatuażem jest znacznie zwiększone, jeśli próbujesz wykonać tatuaż samodzielnie lub udajesz się do nieprofesjonalnego tatuażysty.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest atrament. Tusz użyty do tatuażu musi być pobrany z pojemnika, a następnie umieszczony w oddzielnym specjalnym plastikowym małym kubeczku, który musi być zutylizowany zaraz po zakończeniu tatuażu. Pozostałego tuszu nie należy nigdy umieszczać z powrotem w pojemniku głównym. Wybierając tatuaż, staraj się zadawać jak najwięcej pytań o doświadczenie mistrza oraz poproś o obejrzenie poprzednich prac. Upewnij się, że tatuażysta rozumie, czego chcesz.

Poproś, jeśli to możliwe, o obejrzenie na żywo tatuaży innych klientów tego mistrza. W ten sposób zdobędziesz wszystkie potrzebne informacje na temat standardu higieny i pielęgnacji klienta. Ponadto, jeśli to możliwe, byłoby bardzo pomocne, aby porozmawiać z poprzednimi klientami lub poprosić o przeczytanie książki z recenzjami, jeśli taką mają. Przed podjęciem decyzji sprawdź kilka różnych studiów tatuażu.

Wytatuaowana ręka w salonie tatuażu
Źródło: Pexels

Czy promieniowanie rentgenowskie może mieć wpływ na tatuaż?

Jeśli musisz zrobić zdjęcie rentgenowskie, nie martw się, promienie rentgenowskie nie mają żadnego wpływu na tatuaże. Jednak fale magnetyczne mogą na niego wpływać. Mogą one podgrzewać tusz, co może spowodować oparzenie skóry.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest przykrycie tatuażu zimną, wilgotną szmatką. Pamiętaj, aby uprzedzić lekarza, jeśli tatuaż znajduje się w obszarze, który ma być skanowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.