Loading...
Choroby

Telemedycyna, telezdrowie i eZdrowie – czym się różnią?

Męzczyzna rozmawia z lekarze przez teleporade

Telemedycyna, telezdrowie i e-Zdrowie to powiązane ze sobą terminy techniczne, które odnoszą się do różnych systemów, usług i produktów związanych z opieką zdrowotną w oparciu o nowoczesne rozwiązania elektroniczne. Pojęcia te mają jednak różne definicje, dlatego nie powinny być stosowane zamiennie. Aby lepiej zrozumieć specyfikę i przeznaczenie każdego z nich, warto zapoznać się ze szczegółowym opisem poszczególnych terminów.

Czym jest eZdrowie?

E-zdrowie rozumiane jest jako ogół technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, które znajdują zastosowanie we wspomaganiu działań związanych z ochroną zdrowia. Narzędzia te dotyczą różnych rozwiązań dla organów służby zdrowia oraz ich pracowników, a także indywidualnie dostosowanych systemów opieki zdrowotnej dla pacjentów. Dotyczy to np. sieci informacyjnych dotyczących zdrowia, usług świadczonych w ramach opieki telemedycznej, elektronicznych książeczek zdrowia, portali poświęconych zdrowiu, osobistych systemów komunikacji, e-recept online oraz innych produktów czy usług bazujących na technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Głównym celem ich stosowania jest wsparcie dla profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób, a także monitorowania stanu zdrowia. W zakres eZdrowia wchodzi wiele innych terminów, w tym zdalna opieka medyczna, informatyka medyczna, telematyka w opiece zdrowotnej czy zarządzanie informacjami o zdrowiu. Poza systemami komputerowymi, zagadnienie to obejmuje też wiele poznawczych metod przetwarzania danych oraz zadań komunikacyjnych dla edukacji, badań czy profilaktyki medycznej. E-zdrowie ma za zadanie wspomagać transformację różnych procesów służby zdrowia, a także zapewniać liczne korzyści pacjentom – takich, jak np. recepta online czy zwolnienie lekarskie przez internet.

Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna to forma realizacji usług medycznych i opieki zdrowotnej na odległość, która łączy w sobie elementy medycyny, informatyki oraz telekomunikacji. Jej definicja jest bardzo szeroka i odnosi się do nieco węższego zakresu usług, niż eZdrowie i telezdrowie. Telemedycyna skupia się przede wszystkim na zdalnych usługach klinicznych, natomiast pozostałe pojęcia dotyczą również zdalnych usług nieklinicznych. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma także aspekt związany z odpowiedzialnością zawodową przy realizacji świadczeń medycznych na odległość, takich jak np. recepta przez internet. Nowoczesne technologie pozwalają na przełamywanie barier geograficznych, ponieważ umożliwiają wymianę specjalistycznych informacji poprzez przesyłanie obrazów statycznych oraz dynamicznych – np. zdjęć EKG, MRI czy USG. Telemedycyna stosowana jest do przeprowadzania diagnostyki i monitorowania zdrowia na odległość, a interaktywna transmisja audiowizualna zapewnia bardzo dużą dokładność w czasie rzeczywistym. Pacjenci mogą korzystać z konsultacji we własnym domu, co obniża koszty ekonomiczne utrzymania jednostek sanitarnych oraz zapewnia dużą wygodę. W oparciu o usługi telemedyczne wystawiona może zostać recepta online, którą da się zrealizować w dowolnej aptece.

Mężczyzna rozmowa z lekarzem przez internet

Czym jest telezdrowie?

Telezdrowie dotyczy ogółu usług zdrowotnych, które świadczone są przy wykorzystaniu technologii komunikacyjnych. Termin ten obejmuje zagadnienia związane zarówno z elektronicznym dostarczaniem informacji o stanie zdrowia pacjentów czy wystawianiem e-recept, jak i zdalnymi interakcjami ze specjalistami w różnych lokalizacjach. Telezdrowie praktykowane jest począwszy od wynalezienia telefonu, który umożliwił lekarzom łatwą komunikację na duże odległości oraz szybkie przekazywanie informacji medycznych chorym. Pacjenci nie byli dzięki temu ograniczeni wiedzą wyłącznie tych lekarzy, którzy pracują w ich najbliższej okolicy. Obecnie telezdrowie korzysta również z innych technologii, takich jak internet oraz aplikacje na smartfony. Nie tylko zapewniają one dostęp do informacji o zdrowiu w dowolnym miejscu i czasie, ale też dostarczają wiele aktywnych usług ułatwiających wzgląd do wyników badań, zapisanych leków oraz innych elementów dokumentacji medycznej. Za ich pośrednictwem może zostać wystawiona tania e-recepta online, a w razie potrzeby lekarz jest również w stanie dokonać jej przedłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.