Loading...
Kręgosłup

Temat choroby Scheuermanna

Pytanie:
Witam,
Dość często pojawia się temat choroby Scheuermanna. W odpowiedzi jest mowa o ćwiczeniach wzmacniających i basenie. Czy gdzieś jest dostępny szczegółowy zestaw ćwiczeń oraz porad dotyczący tylko i wyłącznie choroby Scheuermanna? Może można gdzieś pod okiem specjalisty nauczyć się poprawnego ich wykonywania, tak aby w warunkach domowych kontynuować leczenie? Czy ma znacznie styl pływania?
Mam 23 lata. Czy wiadomo, jak za 10-20 lat będzie wyglądał mój kręgosłup po przebytej chorobie Scheuermanna? Czy jest szansa na całkowite pozbycie się dolegliwości związanych z tą chorobą?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,

Odpowiedź:
W chorobie Scheuermanna leczenie polega na wzmacnianiu mięśni prostownika grzbietu w odcinku piersiowym, mięśni brzucha i pośladków.
Jeśli chodzi o zestaw odpowiednich ćwiczeń, to uważam, iż najlepiej będzie skorzystać z instruktażu ćwiczeń dobranych odpowiednio dla Pańskich potrzeb w Poradni Rehabilitacyjnej. Ten rodzaj świadczeń jak najbardziej jest zakontraktowany przez Kasę Chorych.
Nauka ćwiczeń w Poradni Rehabilitacyjnej i kontrola poprawności ich wykonywania da gwarancję, że ćwiczenia będą wykonywane prawidłowo. Pływanie żabką może okazać się przeciążające w związku z pogłębianiem i forsowaniem lordozy w odcinku lędźwiowym, dlatego szczególnie polecam pływanie na grzbiecie, zwłaszcza jeśli występuje u Pana pogłębienie lordozy lędźwiowej.
Prognozowanie co do stanu kręgosłupa za 10-20 lat jest rzeczą trudną, zależy od stopnia nasilenia zmian w dniu dzisiejszym, ale również od stylu życia, jaki będzie Pan prowadził i dbałości o kręgosłup. Niewątpliwie należy pamiętać, iż kręgosłup u osoby, która przebyła chorobę Scheuremanna, jest znacznie bardziej odporny na przeciążenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.