Loading...
Zdrowie

Terapia powięziowa według Stecco w kontekście funkcji powięzi w organizmie

Kobieta na terapii manipulacji powięzi

Artykuł partnera.

Terapia manipulacji powięzi, dzięki wysokiej skuteczności w leczeniu dolegliwości bólowych układu ruchu, zyskuje wśród fizjoterapeutów i osteopatów coraz większą popularność. Warto więc dogłębnie zbadać temat powięzi i metod pracy z tkanką miękką, aby odnosić satysfakcjonujące i trwałe efekty pracy. Versus Medicus oferuje szkolenia w tym zakresie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, a wysokiej klasy specjaliści podzielą się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem.

Funkcje powięzi w organizmie

Powięź jest nieprzerwaną, trójwymiarową siecią tkanki łącznej. Nie tylko otacza, ale również przenika wszystkie narządy, mięśnie, kości, włókna nerwowe i naczynia krwionośne, co ułatwia komunikację międzykomórkową. Powięź utrzymuje całość strukturalną, tworzy środowisko do naprawy po urazie, a jej bardzo mocne unerwienie ma istotne znaczenie dla przywracania fizjologicznej równowagi i odpowiednich funkcji w obrębie tkanek. Każda z powięzi: powierzchowna i głęboka, pełni w organizmie określone funkcje.

Powięź powierzchowna, ponieważ jest podskórną tkanką łączną, tworzy ścieżkę dochodzącą z głębszych warstw do skóry. Zapewnia mechaniczny podpór i ochronę naczyniom, nerwom i naczyniom limfatycznym.

Powięź głęboka łączy się z mięśniami leżącymi pod powięzią powierzchowną. Współgra z mięśniami, a otaczając je i łącząc bierze udział w wielu procesach, na przykład w przenoszeniu sił czy budowaniu kształtu i wielkości każdego mięśnia. 

Kilka słów o metodzie manipulacji powięzi

Metoda manipulacji powięzi należy do terapii manualnych o bardzo wysokiej skuteczności. Innowacyjne podejście do powięzi jako koordynatora ruchu odkryło dla środowiska medycznego nieskończone możliwości w manualnym leczeniu dolegliwości bólowych, zaburzeń układu ruchu i innych różnego rodzaju dysfunkcji. Całościowe podejście do ciała wymaga równocześnie kompleksowych czynności. Niezwykle ważny w tej metodzie jest szczegółowy wywiad z pacjentem, ponieważ na podstawie dolegliwości towarzyszących lub wcześniej przebytych, poprzez odtworzenie drogi rozwoju kompensacji w ciele, można dojść do pierwotnej przyczyny problemu. Dlatego dopiero dokładny wywiad połączony z testami ruchomości i manualnym sprawdzeniem napięcia tkanek pozwoli na precyzyjne ustalenie, który segment zainicjował nierównowagę napięciową w ciele.

Jednostki mięśniowo-powięziowe układu ruchu

W podejściu terapeutycznym Fascial Manipulation wykorzystuje się obecność poszczególnych punktów. Każdy segment ciała traktowany jest bowiem jako pojedyncze ogniwo łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Punkty zwane centrami koordynacji (CC) oraz centrami fuzji (CF) znajdują się na przebiegu sekwencji, przekątnych oraz spiral mięśniowo-powięziowych. Te właśnie formacje są drogami rozchodzenia się kompensacji w ciele.

Według  metody Fascial Manipulation układ ruchu podzielony jest na 84 jednostki mięśniowo-powięziowe (m-p), a każda z nich składa się z jednostek motorycznych działających na dany staw i otaczającej go powięzi. Do każdej z 6 jednostek m-p (ruchu przedniego, ruchu tylnego, ruchu bocznego, ruchu dośrodkowego, rotacji wewnętrznej i rotacji zewnętrznej) przyporządkowany jest określony punkt w obrębie powięzi. To właśnie w centrum koordynacji (CC) zbiegają się trakcje włókien mięśniowych. Zaburzenia punktu CC wywołują ból okolicy stawu w punkcie CP, czyli centrum percepcji. 

Z kolei centra fuzji (CF) ruchu przednio-bocznego, tylno-bocznego, przednio-dośrodkowego i tylno-dośrodkowego działają na każdy staw, odpowiadając za ruchy złożone oraz ruchy realizowane po przekątnej. Dzieje się to podczas przejścia z jednego kierunku w drugi za sprawą punktów, w których zbiegają się linie dwóch lub trzech przyległych jednostek mięśniowo-powięziowych.

Podnoszenie kwalifikacji w zakresie FM gwarantem skuteczności

Versus Medicus kieruje do fizjoterapeutów i osteopatów kurs w zakresie przygotowania do pracy metodą Manipulacji Powięzi – Fascial Manipulation. Każdy uczestnik szkolenia zdobędzie wiedzę na temat prowadzenia analizy pacjenta, diagnozowania dysfunkcji, zaburzeń i patologii z wykorzystaniem punktów, sekwencji diagonalnych i spiral mięśniowo-powięziowych. Efektem szkolenia będzie umiejętność przeprowadzenia terapii oraz zweryfikowanie jej trafności w oparciu o model biomechaniczny Fascial Manipulation. 

Podstawowe kursy przeprowadzane są na dwóch poziomach Level I i Level II, po ukończeniu których można podjąć dokształcanie na poziomie trzecim, albo wybrać indywidualnie według swoich potrzeb i zainteresowań szkolenia rozwijające FM. Wszystkie informacje znajdą Państwo na naszej stronie: 

https://versusmedicus.pl/manipulacja-powiezi-wedlug-stecco/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.