Loading...
ChorobyUroda

Tłuszczak – objawy, przyczyny, leczenie. Czy tłuszczaki są niebezpieczne dla zdrowia?

Walka z tłuszczakami

Tłuszczaki, kiedy pojawią się na naszym ciele, mogą budzić spory niepokój. Te niebolesne guzki są jednak niezłośliwe i bezpieczne – nie powodują żadnych groźnych dolegliwości. Dowiedz się jakie są objawy i przyczyny tłuszczaków, a także w jaki sposób się je leczy.

Czym są tłuszczaki?

Tłuszczaki to nowotwory o łagodnym charakterze, które na naszym ciele pojawiają się pod postacią guzów. Ich budowa składa się z torebki łącznotkankowej, w której znajduje się tłuszcz. Tłuszczaki dorastają od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Ich kształt jest zazwyczaj owalny lub nieco podłużny. Tłuszczaki najczęściej możemy znaleźć w tkance podskórnej, jedynie w bardzo rzadkich przypadkach lokują się ona na narządach wewnętrznych. Zwykle możemy spotkać je u osób, które ukończyły już czterdziesty rok życia. Przyczyny powstawania tych łagodnych guzów nie są jeszcze do końca znane.

Skąd tłuszczaki biorą się na naszym ciele?

Naukowcy i lekarze wciąż jeszcze nie mają stu procent pewności skąd pochodzą tłuszczaki i dlatego pojawiają się na naszym ciele. Istnieją jednak pewne przesłanki co do tego, że tłuszczaki często pojawiają się u osób obciążonych genetycznie różnego rodzaju zmianami nowotworowymi (niekoniecznie zawsze złośliwymi). Istnieje także pogląd, który zakłada, że na tłuszczaki może mieć wpływ układ immunologiczny, który odpowiada na różnego rodzaju stany zapalne w organizmie. Nie są to jednak teorie potwierdzone.

Wiemy jednak, że istnieją pewne predyspozycje do powstawania tłuszczaków. Spośród nich wymienić można:

  • wiek (od czterdziestu do sześćdziesięciu lat),
  • występowanie nowotworów w rodzinie,
  • choroba Dercuma lub choroba Cowden,
  • różnego rodzaju przebyte urazy i stare rany,
  • nadwaga lub otyłość.

Jakie są objawy tłuszczaków?

Guzy tłuszczaki pojawiają się najczęściej na takich częściach ciała jak brzuch, szyja, ramiona czy uda. Tego rodzaju guzy są bardzo charakterystyczne. Pod presją dotyku są one bardzo miękkie, mogą się odkształcać, jednak po puszczeniu wracają do swojego własnego kształtu. Co istotne, tłuszczaki nie powodują żadnego bólu ani dyskomfortu. Także skóra wokół nich nie jest bolesna ani zaczerwieniona. Tłuszczaki rosną bardzo powoli, mogą nawet powodować dyskomfort z uwagi na ucisk na sąsiednie struktury.

Zupełnie inne objawy dają tłuszczaki, które umieszczone są na narządach wewnętrznych. Możemy jednak spodziewać się nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości a nawet złego funkcjonowania nerek czy żółtaczki.

Tłuszczak na ciele

Jaki jest sposób na pozbycie się tłuszczaków?

Sposoby leczenia tłuszczaków zależne są od kilku czynników. Niewielkie tłuszczaki nie wymagają żadnych specjalnych działań, należy jednak bardzo dokładnie je obserwować i kontrolować czy nie zmieniają się i zbytnio nie rozrastają. Usuwa się głównie te, które budzą podejrzenia co do swojej ewentualnej złośliwości lub te, które powodują defekty kosmetyczne. 

Tłuszczak – do jakiego lekarza?

Podstawowym zabiegiem na pozbycie się tłuszczaka jest wycięcie chirurgiczne. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Jeżeli nie zachodzi potrzeba wykonania badań histopatologicznych, można także usunąć tłuszczaka poprzez jego ostrzykiwanie sterydami. Metoda ta pozwala na zmniejszanie guzków, jednak całkowicie ich nie usuwa.

Tłuszczaki na całym ciele to raczej skrajne przypadki. Najczęściej pojawi się jeden lub kilka tłuszczaków.

Czy możemy jakoś zapobiegać tłuszczakom?

Tłuszczaki mają najpewniej podłoże genetyczne, dlatego nie istnieją działania prewencyjne, które z całą pewnością pozwolą nam uniknąć tej przypadłości. Warto jednak dbać o ogólną kondycję i prawidłową wagę ciała, ponieważ to właśnie otyłość jest czynnikiem ryzyka w występowaniu tłuszczaków. Warto także unikać zranień i urazów, które także wpływają na pojawianie się w przyszłości tego typu zmian.

Tłuszczaki nie są groźne dla naszego zdrowia, należy jednak bardzo wnikliwie je obserwować i wszystko, co nas niepokoi konsultować z lekarzem dermatologiem. 

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • https://emedicine.medscape.com/article/191233-overview#.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.