Loading...
Choroby

Trądzik – co powinieneś o nim wiedzieć?

Kobieta ma problemy z trądzikiem na twarzy

Trądzik jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób skóry. Na rozwój trądziku wpływa wiele czynników, najczęściej o podłożu hormonalnym, genetycznym lub środowiskowym. Trądzik wbrew powszechnej opinii nie jest jedynie dolegliwością dotyczącą nastolatków, a pojawienie się zmian trądzikowych obserwowane jest także u niemowlaków oraz nastolatków. Trafne zdiagnozowanie źródła trądziku jest jedną z podstaw wprowadzenia trafnego i skutecznego leczenia. Co warto wiedzieć o trądziku?

Czym jest trądzik?

Trądzik jest schorzeniem, które dotyczy skóry ciała oraz twarzy. Jego mianem określa się zmiany skórne pojawiające się na naskórku, które uwidaczniają się na skutek zatkania ujść gruczołów łojowych oraz nadmiernej produkcji sebum. Na skutek gromadzenia się łoju, na powierzchni skóry tworzą się idealne warunku do namnażania się bakterii, których działanie objawia się nieestetycznie wyglądającymi wypryskami. Widoczne guzki najczęściej wypełnione są ropą lub płynem surowiczym, w którym gromadzą się patogeny, a ich usuwanie wiąże się z bolesnością i pozostawaniem na skórze tak zwanych blizn potrądzikowych.

Leczenie trądziku jest zależne od głównego czynnika, który wywołam problem. Skutecznymi preparatami są antybakteryjne kosmetyki, które dodatkowo działają nawilżająco oraz oczyszczająco, dzięki składnikom aktywnym, takim jak kwas salicylowy lub niacynamid, które zawiera krem Pharmaceric w Melacyd dostępny w aptece internetowej. Regularna aplikacja tego tyku składników aktywnych ogranicza nadmierną produkcję sebum, a dodatkowo niweluje powstałe przebarwienia i blizny potrądzikowe.

Jak objawia się trądzik?

Trądzik, w zależności od stopnia zaawansowania problemu objawia się różnymi wykwitami na powierzchni twarzy Głównymi objawami dolegliwości są:

  • zaskórniki – pojawiają się pod postacią czarnych lub żółtych kropeczek, które gromadzą się w strefie T, to znaczy na policzkach, brodzie i nosie,
  • grudki – to wypukłe, czerwone zmiany na skórze twarzy, które w niektórych osób mogą być bolesne podczas dotyku,
  • guzki – to duże, wypukłe pryszcze, które posiadają czerwoną barwę, wynikającą z obecności stanu zapalnego.

Warto pamiętać, że dotykanie, przekłuwanie czy wyciskanie trądzikowych zmian zapalnych jest niewskazane. Takie działanie może doprowadzić do roznoszenia bakterii na inne partie twarzy, czego efektem jest nasilenie problemu.

Przyczyny powstawania trądziku – co warto wiedzieć?

Trądzik jest chorobą skóry, która pojawia się u osób w różnym wieku. Do jej rozwoju bez wątpienia przyczynia się nadmierna produkcja sebum, która może być spowodowana wpływem różnych czynników. Głównymi przyczynami rozwoju trądziku są:

  • nieprawidłowe działanie gospodarki hormonalnej, zaburzenia hormonalne,
  • wpływ czynników genetycznych,
  • ekspozycja organizmu na stres, co skutkuje nadmierną produkcją kortyzolu,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy,
  • prowadzenie niezdrowej diety, bogatej w wysoko przetworzone produkty,
  • konieczność zażywania niektórych grup leków.

Wykrycie głównej przyczyny, która wywołuje aktywne zmiany na powierzchni twarzy, daje szanse na wdrożenie skutecznego leczenia. Kolaboracja odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz leczenia aktywnych zmian daje zaskakująco szybie efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.