Loading...
Choroby

Transport medyczny – na czym polega?

Lekarz w placówce medycznej

Usługi opieki zdrowotnej są niezbędne dla każdego segmentu populacji, jednak niektórzy pacjenci stoją przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z transportem, związanymi z tym, że muszą dostać się na niezbędne wizyty lekarskie. Niektórzy mogą polegać na rodzinie i przyjaciołach lub lokalnych organizacjach społecznych. Jeśli jednak opcje te staną się ograniczone, transport medyczny może wypełnić tę lukę.

Transport medyczny: komu się może przydać?

Analizując ten szczególny rodzaj transportu, warto zauważyć, że może on dotyczyć nie tylko powyższego przykładu. W tym kontekście możemy również rozmawiać o kimś, kto normalnie jest wystarczająco zdrowy, ale może być tymczasowo ograniczony ruchowo z powodu ostrego urazu lub operacji.

Pacjentom pooperacyjnym również nie wolno prowadzić pojazdu, dopóki nie zostanie to potwierdzone przez lekarza, nawet jeśli operacja nie obejmowała kończyn ani dłoni. Zwykle dzieje się tak z powodu tego, że operacja osłabiła mięśnie potrzebne do prowadzenia pojazdu, albo temu, że leki przeciwbólowe po zabiegu mogą powodować, że prowadzenie pojazdu jest:

  • nielegalne,
  • niebezpieczne.

W takich sytuacjach należy podjąć inne kroki – i właśnie transport medyczny oferowany przez firmy takie jak http://www.modusambulans.pl/ może je zapewniać. W końcu dotarcie na wizyty kontrolne jest często kluczowe dla powrotu do zdrowia. Jeśli potrafisz sobie wyobrazić próbę wsiadania do autobusu publicznego z szyną na nodze, prawdopodobnie uświadomisz sobie rodzaje wyzwań, przed którymi mogą stanąć osoby znajdujące się w takiej sytuacji. Dla wielu osób prowadzenie własnego samochodu nie wchodzi w rachubę. Na te i wiele innych wyzwań transport medyczny jest odpowiedzią.

Transport medyczny – nie tylko w nagłych wypadkach

Transport medyczny w nagłych wypadkach można zdefiniować jako usługę transportową świadczoną osobom, które nie znajdują się w sytuacji awaryjnej, ale potrzebują większego zakresu pomocy, niż jest w stanie zapewnić usługa taksówkowa. Usługodawcy realizujący taki transport będą wyposażeni w specjalny sprzęt przeznaczony do transportu osób na wózkach inwalidzkich, na noszach lub z innymi specjalnymi potrzebami.

Usługi transportu medycznego niezwiązane z sytuacjami awaryjnymi są najczęściej świadczone poprzez rezerwację za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania, które lokalizuje dostępnych dostawców usług transportowych i planuje odpowiednią trasę. NFZ czasami płaci za tego typu usługi, ale nie każdy ma ubezpieczenie pokrywający taki zakres usług, wtedy należy samemu pokryć koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.