Loading...
Sport

Trening ze skakanką – poznaj wszystkie jego zalety

kobieta skacząca na skakance na siłowni

Zawodnicy sztuk walki i osoby trenujące crossfit wiedzą, że skakanka to nie tylko zabawka dla dzieci, ale niezwykle skuteczny sprzęt treningowy, który pomaga rozwinąć koordynację, spalić tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie i stawy oraz poprawić sylwetkę. Dowiedz się, jak prawidłowo ćwiczyć na skakance, a także jak wybrać skakankę, by umożliwiała jak najbardziej efektywny trening.

Zalety treningu na skakance

Skakanka jest przez wiele osób niedoceniana, a często nawet wyśmiewana jako zabawka dla dzieci. Nic bardziej mylnego, bowiem jest to sprzęt, który wymaga bardzo dużego zaangażowania licznych stawów oraz bardzo wielu partii mięśni. Jakie zalety niesie ze sobą trening na skakance?

  • Redukcja tkanki tłuszczowej – skakanie na skakance angażuje w zasadzie całe ciało, dlatego wymaga spalenia dużej ilości energii. W czasie zaledwie półgodzinnego treningu na skakance możesz spalić nawet 300-400 kalorii.
  • Ćwiczenie koordynacji – skakankę obracamy nadgarstkami i przedramionami wokół własnego ciała. Prawidłowe wykonywanie skoków wymaga skoordynowania pracy rąk i nóg, co na początku jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.
  • Wysmuklenie sylwetki – ćwicząc na skakance, angażujesz ramiona, nogi oraz mięśnie odpowiedzialne za stabilną postawę. Regularne ćwiczenie ze skakanką bardzo szybko wysmukli poszczególne partie ciała.

Rodzaj skakanki – jak wpływa na trening?

W zależności od tego, na jakich efektach treningu Ci zależy, możesz zdecydować się na różne rodzaje skakanek. Każdy z nich cechuje się nieco innymi cechami, które umożliwiają trenowanie różnych parametrów motorycznych.

  • Skakanka rzemieniowa – są lekkie i posiadają wygodne uchwyty. Wykorzystuje się je do standardowego treningu na skakance.
  • Skakanka bokserska / szybkościowa – wykorzystywana jest przez zawodników sztuk walki i osoby trenujące crossfit. Posiada metalową linkę, która jest znacznie cięższa od rzemienia, a także łożyska przyspieszające obrót. Dzięki temu możliwe jest wykonanie dwóch obrotów na jeden skok. Ten rodzaj skakanki umożliwia wytrenowanie szybkości.
  • Skakanka obciążeniowa – uchwyty są obciążone, przez co praca nadgarstków i przedramion wymaga włożenia większej siły oraz większej kontroli. Trening na takiej skakance modeluje i ujędrnia ramiona.

Jak skutecznie skakać na skakance?

Trening na skakance można planować w bardzo zróżnicowany sposób. Skakanka może posłużyć do treningu cardio – jednak warto zaznaczyć, że jest to naprawdę spory wydatek energii, dlatego osoby początkujące powinny celować na początek w maksymalnie dziesięciominutowy trening. Sportowcy o większej wydolności i kondycji powinni zwiększyć czas treningu do trzydziestu minut skakania.

Urozmaicaj trening

Trening na skakance można urozmaicać o bardziej skomplikowaną technikę. Do treningu można włączyć między innymi przeskakiwanie z nogi na nogę, skipy, skakanie do tyłu czy przyspieszenie obrotu (dwa obroty na jeden skok). Dużo dobrego w kwestii przyspieszenia metabolizmu zrobi wprowadzenie interwałów. Ciekawym rozwiązaniem jest odwzorowaniu walki bokserskiej – trzy minuty intensywnego (tyle trwa runda) skakania na jedną minutę przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.