Loading...
HobbySport

Turystyka zimowa na terenach górskich

Turystyka zimowa w górach

Zima sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Ostatnio można zaobserwować spory wzrost zainteresowania sportami zimowymi, jednak wzrosła również popularność turystyki zimowej jako wędrówek po górach. Jak można spędzać czas w górach, korzystając jednocześnie z zimowej aury?

Zima w górach – co robić?

Wybierając się zimową porą w nasze polskie Tatry, warto dokładnie rozeznać się w możliwościach jakie mamy do wyboru. Góry to nie tylko piękne widoki, to również niebezpieczeństwo, które nierzadko może zaskoczyć. Jeśli planujesz zimową wyprawę w wyższe partie gór, koniecznie zaopatrz się w wymagany sprzęt. Wędrując powyżej górnej granicy lasu należy pamiętać o minimalnym odstępstwie od szlaku, jednak z zachowaniem bezpieczeństwa. Jednak niewielu decyduje się na wyprawy powyżej schronisk. Natomiast jeśli jesteś typem spacerowicza, wszelkie doliny są w Twoim zasięgu. Zima jest piękną porą roku, zwłaszcza w górach, dlatego ciekawym pomysłem jest wycieczka przykładowo Doliną Kościeliską, z wykorzystaniem skiturów. Są to narty biegowe, które z powodzeniem można wykorzystać przy zjazdach.

Równie bogatą ofertę turystyki zimowej zapewnia gmina Kościelisko, która jest nazywana bramą Tatr Zachodnich. W jej skład wchodzą trzy podhalańskie miejscowości:

  • Kościelisko – to miejscowość położona pomiędzy Pogórzem Gubałowskim i Tatrami, co gwarantuje doskonały widok na panoramę Tatr. Jest miejscowością turystyczną, mają tu swój początek szlaki m.in. na Przysłop Miętusi, Giewont . Tu również znajduje się Wojskowy Zespół Wypoczynkowy, który posiada aż 400 obiektów do dyspozycji turystów. W Kościelisku prężnie są rozwijane i promowane aktywności związane z narciarstwem biegowym i biathlonem.
  • Witów – jest największą obszarowo wsią w gminie Kościelisko. Zachęca dodatkowo atrakcjami zimowymi. W Witowie są aż trzy stacje narciarskie, które mają osiem wyciągów wraz z kompletnym wyposażeniem i zapleczem noclegowo-gastronomicznym. Również jest możliwość uprawiania narciarstwa śladowego. A po intensywnym dniu, warto odpocząć w Chochołowskich Termach, które znajdują się na pograniczu wsi.
  • Dzianisz – leży po północnej stronie Pasma Gubałowskiego nad malowniczym potokiem Dzianiskim. Miejscowość ma charakter rolniczy i wypoczynkowy. Tłumnie przybywają tu turyści chcący odpocząć od zatłoczonych szlaków komunikacyjnych.

Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko

Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko
Źródło: http://www.turystykakoscielisko.pl/

Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko powstało w czerwcu 2011 roku. Jego działalność oparta jest na promocji walorów turystycznych, przyrodniczych, sportowych oraz rekreacyjnych jakimi dysponuje. Stowarzyszenie aktywnie upowszechnia sport w gminie Kościelisko, organizując zawody o Puchar Kościeliska w narciarstwie biegowym,  Biathlonowy Nordic Walking oraz Narciarski Bieg Walentynkowy Parami. Zachęca również do korzystania z tras do różnych dyscyplin sportowych:

  • Trasy biegowe,
  • Rowerowe,
  • Nordic walking,
  • Szlaki turystyczne.

Stowarzyszenie współpracuje z innymi organizacjami, które na terenie gminy Kościelisko organizują imprezy regionalne, koncerty, wystawy. Warto również podkreślić, że działania Gminy i organizacji pozarządowych są mocno nakierunkowane na jej promocję i rozwój i wspierane z funduszy gminnych. Więcej o Stowarzyszeniu, jak i o samej Gminie Kościelisko, można znaleźć na stronie http://www.turystykakoscielisko.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.