Loading...
Choroby

Uciążliwe skurcze nóg – jak im zapobiec?

Kobieta ma proble ze skurczami w nogach

Skurcze w nogach to nagłe i krótkotrwałe, lecz niezwykle bolesne skurcze mięśni. Przeważnie pojawiają się one w nocy, częściej u osób starszych po 50-tym roku życia, w większości przypadków u kobiet, również tych spodziewających się dziecka, a także u osób aktywnie uprawiających sport. Najczęściej przyczyny ich powstawania dopatruje się w niedoborach makroelementów, jakimi są potas oraz magnez.  Jednak występowanie skurczy nóg może świadczyć również o rozwoju poważnych schorzeń. Zatem jak niwelować nocne skurcze nóg i jak im zapobiegać?

Czym są skurcze w nogach?

Skurcze mięśni to po prostu naprężenia włókien mięśniowych w tylnej części podudzia, przy jednoczesnym rozciągnięciu mięśni od strony piszczeli, które na co dzień utrudniają normalne funkcjonowanie. Jest to stan mimowolny i przejściowy, nagły i silny. Skurcze nóg dotyczą pojedynczego mięśnia, a czasami całej ich grupy. Zazwyczaj pojawiają się one w obrębie ud oraz łydek, a czasami objawiają się nawet silnym wygięciem stopy oraz palców u stóp. Do ich powstawania mogą przyczyniać się również używki, ale także różne zaburzenia i schorzenia, takie jak na przykład przewlekła niewydolność żylna.

Domowe sposoby na skurcze nóg

W walce z uciążliwymi dolegliwościami, jakimi są nocne skurcze nóg, mogą pomóc nam sprawdzone i proste domowe sposoby. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim modyfikację dotychczasowej diety poprzez zwiększenie spożycia produktów bogatych w magnez, potas oraz kompleks witamin z grupy B. Oprócz tego należy ograniczyć lub wykluczyć picie kawy oraz napojów energetycznych. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej w postaci codziennych spacerów, jogi czy joggingu. W walce ze skurczami nóg pomagają również zmiennocieplne prysznice, a także suche szczotkowanie ciała. Natomiast u osób, które głównie swoją pracę wykonują stale w pozycji siedzącej bądź stojącej oraz mają tendencję do powstawania opuchlizny nóg oraz żylaków kończyn dolnych zaleca się częste unoszenie nóg oraz zakładanie produktów kompresyjnych w postaci podkolanówek, rajstop i pończoch uciskowych. Mają one za zadanie poprawić krążenie żylne w nogach, a przy tym poprawić czynność mięśni.

W przypadku gdy nagle w nocy pojawią się uciążliwe skurcze nóg, musimy delikatnie łydki pociągnąć do siebie. Pozwoli to zmniejszyć powstałe napięcie oraz zniwelować uciążliwy ból. Po ustąpieniu skurczu należy łydkę rozmasować bądź obłożyć ciepłym okładem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.