Loading...
Kręgosłup

Ucisk na korzenie nerwowe a operacja

Pytanie:
Dzień dobry!
Wynik prześwietlenia brzmi: Przestrzeń L3-L4 bez zmian patologicznych. Cechy prawostronnej przepukliny j.m. na poziomie L4-L5 z uciskiem na korzenie nerwowe. Cechy centralnej p.j.m. na poziomie L5-S1 bez cech ucisku na worek oponowy i korzenie nerwowe.
W związku z powyższym pragnę zapytać: Czy na tej podstawie istnieją przesłanki do leczenia operacyjnego? Jakie rokowania niesie zabieg operacyjny? Czy można poddać się nastawianiu kręgosłupa – czy jest to bezpieczne? Czy możliwe jest cofnięcie stanu obecnego poprzez rehabilitację?
Z poważaniem.

Odpowiedź:
Wskazania do leczenia operacyjnego dyskopatii ustala się przede wszystkim na podstawie badania klinicznego oraz wywiadu. Istotnymi elementami branymi pod uwagę w badaniu klinicznym są: osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, zniesienie/osłabienie odruchów, nasilenie i topografia dolegliwości bólowych. Oczywiście w podejmowaniu decyzji pomocny jest obraz NMR.
Bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego jest wystąpienie niedowładów lub porażeń oraz zaburzeń w oddawaniu moczu. W tych przypadkach odwlekanie leczenia operacyjnego grozi utrwaleniem obecnych zaburzeń. Każdą decyzję odnośnie leczenia operacyjnego należy podejmować bardzo indywidualnie, biorąc pod uwagę odchylenia w badaniu klinicznym, długość trwania objawów, stopień ich nasilenia, skuteczność lub brak skuteczności zastosowanej rehabilitacji.
Bardzo istotny jest również ogólny stan chorego, obecność ewentualnych obciążeń internistycznych, stan wydolności krążeniowo-oddechowej. Nie wiem, jakiego rodzaju zabiegi ma Pan na myśli pisząc o nastawianiu kręgosłupa, ale w sytuacji opisywanych w NMR przepuklin na jednym poziomie z uciskiem na korzenie nerwowe, na innym bez ucisku na worek oponowy czy korzenie nerwowe nie polecam wykonywania jakichkolwiek rękoczynów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.