Loading...
Uroda

Uczulenie na tatuaż – czym się objawia i jakie mogą być dokładne przyczyny alergii na tatuaż?

Tatuaże już od wielu lat podbijają serca większości z Nas. Chociaż nie tak dawno temu były kojarzone negatywnie, coraz więcej osób, również ze starszego pokolenia, się do nich przekonuje. Tatuaż to sposób, by wyrazić siebie, wyznać miłość bliskiej osobie lub by pokochać siebie na nowo. Mamy więc ogromne pracochłonne tatuaże pokrywające na przykład całe plecy lub tak zwane rękawy na długość całej ręki, których wykonanie podzielone jest na kilka sesji. Bardzo popularne są drobne, symboliczne tatuaże, które robimy tylko dla siebie albo i takie, które robimy wraz z ukochaną nam osobą. Najwięcej fanów tatuaży jest oczywiście wśród młodzieży, ale bez trudu możemy znaleźć starsze osoby, które są zakochane pięknem tatuaży. Mamy możliwość zrobienia sobie kolorowego tatuażu używając różnych pigmentów. Modne nie przestają być także odważne tribale, jak i malutkie upamiętniające tatuaże przedstawiające najważniejsze dla nas daty.  W takim razie, czy tatuaże są dla każdego? Niestety nie.  

Kiedy nie wolno się tatuować?

Do grupy, która musi niestety odmówić sobie pokolorowania skóry należą:

  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią ( ciężarnym w drugim oraz trzecim trymestrze potrzebna jest zgoda lekarza).
  • Osoby nieletnie.
  • Ludzie cierpiący na choroby skóry ( m. in. trądzik, AZS, egzema, grzybica skóry, rumieniec).
  • Chorzy na HCV, HIV, HBV, padaczkę, chorobę Leśniowskiego i Crohna, a także osoby z nowotworem.
  • Osoby uczulone na tusz.

Alergia na tatuaż

Tatuaż o wzorze tribal z centralnie umieszczonym pająkiem jest wyraźnie widoczny na skórze, otoczony przez czerwone plamy wskazujące na świeżość wykonania

Chociaż nietolerancja na tusz występuje wyjątkowo rzadko (około jeden procent tatuujących się), wraz ze wzrostem popularności tatuaży rośnie również liczba alergików. Ze względu na dosyć silne cechy alergii nie można bagatelizować problemu.

Do objawów uczulenia na tatuaż możemy zaliczyć:

  • gorączkę,
  • ból oraz świąd wytatuowanego miejsca,
  • stan zapalny powodujący bóle mięśni,
  • wszelkie zmiany skórne takie jak wysypka lub łuszczenie się skóry,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skóry.

Jak radzić sobie z uczuleniem na tusz?

W większości przypadków powyższe objawy same znikają po kilku tygodniach. Warto jednak umówić się na wizytę do lekarza, aby mieć pewność że reakcja alergiczna ustąpiła i nie doprowadzi do powikłań. W leczeniu symptomów mogą nam pomóc leki histaminowe oraz kremy z hydrokortyzonem. W ciężkich, bardzo rzadkich przypadkach, o ile objawy nie znikną po okresie kilku tygodniu lub/ i się nasilą, konieczne jest niestety usunięcie laserowe tatuażu.

Najłatwiejszym jednak sposobem, by uniknąć niechcianych zmian skórnych i nieprzyjemnego samopoczucia spowodowanego uczuleniem, jest zrobienie testu płatkowego przed wykonaniem tatuażu. Polega on na nałożeniu przez tatuażystę minimalnej ilości tuszu na skórę. Następnie musimy odczekać dobę i obserwować nasze ciało w poszukiwaniu niepokojących objawów.

Ze względu na różne rodzaje i składu tuszów, nawet po wykonaniu kilku testów płatkowych, nie możemy mieć pewności, co do istnienia alergii. Wyniki badań wykazały, że w tańszych i mniej wytrzymałych atramentach występuje mniejsza ilość metali ciężkich. Dobrze jest o tym pamiętać przed wybraniem tuszu, ponieważ metale ciężkie mogą być potencjalnymi alergenami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.