Urazy i kontuzje stawów do częsta przypadłość u sportowców. Powodują one nie tylko dyskomfort i ból przy poruszaniu się, ale przede wszystkim wyłączają chorą osobę na długi czas z treningów. Urazy stawu łokciowego zazwyczaj kojarzone są jedynie z tenisem, głównie z powodu popularnej tendinopatii, potocznie zwanej łokciem tenisisty. Niestety, na schorzenia w obrębie stawu łokciowego narażone są też osoby uprawiające inne dyscypliny sportu, także amatorsko. Dowiedz się o najczęstszych urazach łokcia i możliwościach ich rehabilitacji!
Staw łokciowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia
Staw łokciowy łączy ramię z przedramieniem, umożliwiając ruchy zgięciowe i obrotowe. Praca tego stawu jest wykorzystywana w wielu popularnych dziedzinach sportu. W trakcie intensywnych treningów bądź rozgrywek, bardzo łatwo o przeciążenie łokcia, które jest prostą drogą do poważnych zmian zwyrodnieniowych. Nierzadko też dochodzi do urazu stawu łokciowego na skutek kontuzji, w tym upadków czy uderzeń. Do najczęstszych urazów i schorzeń łokcia zalicza się:
- zwichnięcie w stawie łokciowym;
- złamanie głowy kości promieniowej;
- złamanie wyrostka łokciowego;
- zapalenie kaletek stawowych;
- entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, tzw. łokieć tenisisty;
- entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, tzw. łokieć golfisty;
- zespół rowka nerwu łokciowego;
- zmiany zwyrodnieniowe.
Kluczem do odzyskania sprawności jest odpowiednio dobrana rehabilitacja
W przypadku urazu łokcia bądź wystąpienia dolegliwości bólowych związanych z rozwijającym się schorzeniem, warto udać się do doświadczonego fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane metody terapii pozwolą na szybki powrót do zdrowia oraz treningów sportowych. W placówkach przychodni MULTI MED uzyskasz profesjonalną pomoc ze strony lekarzy ortopedów oraz fizjoterapeutów. Specjalista, po zakończonej diagnostyce, dobierze optymalną terapią, która może uwzględniać takie metody jak:
- fala uderzeniowa;
- krioterapia miejscowa;
- laser wysokoenergetyczny (HIL;
- terapia radiofalowa ukierunkowana TR-Therapy;
- Super Indukcyjna Stymulacja;
- terapia manualna.
Więcej o USG łokcia przeczytasz na stronach MULTI MED.