Loading...
Zdrowie

Usuwanie migdałków – wskazania i przebieg zabiegu

Lekarz bada migdałki dziewczynie przed operacją usunięcia migdałków

Usuwanie migdałków jest bardzo częstym zabiegiem wykonywanym zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. O wskazaniu do usunięcia migdałków decyduje lekarz na podstawie kondycji organizmu pacjenta i towarzyszących mu np. zaburzeń połykania.

Migdałki umiejscowione są w kilku miejscach w gardle. Te najbardziej znane migdałki podniebienne słyną z dokuczliwego powiększania się. Znajdują się między grzbietem języka, a języczkiem, po obu stronach gardła. Migdałek językowy jak sama nazwa wskazuje, umiejscowiony jest na podstawie języka. W organizmie człowieka znalazło się również miejsce na trzeci migdałek w nosowej części gardła. Migdałki odgrywają zasadniczą rolę szczególnie w wieku dziecięcym. Produkują przeciwciała niezbędne do obrony podczas infekcji. Zdarza się jednak, że w okresie rozrostu następuje przerost migdałków podniebiennych, co utrudnia funkcjonowanie i powoduje wycięcie migdałków.

Przerost i usuwanie migdałków

Zdarza się, że u części dzieci dochodzi do przerostu migdałka gardłowego. Powoduje to zwężenie górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji dziecko ma problemy z oddychaniem. Niesie to ze sobą szereg objawów towarzyszących. Może m.in. wywołać bezdech senny, a także uszkodzić trąbkę słuchową odpowiedzialną za sprawny słuch.

Usunięcie migdałków u dzieci i dorosłych – wskazania

W przypadku najmłodszych pacjentów, usunięcie migdałków będzie konieczne ze względu na przewlekłe zapalenia gardła. Zabieg wycięcia migdałków wykonuje się również w przypadku dzieci cierpiących na przerośnięty migdałek o czym była już mowa. Dorośli z powracającym stanem zapalnym gardła, chorobami stawów, serca i nerek, a także tym którym doskwiera nieświeży oddech, chrapanie i bezdech senny, powinni zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny i ewentualnej potrzeby usuwania migdałków.

Usunięcie migdałków podniebiennych – jak wygląda zabieg?

Decyzję o usunięciu migdałków podejmuje lekarz podczas specjalistycznej konsultacji. W Klinice Optimum stosuje się innowacyjną metodę usuwania migdałków podniebiennych, dzięki której zabieg jest bezpieczny i mniej bolesny. A wszystko dzięki nowoczesnemu narzędziu BiZact. Wykorzystanie go sprawia, że proces odbywa się w sposób bezkrwawy. Rana goi się szybciej, a dolegliwości pooperacyjne są ograniczone do minimum. Usuwanie migdałków tą metodą znacząco skraca czas zabiegu. Większość pacjentów opuszcza klinikę już 3-4 godziny po usunięciu migdałków.

Usuwanie migdałków

Usuwanie migdałków w przypadku wielu pacjentów jest koniecznością. U części z nich problemy z migdałkami utrudniają normalne funkcjonowanie, a często wręcz są zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego też w przypadku pojawienia się objawów sugerujących powiększony migdałek, warto skonsultować dolegliwość ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.