Loading...
Uroda

Usuwanie naczyniaków w Rzeszowie – gdzie bezpiecznie pozbyć się zmian skórnych?

Naczyniaki u dziecka.

Naczyniaki są niezłośliwymi nowotworami, które powstają z drobnych naczyń krwionośnych (włośniczek). Choć zwykle nie przysparzają problemów natury zdrowotnej, dorośli pacjenci, u których je stwierdzono, zwykle decydują się na usuwanie naczyniaków. W Rzeszowie, Katowicach, Krakowie czy Wrocławiu zabieg ten wykonywany jest tak często, że z czasem zyskał miano „rutynowego”. Jest on bowiem nie tylko całkowicie bezpieczny i bezbolesny, ale również szybki oraz skuteczny. Połączenie tych wszystkich cech sprawia, że coraz więcej pacjentów (nawet tych niezdecydowanych) rozważa możliwość poddania się zabiegowi.

Ze względu na swoją łagodność, naczyniaki zwykle nie wymagają leczenia. Wdraża się je w przypadku stwierdzenia objawów klinicznych, nieprzyjemnych dolegliwości lub dyskomfortu natury estetycznej i kosmetycznej u pacjenta. Bywa i tak, że  znikają one wraz z wiekiem.

Rodzaje naczyniaków

Ponieważ usuwanie naczyniaków w Rzeszowie zalecane jest pacjentom z różnych przyczyn i wskazań, należy zapoznać się z rodzajami tych zmian skórnych. Najczęściej na powierzchni skóry pacjenta zauważa się bowiem naczyniaki płaskie, towarzyszące mu od momentu urodzenia. Są widoczne na skórze gołym okiem, mają płaską i gładką strukturę. U noworodków i małych niemowląt pojawić się mogą ponadto naczyniaki włośniczkowe, które najczęściej znikają samoistnie do 7 roku życia dziecka. U dzieci zauważyć można także naczyniaki limfatyczne i gwiaździste. Te ostatnie praktycznie nie występują wśród chłopców czy mężczyzn. Zwykle są łagodne i nie przybierają charakteru chorobowego lub przednowotworowego. Często same ustępują, wchłaniając się wraz z biegiem lat pacjenta.

Inaczej rzecz przedstawia się w przypadku pozostałych trzech rodzajów naczyniaków: obłoniaka złośliwego, mięsak Kaposiego i naczyniakomięsaka krwionośnego. To postacie złośliwe znamienia, które nieleczone mogą prowadzić do występowania szeregu zdrowotnych konsekwencji. Ich bezwzględnie i niezwłocznie należy się pozbyć, konsultując się w tym celu z lekarzem. Bezpieczne usuwanie naczyniaków możliwe jest w Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie. Do dyspozycji pacjentów pozostaje wykwalifikowany i doświadczony personel, który nie tylko oceni, z jakim naczyniakiem mamy do czynienia, ale i ustali prawidłową ścieżkę jego leczenia.

usuwanie naczyniaków Rzeszów
 

Powstawanie zmian skórnych – naczyniaki

Naczyniaki powstają zwykle w okresie wczesnodziecięcym lub jeszcze podczas życia płodowego. Są konsekwencją mutacji somatycznych, zachodzących w genotypie człowieka, nieprawidłowości w procesie angiogenezy, a nawet niektórych chorób. Komórki budujące ścianę naczynia krwionośnego patologicznie namnażają się, prowadząc do wystąpienia powierzchniowej zmiany rozrostowej. Naczyniak wywodzi się zatem z wewnętrznej warstwy naczynia krwionośnego – śródbłonka. Komórki nabłonkowe, które je tworzą, mają bezpośredni kontakt z krwią. Stąd też najczęściej czerwone lub brunatne zabarwienie tej zmiany skórnej. Naczyniaki częściej rozpoznaje się u kobiet niż u mężczyzn. Badacze podejrzewają, że ich występowanie uwarunkowane jest podłożem genetycznym. Często występują one również u dzieci urodzonych przed planowanym terminem porodu (wcześniaków). Mogą one powstać także w wyniku takich stanów i zaburzeń jak: ciąża, choroby wątroby, nadczynność tarczycy, choroby reumatyczne, stosowanie doustnej antykoncepcji. Ich pojawienia się, szczególnie u dorosłych pacjentów, nie należy bagatelizować. Zwłaszcza gdy towarzyszą im dodatkowe objawy, mogą świadczyć o rozwoju innych chorób lub zespołów genetycznych (m.in. zespołu Sturge’a i Webera, asocjacji PHACE, zespołu PELVIS).

Usuwanie naczyniaków w Rzeszowie – metody

Mimo że naczyniaki zwykle znikają wraz z wiekiem, czasami konieczne staje się usunięcie ich w całości lub likwidacja tzw. zmian resztkowych. Jedną z najczęściej używanych metod leczenia tych zmian skórnych jest chirurgiczne usuwanie naczyniaków. W Rzeszowie usługi tego rodzaju świadczą specjaliści pracujący w Centrum Medycznym Galmedic. Jeśli naczyniaka zlokalizowano w obrębie oczodołu, konieczne jest jego leczenie z wykorzystaniem glikokortykosteroidów. Zapobiega to nadmiernym krwawieniom i sprzyja wchłonięciu przynajmniej części zmiany.

Operacyjnie leczy się zwykle te naczyniaki, które są bardzo rozległe i nie reagują na inny typ podjętego leczenia. Jeśli ich średnica przekracza 10 cm, dają nieprzyjemne objawy (ból, gorączkę), stwierdzono zmiany zakrzepowe, przetoki w ich obrębie lub zauważono skutki ucisku zmiany na narządy, niezwłocznie podejmuje się decyzje o ich natychmiastowym usunięciu. Naczyniaki powierzchniowe zwykle traktuje się natomiast wyłącznie jako defekt kosmetyczny.

Usuwanie naczyniaków w Rzeszowie – Centrum Medyczne Galmedic

W Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie naczyniaki usuwa się bezpiecznie, dobierając metodę leczenia indywidualnie do możliwości i preferencji każdego pacjenta. Oznacza to, że lekarz każdorazowo dokonuje kwalifikacji do zabiegu. Takie działanie zwiększa poziom komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. Specjalista określa wskazania oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Posiada wiedzę i doświadczenie wystarczające do określenia diagnozy stanu znamienia i ustalenia metody jego leczenia. Usuwanie naczyniaków w Rzeszowie w Galmedic jest nie tylko najskuteczniejszą, ale i całkowicie bezpieczną metodą ich leczenia.

Częstotliwość występowania i objawy

Naczyniaki w formie niezłośliwej najczęściej występują wśród dzieci do 10 roku życia. Dotyczą nawet 10% niemowląt, w tym częściej dziewczynek niż chłopców. Bezobjawowe zmiany skórne nie wymagają leczenia, jednak każdorazowo zaleca się ich konsultację lekarską. Zwykle bada je lekarz neonatolog lub pediatra tuż po narodzinach dziecka.

W przypadku niektórych pacjentów, zwłaszcza tych dorosłych, naczyniaki są źródłem nieprzyjemnych symptomów. Mogą boleć, pękać, powodować krwotoki do jam ciała (zwłaszcza limfatyczne). Przyczyniają się do występowania nieestetycznych wybroczyn na całym ciele. Objawy naczyniaków złośliwych są bardziej uciążliwe. Mogą być widoczne jako sine guzki, obejmować gruczoły piersiowe, śledzionę, tarczycę, wątrobę, a nawet powodować obfite krwawienia z nosa.

Żadnych objawów nie powinno się bagatelizować. Mogą one bowiem być pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi rozwoju niebezpiecznej choroby, a zwłaszcza nowotworu. Występujące dolegliwości stają się punktem wyjścia do szczegółowej diagnostyki. W tym celu wykonuje się nie tylko badanie podstawowe (obejrzenie zmiany), ale i badania obrazowe (USG, tomografię komputerową). W skomplikowanych kwestiach diagnostycznych można ponadto zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego, scyntygrafii czy arteriografii.

Bezpieczeństwo zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu usunięcia naczyniaka, wykonuje się jego embolizację. Działanie to ma na celu zamknięcie światła naczynia, a więc i naczyniaka, poprzez powstanie zakrzepu. W procesie tym stosuje się specjalne substancje chemiczne (pochodne alkoholu lub sklerozantów), które zapobiegają występowaniu krwawienia. Przyczynia się to do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa wykonywanego zabiegu i zminimalizowania ryzyka występowania działań niepożądanych.

W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjenta nie zawsze może on zostać zakwalifikowany do zabiegu usunięcia naczyniaka. Jeżeli stwierdzono u niego czynne choroby autoimmunologiczne, infekcje w okolicy pola operacyjnego, aktywne zakażenia wirusowe, chorobę nowotworową, padaczkę oraz gdy pacjent przyjmuje niektóre leki (retinoidy, środki światłouczulające, rozszerzające naczynia krwionośne, zmniejszające krzepliwość krwi, sterydy) lub zioła (nagietek, dziurawiec, rumianek), lekarz zaleci wstrzymanie się z przeprowadzeniem zabiegu. Środki farmakologiczne należy odstawić pod kontrolą lekarza przynajmniej 2 tygodnie przed planowanym terminem usunięcia naczyniaka.

Również ciąża oraz okres karmienia piersią nie jest najlepszym czasem na przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu. Przed zabiegiem oraz w okresie rekonwalescencji nie można ponadto stosować samoopalaczy, poddawać się promieniowaniu UV, peelingowi i innym zabiegom na skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.