Loading...
Zdrowie

Usuwanie znamion – kiedy jest konieczne?

Kobieta jest na usuwaniu znamion na placach

Artykuł partnera.

Na ciele każdego człowieka zauważalnych jest nawet kilkadziesiąt różnorodnych zmian skórnych. Niektóre z nich to popularne pieprzyki. Inne nazywa się brodawkami. Jeszcze inne mają postać widocznych guzów. Najczęściej są to zmiany łagodne, choć w niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usuwanie znamion. Należy je zatem bacznie obserwować i poddawać systematycznym badaniom kontrolnym. Czujność i uwagę pacjentów zmiany wzbudzają głównie wówczas, gdy stają się atypowe. Niektóre z nich szybko wzrastają i ewoluują, a właśnie te cechy mogą świadczyć o rozwoju schorzeń skóry. Zmiany skórne dzielą się na wrodzone, czyli te, które towarzyszą nam od momentu narodzin oraz nabyte. Nagłe pojawienie się na skórze zmian może świadczyć o rozwoju choroby, a często jest bagatelizowane.

Znamiona skórne o cechach atypowych i podwyższonym ryzyku transformacji do zmiany nowotworowej kwalifikuje się do wycięcia. Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest konieczne głównie wówczas, gdy lekarz podejrzewa chorobowy charakter zmiany skórnej. Nie oznacza to jednak, że względy medyczne są jedynym możliwym wskazaniem do zabiegu. Można go wykonać również w celach estetycznych i kosmetycznych. Tę metodę stosuje się także profilaktycznie oraz w przypadku występowania wątpliwości diagnostycznych. Umożliwia ona bowiem wykonanie badania histopatologicznego pobranego wycinka. To szczegółowe badanie laboratoryjne (mikroskopowe), dzięki któremu lekarz poznaje charakter znamienia oraz ewentualne zaawansowanie zmian chorobowych.

Znamiona skórne – wrodzone i nabyte

Najwięcej zmian skórnych obecnych na ciele człowieka to skupiska komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Nazywa się je popularnie pieprzykami. Zwykle mają charakter łagodny, a pacjenci uważają je za defekt kosmetyczny. Większość z nich jest wrodzona. Niektóre z nich mogą powstać na ciele wskutek działania różnorodnych czynników, głównie promieniowania UV. Nowe znamiona najczęściej pojawiają się u młodzieży w okresie dorastania. Przeważnie zlokalizowane są one na odkrytych częściach ciała. Znamiona barwnikowe charakteryzują się wzmożoną podatnością na zmianę swojego wyglądu. Z tego względu często uważane są za zmiany atypowe. W ich przypadku również zaleca się usuwanie znamion.

Do innych powszechnych zmian skórnych należą brodawki, naczyniaki oraz znamiona w kształcie guzów skórnych. Każde z nich wymaga wzmożonej czujności pacjentów. Samokontrole i badania należy wykonywać przynajmniej kilka razy w miesiącu. Dzięki temu większość niepokojących objawów ze strony znamion można w porę dostrzec samodzielnie. Takie działanie sprzyja szybkiej diagnostyce. Ma ona z kolei szczególne znaczenie w zapobieganiu rozwojowi czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry.

Usuwanie znamion – które zmiany skórne są groźne dla zdrowia?

Usuwanie znamion skórnych metodą chirurgiczną jest złotym standardem leczenia zmian podejrzanych o transformację nowotworową. To również jedyna metoda leczenia czerniaka. Konieczne zatem staje się wycinanie tych znamion, które wzbudzają jakikolwiek niepokój diagnostyczny. Alarmująca dla pacjentów jest przede wszystkim zmiana wyglądu pieprzyka czy brodawki. Zwykle zaczynają one rosnąć, naciekać na obszar zdrowej skóry, zmieniać zabarwienie. Wszystkie z tych cech znamienia wymagają konsultacji lekarskiej.

Istotna z punktu widzenia diagnosty jest znajomość kryteriów rozwoju czerniaka ABCDE wśród pacjentów. Znając cechy charakterystyczne ryzyka rozwoju groźnych dla zdrowia zmian skórnych, zachowują oni bowiem szczególną czujność podczas kontroli. Powinni zwracać uwagę na takie cechy jak: asymetria, nieregularność brzegów, kolor, duży rozmiar i nagła ewolucja. Niezwłocznie należy udać się na konsultację lekarską również wówczas, gdy znamię manifestuje niepospolite dolegliwości. Nie powinno bowiem swędzieć, krwawić lub boleć. Groźne mogą okazać się także mechaniczne uszkodzenia istniejących na skórze zmian skórnych. Mogą stać się przyczyną zakażenia i rozwoju wielu schorzeń.

Usuwanie znamion

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych – profilaktyka rozwoju czerniaka?

Odpowiednio wcześnie wykonane usuwanie znamion metodą chirurgiczną pozwala zapobiegać rozwojowi groźnych chorób skóry. Mowa tu przede wszystkim o czerniaku. Ten złośliwy nowotwór rozwija się bowiem pierwotnie w tkance skórnej. Wraz z upływem czasu komórki nowotworowe docierają jednak nawet do tkanek i komórek układu krwionośnego. Transportowane są zatem po całym organizmie człowieka, wywołując nieodwracalne zniszczenia. Szybkie wycięcie chorobowo zmienionych tkanek uniemożliwia ich dalszy rozwój i wzrost. Ponadto metoda chirurgiczna pozwala na wycięcie zmiany w całości. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko nawrotu choroby. Dodatkowo wynik badania histopatologicznego umożliwia ocenę rokowania pacjenta oraz pozwala ustalić indywidualną ścieżkę dalszego leczenia w razie potrzeby.

Czy można przeprowadzać chirurgiczne usuwanie znamion ze wskazań kosmetycznych?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy można usunąć znamiona, które nie mają cech chorobowych. Działanie to nie jest konieczne, ale możliwe. Większość zdrowych zmian skórnych wycina się ze względów estetycznych. Niektóre pieprzyki, kurzajki, naczyniaki czy guzy stanowią dla pacjentów defekt kosmetyczny i stają się przyczyną dyskomfortu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których znamiona występują na skórze w skupiskach lub osiągają duże rozmiary. Ponadto niektóre z nich mogą mieć formę wypukłą, pokrywać się owłosieniem, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na ogólny wygląd skóry.

Zmiany skórne w niektórych lokalizacjach mogą także być szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Do skaleczeń może dojść nawet podczas codziennych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Wystające znamię zahacza się o ubranie, kaleczy w czasie depilacji czy golenia. Zlokalizowane w okolicy miejsc intymnych, w pachwinach, na twarzy, owłosionej skórze głowy, dłoniach, stopach czy plecach zwykle poddawane są usunięciu ze względów estetycznych. Wbrew powszechnej opinii, zabiegu nie wykonują wyłącznie specjaliści medycyny estetycznej. Pacjentem również w tym przypadku powinien zająć się doświadczony i wykwalifikowany chirurg.

Przebieg zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych – ile trwa i na czym polega wycięcie znamion?

Usuwanie znamion skórnych zawsze powinna poprzedzać dokładna diagnostyka i konsultacja lekarska. W Centrum Medycznym Galmedic do zabiegu chirurgicznego pacjenta przygotowuje chirurg. Weryfikuje on istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Dba tym samym o najwyższy poziom bezpieczeństwa każdego, kto zgłasza się na wycięcie zmian skórnych. Zabiegi usuwania różnych rodzajów znamion przeprowadza się w ambulatoryjnych lub klinicznych warunkach stacjonarnych placówek medycznych. Nie wymagają jednak hospitalizacji pacjenta. Oznacza to, że opuszcza on placówkę już w dniu wykonania wycięcia zmiany.

Przed chirurgicznym usunięciem zmian skórnych konieczne jest oczyszczenie i dezynfekcja skóry w polu operacyjnym. By chirurgiczne wycięcie znamienia było komfortowe i bezbolesne dla pacjenta, stosuje się znieczulenie miejscowe. Jest ono mało inwazyjne. Dzięki temu pacjent może podczas zabiegu pozostawać świadomy i przytomny. Przebieg zabiegu jest stosunkowo prosty i szybki. Cała procedura medyczna trwa zwykle kilkadziesiąt minut. Czas ten może się wydłużać w przypadku większej ilości zmian zakwalifikowanych do usunięcia jednorazowego. Usunięcie chirurgiczne polega na otoczeniu skalpelem wycinanej zmiany skórnej. Konieczne jest cięcie po tkance zdrowej. Dzięki temu pobrany wycinek można następnie przekazać do laboratorium (biopsja). Znamię wycinane jest w całości i usuwane z podłoża. Powstałą w ten sposób ranę lekarz zaszywa, używając nici chirurgicznych. Stosuje się szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne, a na nie zakłada się następnie jałowy opatrunek.

Usuwanie znamion w Bielsku – dowiedz się więcej na temat zabiegu w Centrum Medycznym Galmedic: https://bielsko.galmedic.pl/uslugi/usuwanie-znamion/.

Bezpieczeństwo chirurgicznego usuwania pieprzyków

Po zabiegu usuwania znamion skórnych pacjent może powrócić do własnych obowiązków osobistych oraz zawodowych. Niektórzy skarżą się na tkliwość i wzmożony ból w okolicy rany. Czasami może dochodzić do niewielkiego krwawienia tuż po zabiegu. Są to dolegliwości fizjologiczne i o ile się nie nasilają, nie powinny wzbudzać szczególnego niepokoju. Warto jednak skonsultować się z lekarzem w przypadku przedłużających się dolegliwości, narastającego bólu lub wysięków z rany. Również po zauważeniu cech rozejścia się rany, jej swędzenia, pieczenia czy uogólnionego utrudnionego gojenia warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Chirurgiczne usuwanie znamion i pieprzyków jest zabiegiem bezpiecznym, obarczonym niskim ryzykiem wystąpienia powikłań. Samodzielna rekonwalescencja pacjenta w domu polega głównie na dbałości o stan higieniczny rany. Powstała w ciągu kilku tygodni po zabiegu blizna jest mało widoczna i estetyczna. Ma mniejszy rozmiar niż dotychczas obecne w tej samej lokalizacji znamię. Dbając o prawidłowy przebieg procesu gojenia oraz odpowiednią pielęgnację rany pacjent przyczynia się do zwiększenia poziomu jej estetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.