Loading...
Choroby

Uwaga na liszaje u dzieci

Dziecko u lekarza

Skóra dziecka jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, jak również podatna na powstawanie zmian różnego pochodzenia. Jednym z uciążliwych, niepokojących i niezwykle trudnych w leczeniu okazuje się być liszaj u dzieci na twarzy. Jak go rozpoznać i skutecznie złagodzić objawy, przywracając dziecku komfort codziennego funkcjonowania?

Czym jest i jak objawia się liszaj u dzieci?

Liszajem płaskim nazywane są zmiany grudkowe, powstające na skórze i błonach śluzowych. Pojawiają się one nagle i są charakterystyczne – to sinofioletowe, lśniące i płaskie grudki, których wielkość wynosi do trzech milimetrów. Wykwity są symetryczne i mogą pojawić się na nadgarstkach, przedramionach, stopach oraz w okolicach pępka i narządów płciowych. Ich powstawanie na twarzy jest rzadziej spotykane, jednak możliwe. Zmiany skórne w liszaju wykazują tendencję do łączenia się w większe skupiska, na powierzchni których tworzy się siateczka białych linii. Zmianom tym towarzyszy świąd, a charakterystyczne jest pocieranie skóry w celu jego zniwelowania (2).

Diagnozowanie liszaja płaskiego opiera się zazwyczaj na obrazie klinicznym, który wydaje się wystarczająco specyficzny, żeby lekarz miał szansę prawidłowo rozpoznać chorobę. W razie wątpliwości zalecane jest przeprowadzenie badania histopatologicznego, które pomaga wykluczyć inne schorzenia – świerzb, łuszczycę oraz zmiany liszajopodobne (2).

Liszaj płaski u dziecka jest bardzo charakterystyczny i generuje typowe ogniskowe nacieki zapalne, wykazuje cechy przerostu naskórka, który nadmiernie rogowacieje, a warstwa rogowa odwarstwia się (1).

Liszaj u dzieci leczenie – jak można skutecznie zniwelować zmiany skórne?

U większości pacjentów obserwuje się samoistne ustępowanie zmian skórnych, powstających w przebiegu liszaja płaskiego. Leczenie ma zatem na celu łagodzenie objawów. Miejscowo podaje się zazwyczaj preparaty glikokortykosteroidowe w formie maści – ich działanie pozwala spłaszczyć zmiany skórne, zniwelować świąd oraz przywrócić komfort życia. W trudniejszych przypadkach lekarz może zlecić cyklosporynę i retinoidy (2).

Warto zaznaczyć, że profilaktyka liszaja wydaje się niemal niemożliwa – wynika to z faktu, że przyczyny tej choroby nie są sprecyzowane, stąd nie sposób określić czynników, których należałoby unikać, chcąc zapobiec rozwojowi choroby. Dobrzej jest reagować na pierwsze niepokojące symptomy zmian, powstających na skórze dziecka – szybka konsultacja ze specjalistą pozwoli wdrożyć preparaty, łagodzące uciążliwe objawy liszaja, co zdecydowanie poprawi samopoczucie małego pacjenta i zminimalizuje dokuczliwość zmian skórnych.

Więcej o problemach zdrowotny i profilaktyce przeczytasz na adamed.expert.

Źródła:

  1. Wiernicka M, Mazurek-Mochol M, Turek-Urasińska K. Liszaj płaski u dziecka – opis przypadku. Dent. Med. Probl. 2004;41(4)773–777.
  2. Grzanka A. Liszaj płaski. https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74045,liszaj-plaski Dostęp: 13.03.2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.