Loading...
Hobby

Wybierasz się na grzyby? Uważaj na kleszcze ukryte w leśnym runie!

Las podczas wycieczki po grzyby

Ciepłe letnie dni to czas, gdy w lasach zaczyna pojawiać się coraz więcej grzybów. Amatorzy grzybobrania ubrani w kalosze i wyposażeni w koszyk na grzyby, chętnie wybierają się na długie leśne wyprawy. Niestety zagrożeniem dla grzybiarzy jest nie tylko możliwość pomylenia grzybów jadalnych, z tymi trującymi. Znacznie większe zagrożenie kryje leśne runo, gdzie czyha wielotysięczna populacja kleszczy.

Podpowiadamy, jak wygląda kleszcz wbity w skórę i jakie są objawy po ukąszeniu kleszcza. Proste czynności mogą zapobiec rozwojowi groźnych infekcji.

Przychodnie pełne pacjentów po weekendowych wypadach na grzyby…

Najwięcej osób po pomoc w usunięciu kleszcza zgłasza się do przychodni oraz do lekarzy na oddziałach pogotowia w sobotę oraz niedzielę. Jest to efekt weekendowych spacerów oraz przechadzek po lesie. Warto zatem przed wybraniem się na grzyby spryskać ciało oraz ubrania repelentem, czyli środkiem odstraszającym kleszcze. Dodatkowo wybierając się do lasu zakładaj ubrania w jasnych kolorach – pozwala to szybciej zauważyć wędrującego kleszcza. Nie wyeliminuje to całkowicie problemu, ale zmniejszy ryzyko przyniesienia do domu nieproszonego gościa. Koniecznie należy zasłonić nogi ubierając długie spodnie. Kleszcze bowiem nie spadają z drzew, lecz najczęściej chowają się nisko w trawach, paprociach i krzakach, nie wyższych niż te które sięgają przeciętnemu człowiekowi do pasa. Kleszcze chętnie wędrują po odzieży i szukają odkrytego miejsca, przez które będą mogły przedostać się na skórę. Kiedy w końcu znajdą dogodne miejsce do żerowania wbijają się w skórę. Najczęściej lekarze usuwają kleszcze z pachwin, głowy czy kolan.

Czarny okruch na skórze? wiele osób nie wie jak wygląda kleszcz, który ma mniej niż 1 mm wielkości

Najczęściej w mediach i na zdjęciach różnych portali pokazywane są bardzo duże, najedzone kleszcze. Powoduje to, że ludzie wypatrują na ciele czegoś naprawdę o znaczących rozmiarach. To bardzo duży błąd, ponieważ nimfy kleszcza (małe niedojrzałe postacie), które najczęściej nas atakują są mikroskopijne. Często wyglądają jak przylepiony do skóry śmieć lub okruch. Najczęściej z powodu małych rozmiarów trudno nawet zauważyć odnóża kleszczy, stąd tak wiele pomyłek. Nawet, gdy po kilku dniach pojawią się objawy po ukąszeniu kleszcza – gorączka, bóle mięśni i stawów czy zmiany na skórze wiele osób nie łączy tego faktu z możliwością rozwoju infekcji odkleszczowej.

Nie ma 100% ochrony przed rozwojem infekcji związanej z ukąszeniem kleszcza, ale możesz to ryzyko znacznie ograniczyć

Najważniejsze jest to aby, po powrocie z grzybobrania poświęcić czas i dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli zauważyłeś kleszcza usuń go bezzwłocznie. Jeżeli obawiasz się, że trudno będzie Ci go usunąć samodzielnie – udaj się do lekarza i poproś o pomoc. Przez następne tygodnie obserwuj czy objawy po ukąszeniu kleszcza nie sugerują rozwoju infekcji. Kleszcze mogą przenosić wiele patogenów, z czego najczęściej zdarza się borelioza. Na tą chorobę nie ma na chwilę obecną szczepionki, dlatego najlepiej po kilku tygodniach wykonać test na boreliozę z krwi, np. na https://labhome.pl/produkt/test-na-borelioze/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.