Loading...
Dzieci

W jaki sposób przekonać dziecko do nauki angielskiego?

Dzieci w klasie uczą się języka angielskiego

Języka angielskiego warto uczyć się już od najmłodszych lat. To właśnie w wieku dziecięcym najprościej jest zdobyć nowe kompetencje językowe, dlatego też wielu rodziców chętnie zapisuje swoje dziecko na kurs angielskiego. Niemniej jednak niektóre maluchy nie są zainteresowane nauką, pomimo wysiłków ze strony rodziców. Jak przekonać je do zdobywania wiedzy?

Odpowiednie metody kluczem do sukcesu

Wielu rodzicom wydaje się, że naturalna ciekawość świata, która jest typowa dla wieku dziecięcego, okaże się być wystarczająca, by maluch zechciał podjąć naukę języka. Tymczasem należy mieć na uwadze, że dzieci interesują się co prawda wszystkim, ale pogłębiają swoje zainteresowania w obszarach, które sprawiają im najwięcej radości i przyjemności. Ciekawa lekcja przyrody w parku jest o dla nich o wiele bardziej interesująca, niż żmudne układanie puzzli. Tak samo funkcjonuje angielski dla najmłodszych – konieczne jest wdrożenie odpowiedniej metody, aby dziecko zainteresowało się nauką. Kursy angielskiego dla dzieci nie mogą polegać na powtarzaniu słówek czy fraz, które owszem, są użyteczne, jednak mało interesujące z perspektywy maluchów. Najlepszym rozwiązaniem będzie nauka angielskiego przez zabawę, która dostarcza dzieciom mnóstwo radości, a także sprawia, że szybciej zapamiętują oni pewne struktury czy hasła. Nauka przez zabawę wykorzystuje przede wszystkim dziecięcą ciekawość świata, nienachalnie „przemycając” wiedzę i umiejętności językowe. Oczywiście, cała procedura odbywa się bez naciskania na dziecko, aby zapamiętało konkretne słówko czy umiało użyć je w zdaniu.

Szkoła językowa czy angielski w domu?

Zastanawiając się, jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego, najczęściej brane są pod uwagę dwa rozwiązania – szkoła językowa bądź samodzielne ćwiczenie z dzieckiem w domowym zaciszu. W drugim przypadku rodzic musi nie tylko dobrze znać język, ale również metodykę nauczania, dzięki której można osiągać pożądane efekty. Trafniejszy wydaje się zatem wybór szkoły językowej, jednak i w tym przypadku trzeba uważać. Niektóre szkoły językowe praktykują bowiem tradycyjne metody nauczania, które mogą sprawdzać się w przypadku dorosłych, jednak będą zupełnie nieużyteczne w przypadku dzieci. Kursy angielskiego dla dzieci powinny bowiem opierać się przede wszystkim na zabawie. Zajęcia muszą być różnorodne, interesujące, a także dobrane do wieku dzieci. Jest to bardzo istotne, bowiem dziecko nie może czuć na sobie żadnej presji ze strony nauczyciela, tak aby nie przedwcześnie się nie zniechęcić. Język angielski dla dzieci nie może polegać na ciągłym sprawdzaniu wiedzy czy ocenianiu postępów. Dziecko, które czuje się zobowiązane do nauki, prędzej czy później straci do niej zapał.

Mądre wspieranie nauki angielskiego przez rodziców

Wiadomo już, jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego, warto jednak zastanowić się, czego nie robić, aby malucha nie zniechęcić. Otóż rodzice powinni unikać przede wszystkim:

  • ciągłego powtarzania, że język angielski przydaje się w życiu (choć jest to prawdą i warto wspomnieć o tym dziecku, to dla malucha nie jest to argument koronny),
  • porównywania do innych,
  • tłumaczenia, że skoro rodzice znają angielski, to dziecko również powinno.

Nie należy również naciskać na dziecko, zmuszać go na przykład do oglądania bajek w języku obcym czy słuchania audiobooków po angielsku. Owszem, jeśli dziecko wyraża taką chęć, to warto wprowadzić je do codzienności najmłodszych, jednak dobrze jest stosować tutaj sprawdzoną metodę „nic na siłę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.