Loading...
Sport

W jakich dyscyplinach znajdują zastosowanie siatki sportowe?

Mężczyzna odbija piłkę przez siatkę sportową do siatkówki

Siatki sportowe to podstawowe wyposażenie sal gimnastycznych i innych obiektów sportowych. Wyróżniamy siatki zabezpieczające teren hali sportowej lub ogrodzenia boisk sportowych, jak i siatki przeznaczone do różnych dyscyplin sportowych. Z jakich materiałów są wykonane siatki sportowe i w jakich sportach się je wykorzystuje?

Siatki sportowe — z czego powstają?

Siatki produkowane są zazwyczaj z wysokiej jakości polipropylenu (PP) lub polietylenu (PE). Siatki sportowe polipropylenowe, nazywane bezwęzłowymi, cechuje bardzo niska waga i elastyczność. Polietylenowe siatki — węzłowe charakteryzują się zaś większą sztywnością. Niezależnie od materiału siatki wykonane mogą być w różnych kolorach np. nawiązujących do klubu sportowego, czy koloru przewodniego obiektu sportowego. Co więcej, kolor siatki może tworzyć napis lub wybraną grafikę.

Siatki polipropylenowe — budowa

Siatka polipropylenowa tworzona jest metodą bezwęzłową — przędze polipropylenowe są łączone ze sobą specjalnymi metodami zgrzewczymi, a następnie rozciągane na dowolny wymiar. Wielkość oczek dobierana jest zależnie od przeznaczenia siatki i mają one kształt kwadratu. Polipropylenowa siatka jest przede wszystkim bardzo elastyczna i jednocześnie najbardziej wytrzymała na tle innych siatek sportowych. Polipropylen jest materiałem niezwykle odpornym na wszelkie przetarcia, rozciąganie, czy inne uszkodzenia mechaniczne, dlatego siatki z niego wykonane doskonale sprawdzają się na obiektach sportowych. Na wytrzymałość wpływa również grubość sznurka — im jest on grubszy, tym mocniejsza jest struktura siatki. Co więcej, polipropylen jest odporny na promieniowanie UV i inne warunki atmosferyczne -nie wchłania wilgoci, ani nie nagrzewa się, dlatego siatka polipropylenowa z powodzeniem może być wykorzystana na zewnętrznych boiskach piłkarskich i innych obiektach sportowych.

Siatka sportowa do piłki nożnej

Siatki polietylenowe — budowa

Siatka sportowa z polietylenu powstaje z wykorzystaniem metody węzłowej — sznurki są ze sobą splatane, tworząc na łączeniach małe węzły. Metoda ta pozwala dostosować wielkość oczka do wymagań, a jego kształt układa się w romb. Siatki polietylenowe są zdecydowanie sztywniejsze i mają bardziej zwartą budowę niż siatki z polipropylenu. Występują w różnych wymiarach i zazwyczaj produkowane są ze sznurków o formie przeplatających się warkoczy. Wpływa to znacząco na wytrzymałość siatki — nie niszczy się ona pod wpływem nacisku, rozciągania lub gniecenia. Co więcej, mocna siatka z polietylenu jest odporna na wysokie temperatury i zmienne warunki atmosferyczne, a ponadto cechuje się odpornością na gnicie i inne czynniki chemiczne, co zdecydowanie przedłuża jej trwałość.

Siatki bezwęzłowe i węzłowe — szerokie zastosowanie

Siatki znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w transporcie, przetwórstwie, branży tekstylnej, spożywczej, ale przede wszystkim w sporcie. Siatki sportowe przeznaczone są zarówno do wykańczania elementów na salach gimnastycznych, czy boiskach sportowych, jak i do ogradzania obiektów sportowych. Do jakiej dyscypliny sportowej niezbędna jest siatka sportowa?

Piłka nożna

Niewątpliwie najpopularniejszym sportem z wykorzystaniem siatek sportowych jest piłka nożna. Siatki na bramki muszą być bardzo trwałe i odporne na naciągnięcia spowodowane wpadaniem piłki z ogromną prędkością. Ma to szczególne znaczenie, gdy obiekty sportowe otaczają budynki lub parkingi — siatka powinna być na tyle wytrzymała, aby piłka jej nie przerwała i nie uszkodziła pobliskiej konstrukcji lub samochodów. Siatki na bramki mogą mieć różne kolory dostosowane do wyglądu hal sportowych lub przedstawiające wybrane grafiki. Zazwyczaj siatki do piłki nożnej są wykonane metodą bezwęzłową, aby kibice mieli lepszą widoczność i mogli bardziej skupić się na bramkarzu i piłce, aniżeli na strukturze siatki.

hłopcy grają w piłkę nożną

Siatkówka

Siatki, jak mówi sama nazwa tej dyscypliny, są niezbędne zarówno w przypadku siatkówki plażowej, jak i halowej. Siatka nie tylko służy do dzielenia boiska na pół, ale także jest niezbędna do obliczania punktów i zachowania zasad gry. W siatkówce na salach sportowych zazwyczaj wykorzystuje się siatkę białą lub czarną, wykończoną u góry taśmą wzmacniającą, a u dołu sznurkiem, który dodatkowo działa napinająco. W przypadku siatkówki plażowej spotkać się można z wieloma kolorami siatki zazwyczaj dopasowanymi do motywu przewodniego zawodów. Siatka do siatkówki tworzona jest zazwyczaj z poliamidu lub polipropylenu metodą bezwęzłową, dzięki czemu wyróżnia się dużą wytrzymałością przez wiele lat eksploatacji.

Tenis ziemny

Korty tenisowe muszą być wyposażone w siatkę, aby gra mogła odbyć się zgodnie z zasadami. W przeciwieństwie do siatkówki, siatki w tenisie umieszczone są na ziemi i sięgają wysokością około 1 metra. Każda siatka musi być wzmocniona linką napinającą i taśmą na górnej części. Siatki na kortach tenisowych zazwyczaj mają kolor czarny, aby mogły się wyróżniać na tle boiska, jednak występują także w innych kolorach. Siatki sportowe tenisowe wykonywane są metodą węzłową i bezwęzłową, zarówno z polipropylenu, jak i innych materiałów. Największe znaczenie w wyborze siatki ma wytrzymałość — siatka musi być odporna na niesamowitą siłę, z którą lecą piłki tenisowe. Warto zaznaczyć, że niejednokrotnie serwisy doświadczonych tenisistów osiągały prędkość nawet 200 km/h.

Piłka ręczna

Podobnie jak w przypadku piłki nożnej, siatka wykorzystywana do piłki ręcznej musi być bardzo wytrzymała i odporna na mocne naciągnięcia. Ta dyscyplina sportowa jest niezwykle dynamiczna, a zawodnicy potrafią wykonywać rzuty na bramkę z naprawdę ogromną siłą, dlatego mocna siatka to podstawa.

Siatka sportowa do piłki ręcznej

Siatki zabezpieczające

Siatki sportowe mogą spełniać także rolę ochronną. Zastosowanie zabezpieczające siatek możemy podzielić ze względu na umiejscowienie obiektów do sportu.

Hale sportowe i sale gimnastyczne

Siatki ochronne na halach sportowych zazwyczaj montowane są wokół boiska, na którym toczy się gra. Ma to na celu przede wszystkim ochronę kibiców i osób niebiorących udziału w rozgrywkach, a także zabezpieczenie okien. Siatkę ochronną najczęściej montuje się przy suficie sali gimnastycznej, często z wykorzystaniem specjalnych rozsuwanych konstrukcji, aby zabezpieczenia można było wysuwać w zależności od potrzeb.

Innym zastosowaniem siatek wewnątrz budynków są kotary grodzące. Najczęściej montuje się je podczas zawodów na dużej hali, gdy toczy się kilka rozgrywek naraz. Umożliwia to rozgrywanie dyscyplin sportowych bez przeszkód w postaci wpadających piłek na inne boiska.

Boiska i inne obiekty sportowe zewnętrzne

Mocna siatka ochronna często jest montowana na orlikach, kortach tenisowych i w wielu innych miejscach, tworząc swego rodzaju ogrodzenie boiska. Wytrzymała siatka zabezpieczająca to podstawa w miejscach, gdzie piłka może „wylecieć” poza obiekt sportowy, często niefortunnie uderzając kibiców, niszcząc samochody, lub zbijając szyby w pobliskich budynkach. Takie siatki osłonowe nazywa się piłkochwytami i cechują się one zarówno mocną wytrzymałością, jak i elastycznością, potrzebną do zatrzymania przedmiotu. W zależności od dyscypliny siatka ochronna może mieć różną wielkość oczek — przykładowo do zatrzymania piłki do siatkówki wystarczą duże oczka, natomiast aby zatrzymać piłkę do tenisa lub golfa konieczne będą małe oczka.

Podsumowanie

Siatki sportowe spotkamy na każdym obiekcie sportowym. Siatki z polipropylenu i polietylenu różnią się budową i cechami fizycznymi, jednak oba rodzaje doskonale sprawdzają się w sporcie. Decydując się na zakup siatek sportowych, warto wcześniej określić, do jakiej dyscypliny potrzebujemy siatki, aby wybrać odpowiednią elastyczność materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.