Loading...
Sport

W jakim sklepie wyposażyć się na wspinaczkę wysokogórską?

Mężczyzna wspinający się

Górskie szczyty, otwarta przestrzeń i zew przygody. Z roku na rok rośnie popularność sportów ekstremalnych takich jak wspinaczka wysokogórska. Zwłaszcza w Polsce. W końcu jesteśmy prawdziwą, światową potęgą alpinizmu!

Już na wstępie warto zaznaczyć, że taka wspinaczka to sport bardzo wymagający, a jego uprawianie wymaga odpowiedniej sprawności fizycznej i przygotowania. Oczywiście nie oznacza to, że należy się go bać! Jak wszystko inne, wymaga on wiedzy i cierpliwości, jednak nie jest on zarezerwowany dla jakiejś niesamowicie wąskiej grupy osób. Obecnie dzięki popularyzacji i najnowszym osiągnięciom techniki, wspinaczka jest znacznie bezpieczniejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Łatwiej również znaleźć kogoś, kto będzie w stanie nauczyć nas tej trudnej sztuki. Oczywiście wiedza, sprzęt i doświadczenie to nie jedyne, o co musimy zadbać. Bez odpowiedniej kondycji fizycznej każda wspinaczka może być mniej lub bardziej ryzykowna.

Czego będziemy potrzebować?

Czasami potencjalni, przyszli wspinacze zastanawiają się, czy będą potrzebowali jakichś specjalnych pozwoleń lub uprawnień do wspinania. Odpowiedzi brzmi – nie. Zgodnie z Ustawą o Sporcie z roku 2006, do wspinaczki nie są potrzebne żadne pozwolenia i kursy, co oczywiście nie znaczy, że ruszanie w góry bez żadnego przygotowania jest rozsądne.

O ile nie musimy mieć konkretnych pozwoleń, to nie obejdzie się od odpowiedniego sprzętu! Czynnik ludzki zawsze jest tym najbardziej zawodnym, dlatego musimy zrobić wszystko, co się da, by nie zawiódł nasz ekwipunek. Oczywiście jego kompletowanie nieodzownie wiąże się z zakupami. Jeśli chodzi o sklep wspinaczkowy, to warto wybrać taki, który w sprzęcie górskim się specjalizuje, a nie traktuje go po macoszemu. Tego typu sklepy są zwykle prowadzone przez pasjonatów i osoby, które dobrze orientują się w takiej tematyce. Przecież nie otwieramy sklepu mięsnego, będąc wegetarianinem z przekonania!

Sklep górski – miejsce, którego szukasz

Typowo górskie sklepy mają również taką przewagę, że możemy dostać w nich wszystko,  czego potrzebujemy do naszej wspinaczki: czekany, liny, plecaki, przyrządy asekuracyjne, ubrania, buty, kaski i wiele więcej. Niestety lista zakupowa jest długa i momentami dosyć (szczególnie dla laika) enigmatyczna. Na szczęście w dobrze wyposażonych sklepach z pewnością uzyskamy pomoc i garść dobrych rad. Takie doradztwo przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy już trochę sprzętu i trzeba dokupić coś, co będzie pasowało do całej reszty. Nie liczy się tylko jakość ekwipunku, ale i sposób jego dopasowania. A profesjonalna pomoc w tak wąskiej i specjalistycznej dziedzinie to coś, na co nie możemy liczyć w wielkim sportowym markecie-molochu.

Wspinaczka wysokogórska to piękny sport z dosyć wysokim progiem wejścia. Nie dość, że wymaga kondycji, wiedzy i doświadczenia w prostszych wejściach, to wiąże się również z koniecznością wyposażenia się w odpowiedni sprzęt. Mamy nadzieję, że teraz wiecie jak spróbować swoich sił w wspinaczce i gdzie wybrać się na te ekscytujące, przygotowawcze zakupy! Pamiętajmy – aktywny, zdrowy styl życia to podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.