Loading...
Jedzenie

Wekowanie słoików – jak to zrobić prawidłowo?

Weki

Wekowanie słoików to metoda konserwacji żywności, nazywana jest również pasteryzacją. Dzięki niej można samodzielnie przedłużyć trwałość produktów żywnościowych. Wyróżnia się pasteryzację niską, monumentalną oraz wysoką – różnią się one czasem oraz temperaturą wekowania słoików.

Pasteryzacja słoików – na czym polega?

Pasteryzacja jest jednym z najpopularniejszych sposobów przedłużania trwałości żywności. Jej nazwa wywodzi się od nazwiska słynnego francuskiego naukowca – Ludwika Pasteura, który niespełna 200 lat temu zauważył, że poddawanie produktów żywnościowych dużej temperaturze, a następnie błyskawiczne ich schłodzenie, pozytywnie wpływa na trwałość. Pasteryzacja jest procesem, który polega na zabijaniu wegetatywnej mikroflory, która odpowiada za psucie się żywności. Wekowanie pozwala na przedłużenie trwałości produktów spożywczych, przy jednoczesnym zachowaniu ich walorów smakowych i odżywczych [1]. Wówczas zachowują swoją świeżość nawet przez wiele miesięcy.

Typy pasteryzacji

Istnieje kilka różnych klasyfikacji pasteryzacji żywności. Najpopularniejszą z nich jest typologa uwzględniająca temperaturę oraz czas konserwacji żywności. W jej ramach wyróżnia się:

  • pasteryzację niską (długotrwałą), w której słoiki wekuje się przez 20-30 minut w temperaturze 63-65˚C. Poddaje się jej pomidory, ogórki oraz kompoty,
  • pasteryzację monumentalną (krótkotrwałą, w której słoiki wekuje się przez 15-20 minut w temperaturze 85-90˚C. Poddaje się jej grzyby – zarówno suszone, jak i w sosie, a także większość warzyw (z wyjątkiem pomidorów i ogórków),
  • pasteryzację wysoką (błyskawiczną), w której słoiki wekuje się przez 15-20 sekund w temperaturze nie niższej niż 90˚C, ale nie wyższej niż 100˚C. Takiemu procesowi poddaje się np. mleko [2].

Inną klasyfikacją procesu pasteryzacji jest typologia uwzględniająca sposób konserwacji żywności. Słoiki można pasteryzować zarówno „na mokro” w zamkniętym garnku z wodą, jak i „na sucho” w piekarniku. Obie metody są tak samo skuteczne, jednakże wekowanie słoików w piekarniku jest mniej popularne. Decydując się na ten typ pasteryzacji, należy zostawić słoiki lekko niedokręcone [2].

Pasteryzacja dżemów i innych słodkich przetworów czytaj więcej >>

Przetworów z dużą zawartością cukru nie trzeba pasteryzować. W takim przypadku wekowanie dżemów polega na przełożeniu gorącego przetworu do słoika, zakręceniu go, a następnie przełożeniu do góry dnem i odczekaniu, aż wystygnie. Natomiast w przypadku dżemów, marmolad, powideł i konfitur z niską zawartością cukru należy postępować podobnie jak z warzywami.

Źródła:

[1] Boruch M., Król B., Procesy technologii żywności. Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej. Łódź: 1993.

[2] Typrowicz J., Metody utrwalania i przechowywania żywności. Przemyśl:2006.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.