Loading...
ChorobyDom i rodzina

Wirus bostoński (bostonka) – przyczyny, objawy, leczenie

Wirus bostoński

Wirusy i inne czynniki patogenne są obecne w środowisku od lat. Niektóre są w stanie doprowadzić do ogólnoświatowej pandemii, inne skutkują jedynie tygodniem spędzonym w łóżku i szybkim wygaśnięciem objawów. Jednym z wirusów, których ogniska zarażenia cyklicznie, co parę miesięcy, pojawiają się na świecie jest tzw. bostonka. Czy należy się jej bać? Jakie są jej najczęstsze objawy? Jak długo zaraża bostonka? Bostonka a ciąża – czy może prowadzić ona do komplikacji? Czym jest ta choroba? Czy jest równie niebezpieczna jaki zarażenie koronawirusem?

Czym jest i jak przebiega bostonka?

Bostonka to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy z grupy coxasckie i enterowirusy. Jej  potoczna nazwa, wynika z częstego błędu w różnicowaniu choroby z inną, która posiada podobny do bostonki przebieg. Prawidłowa nazwa tej choroby wirusowej, która dotyka w większości przypadków dzieci w wieku kilku lat, to HFMD. Jest to skrót od angielskich słów oznaczających chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej. Jak sama nazwa wskazuje, gówna manifestacja objawów chorobowych zachodzi właśnie w tych okolicach ciała. Choroba bostońska u dorosłych występuje zdecydowanie rzadziej i ma najczęściej łagodniejszy przebieg.

Do zarażenia wirusem bostonki dochodzi podczas kontaktu z człowiekiem, który stanowi źródło zakażenia. Przebieg choroby dzieli się na cztery etapy, które różnią się od siebie fazą w jakiej znajduje się wirus namnażający się w organizmie. Pierwszy z nich to okres wylęgania, który trwa około 5 dni po kontakcie z osobą zakażoną. Następnie mamy do czynienia z fazą prodromalną, czyli etapem choroby w której nie rozpoznaje się żadnych charakterystycznych objawów. Kolejne dwie fazy to etap właściwej choroby (trwa około 10 dni) i faza zdrowienia, w której pacjent wraca do pełni zdrowia. Ostatni etap jest najdłuższy i może trwać nawet do 11 tygodni.

Najtrudniejszą do rozpoznania jest faza prodromalna, kiedy to choroba bostońska u dorosłego człowieka, manifestuje się klasycznymi objawami grypy lub przeziębienia. Należą do nich podwyższona temperatura ciała, dreszcze i bóle głowy.

choroba bostońska okres zakaźności
Źródło: Pexels.com

Objawy choroby bostońskiej u dorosłych i dzieci

Najbardziej charakterystyczne zmiany, po których możliwa jest identyfikacja choroby, to pojawienie się osutki grudkowej. Są to zmiany skórne, które mogą przybrać formę wysypki, pokrzywki i bąbli. Specyficzne dla choroby bostońskiej u dorosłego i dziecka są miejsca występowania zmian. Obejmują one wnętrza stóp i dłoni, śluzówkę jamy ustnej, a także pośladki.

To właśnie pojawienie się objawów bostonki na pupie i w okolicy szpary pośladkowej jest sygnałem dla wielu rodziców, że ze zdrowiem dziecka dzieje się coś złego. Postać HFMD, która obejmuje okolicę genitalną i pośladków, czyli właśnie bostonka na pupie dziecka należy do objawów atypowych choroby, które pojawiają się w populacji najczęściej.

Jak długo chory zaraża w chorobie bostońskiej? Jak się ustrzec zakażenia i samemu nie zarażać innych?

Zastanawiasz się, kiedy bostonka zaraża i w jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem?

Choroba bostońska określona jest chorobą brudnych rąk. Przenoszona jest drogą kropelkową, poprzez kontakt ze śliną, śluzem lub kałem osoby zarażonej.

To kiedy zaraża bostonka i czy w ogóle do niebezpiecznego kontaktu dojedzie, zależy głównie od nas. Ze względu na to, ile trwa bostonka u dzieci, najważniejsze jest ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi (co utrudnia transmisję wirusa na innych) przez około 7 dni od zakażenia. Po tym czasie następuje odpowiedź immunologiczna organizmu i choroba jest zwalczana. Bostonka u dzieci trwa najczęściej od 10 do 21 dni.

Trudniejsza jest odpowiedź na pytanie, jak długo zaraża bostonka i osoba na nią chora. Wiele zależy od reakcji i stanu układu odpornościowego naszego organizmu. Przyjmuje się, że wirus jest obecny w kale osoby zarażonej, jeszcze przez 6 do 10 tygodni po ustąpieniu objawów. Za odpowiedź na pytanie, jak długo zaraża chory na chorobę bostońską, uznaje się czas, w którym wirus znika z wydzielin układu oddechowego, czyli najczęściej 30 dni.

Ważne jest szczególne zadbanie o higienę u najmłodszych. Aby uniknąć zarażeń pozostałych rówieśników, z którymi dziecko ma kontakt należy przez tyle dni ile trwa bostonka u dzieci, zwrócić uwagę na higienę rąk, unikanie przedmiotów wspólnego użytku oraz ograniczenia kontaktów z wydzieliną z ust i nosa.

Bostonka a ciąża

Szczególnie niebezpieczna jest kwestia choroby bostońskiej w ciąży. Zakażenie chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej w pierwszym trymestrze ciąży jest groźne dla płodu, ponieważ może prowadzić do rozwinięcia się wad wrodzonych lub poronień. Choroby bostońskiej w ciąży, należy z tego powodu unikać, ograniczając kontakt przyszłej matki z innymi dziećmi.

Czy bostonka jest groźna?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej to infekcja zakaźna, która dotyka w większości przypadków najmłodszych dzieci, ze względu na obecność ognisk zakażeń wśród nich. Objawy bostonki utrzymują się najczęściej około dwa tygodnie, a możliwość zarażenia innych obejmuje 30 dni. Choroba ta ma niegroźny przebieg, który objawia się głównie zmianami skórnymi, podwyższoną temperaturą ciała, ogólnym osłabieniem i dreszczami. Bostonka nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka, aczkolwiek sytuacja staje się groźniejsza w kwestii uszkodzenia płodu. Bostonka w ciąży może prowadzić do zagrożenia życia nienarodzonego dziecka oraz matki.

Odpowiednia higiena, stosowanie się do obostrzeń sanitarnych, dezynfekcja ciała, mycie rąk przed jedzeniem i inne prawidłowe nawyki, pozwalają ograniczyć niemalże do minimum szansę na zachorowanie na bostonkę. Warto wiedzieć jak postępować, aby uniknąć zakażenia tą nieprzyjemną chorobą i oszczędzić sobie nieprzyjemności związanych z jej objawami.

Źródła:

  • Hand, foot and mouth disease (HFMD): emerging epidemiology and the need for a vaccine strategy, S. Aswathyraj, G. Arunkumar, E. K. Alidjinou, D. Hober
  • Foot and Mouth Disease update: further temporary control zone established in Surrey,
  • Hand, foot and mouth disease, Alexis Frydenberg, Mike Starr.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.