Loading...
Choroby

Wirus grypy stale groźnym problemem dla ludzkości

W japońskim Instytucie Chorób Zakaźnych prowadzone sa intensywne badania nad wyjaśnieniem istoty zmian w materiale genetycznym wirusa grypy, które to zmiany powodują,że staje się on bardziej zjadliwy – czyli groźniejszy dla zaatakowanych osobników.

Zespół doktora Kawaoka zajmuje się tym problemem i powstały już pierwsze wnioski dotyczące omawianego problemu. Naukowcy odkryli bowiem, że niewielka mutacja w jadnym z 10 genów wirusa czyni go niezwykle groźnym dla zaatakowanych osobników. Badania oparto o doświadczenia z wirusem, którego atak na Hong Kong w 1997 roku spowodował wypadki śmiertelne wśród zainfekowanych. Dzięki badaniom ustalono, że mutacja w genie PB2 związana jest z nadaniem wirusowi niezwykłej zjadliwości, co oznaczałoby, że każda kolejna mutacja wirusa grypy może być potencjalnie bardzo groźna dla ludzi. Droga przenoszenia wirusa grypy – jeżli chodzi o 1997 rok w Hong Kongu przebiegała od dzikiego ptactwa morskiego, poprzez świnie oraz kurczaki. Kurczaki były żródłem zakażenia u ludzi w Hong Kongu. Po tych odkryciach władze publiczne nakazały wówczas likwidację około miliona sztuk kurczaków, powstrzymując tym samym szerzenie się infekcji. Wirus ten nazwano H5N1. Badacze japońscy pracując z kopiami wirusa H5N1 odkryli, że właśnie gen PB2 nadaje wirusowi moc, jego mutacja spowodowała tak dużą zjadliwość wirusa w 1997 roku.

Obecne doświadczenia pomogą w badaniu jak w przyszłości może zmianiać sie wirus i jakie to będzie miało konsekwencje dla ludzi. Już dziś zespół dr Kawaoka dokonuje systematycznych badań wirusa grypy, który stale infekuje stada drobiu w Hong Kongu Badania te mają pomóc w porę wykryć śmiertelną dla ludzi mutację wirusa, aby w porę przeciwdziałać epidemii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.