Loading...
Choroby

Wirus prowadzący do rozwoju mięsaka Kaposiego u chorych na AIDS oszczędza ludzi zdrowych

Dr. Charles R. Rinaldo, Jr., z University of Pittsburgh School of Medicine w Pennsylvanii i współpracownicy donieśli w najnowszym, kwietniowym numerze pisma „Blood”, że herpeswirus HHV-8, powodujący u chorych na AIDS tzw. mięsaka Kaposiego – bardzo złośliwy nowotwór wywodzący się z naczyń krwionośnych i objawiający wieloogniskowymi czerwonymi guzami na skórze, może być powodem infekcji także u ludzi zdrowych.

Jak wykazali badacze, u zdrowych ludzi wirus ten powoduje łagodne, grypopodobne infekcje. Autorzy publikacji zbadali próbki krwi 108 mężczyzn niezakażonych HIV, kóre były pobrane w latach 1984-1999 w czasie badań nad AIDS. Ponowne badanie wykazało, że 5 mężczyzn pierwotnie wolnych od zakażenia wirusem herpes (HHV-8) zostało zakażonych w czasie trwania badania, mimo że nie miało infekcji HIV. W czasie, gdy po raz pierwszy mężczyźni ci mieli HHV-8-dodatnie testy, obserwowano u nich niespecyficzne objawy infekcyjne, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, zmęczenie, biegunkę lub rumień skóry. Jeden z badanych nie miał żadnych objawów chorobowych, mimo stwierdzenia obecności wirusa herpes (HHV-8). U zdrowych osób, u których stwierdzono obecność HHV-8, obserwowano prawidłową odpowiedź immunologiczną – narastanie miana przeciwciał przeciw temu wirusowi. Jednak mimo wytworzenia przeciwciał wirus nie został wyeliminowany i był obecny w organizmie po kilku latach od pierwszego stwierdzenia jego obecności.

Autorzy podsumowują, że jest to pierwsze badanie, które wykazało patogenną rolę wirusa HHV-8 u osób niezakażonych HIV. Dr Rinaldo sugeruje, że HHV-8 nie jest, być może, „bezpiecznym” wirusem u ludzi wolnych od AIDS. Konieczne są dalsze badania, by stwierdzić, dlaczego u części osób prowadzi on do rozwoju mięsaka Kaposiego i jaka jest w tym rola odporności komórkowej organizmu. Konieczne są także dalsze badania nad innymi niż mięsak Kaposiego chorobami zależnymi od HHV-8.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.