Loading...
Zdrowie

Wizyta u stomatologa – jak się do niej przygotować?

Kobieta jest na wizycie u swojego stomatologa

Wiele osób boi się lub zwyczajnie nie lubi odwiedzać gabinetu stomatologicznego. To skutkuje odwlekaniem wizyt kontrolnych, a to z kolei prowadzi do powstania ubytków i chorób jamy ustnej, które już zmuszą nas do tego spotkania. Niestety, często wtedy jest już za późno lub leczenie, które trzeba wdrożyć okazuje się naprawdę kosztowne. Warto zatem przezwyciężyć strach i odwiedzać gabinet chociaż dwa razy w roku. Jak przygotować się do takiej wizyty?

Higiena jamy ustnej

Najważniejszym krokiem przed każdą wizytą u stomatologa jest zadbanie o higienę jamy ustnej. Czystość zębów zapewni komfort zarówno pacjentowi, jak i stomatologowi. Warto zatem wyszczotkować zęby przez kilka minut tuż przed wyjściem z domu. W przypadku, gdy nie zdążymy tego zrobić lub nie mieliśmy takiej możliwości, można wspomnieć o tym w recepcji kliniki, ponieważ dzisiaj większość gabinetów dysponuje jednorazowym zestawem do higieny jamy ustnej.

Jakie dokumenty ze sobą zabrać?

Jeśli odwiedzamy danego stomatologa po raz pierwszy, warto zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną związaną z wcześniejszym leczeniem naszych zębów. W przypadku kolejnej wizyty obejmującej jedno leczenie należy pamiętać, aby zabrać ze sobą niedawno wykonane RTG zęba lub zdjęcie przeglądowe jamy ustnej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kolejnych zdjęć i pomoże w diagnostyce.

Jedzenie a wizyta u stomatologa

Kwestia spożywania posiłków przed i po wizycie u stomatologa jest często rozważanym tematem. Jednak to, czy można spożyć pokarm przed wizytą zależy od tego, jaki zabieg jest planowany. Jeśli nasza wizyta będzie wymagała znieczulenia, zjedzenie wcześniej lekkostrawnego posiłku jest dobrym pomysłem. Po wizycie z pewnością nie będziemy mogli tego zrobić przez co najmniej kilka godzin. Dentyści odradzają posiłki bezpośrednio przed wizytą u dentysty. Bezwzględnie nie powinno się jeść ani pić przed wizytą u dentysty, gdzie przeprowadzony będzie zabieg w znieczuleniu ogólnym. Mimo wszystko, każdy przypadek jest inny i warto w razie wszelkich wątpliwości zadzwonić do swojego dentysty i dopytać o szczegóły.

Przygotowanie psychiczne

Dla większości osób, wizyta u dentysty wiąże się z dużym stresem i obawami. Odpowiednie nastawienie i przygotowanie psychiczne sprawi, że całość przebiegnie znacznie łatwiej. Dzień przed wizytą starajmy się o niej nie myśleć i nie panikować. W tym celu zalecana jest odprężającą kąpiel, zakupy, wyjście do kina albo ze znajomymi. Natomiast w dzień wizyty należy zjeść syte śniadanie, można włączyć sobie ulubioną muzykę, a nawet do niej potańczyć. Siedząc na fotelu również można włożyć do uszu słuchawki, aby nie słyszeć niepokojących dźwięków i pozostać odprężonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.