Loading...
Choroby

Wizyty domowe Internisty i Pediatry

Wizyta u lekarza

Kiedy możemy liczyć na wizytę lekarza w domowym zaciszu i jakie prawa nam przysługują? Jak odpowiednio przygotować się na taką wizytę? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Gwarancja przedłużonej opieki zdrowotnej

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjenci mają prawo do opieki zdrowotnej świadczonej nie tylko w gabinetach służby zdrowia, ale także w domowym zaciszu. Lekarz  ma obowiązek takiej wizyty w przypadku nagłego zachorowania i pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, gdy nie jest w stanie dotrzeć do placówki ratowniczej. Zakres obejmuje podstawową opiekę zdrowotną, świadczenia specjalistyczne, opiekę długoterminową i rehabilitację. W statusie NFZ zapisano, że wizyta obowiązuje lekarza w dniu zgłoszenia jeśli jest to nagły przypadek, natomiast pacjenci z chorobami przewlekłymi mogą realizować takie wizyty w ustalonym z lekarzem terminie. Wizyty nie odbywają się w dni ustawowo wolne od pracy i w godzinach nocnych, jednie od 8:00 do 18:00. Nocna i świąteczna opieka wyjazdowa dotyczy najczęściej gwarancji ciągłości leczenia pacjenta, gdy nie ma bezpośredniego stanu zagrożenia życia.

W jakich przypadkach wzywamy pogotowie medyczne

Bezpośrednie zagrożenie życia, złamania, upadki, komplikacje ciążowe, wypadki komunikacyjne, nagłe duszności, porażenia, zaburzenia świadomości to przypadki nie podlegające pod lekarskie wizyty domowe. W ich przypadku powinniśmy od razu wezwać pogotowie ratunkowe.

Na wizytę domową możemy wezwać także Specjalistę

Wizyty domowe nie dotyczą tylko Lekarzy Rodzinnych. Możemy żądać wizyty lekarza specjalisty z każdej dziedziny, jednak to Pediatra, Lekarz Rodzinny i Internista wzywani są najczęściej. Dzieje się tak dlatego, że są oni lekarzami pierwszego kontaktu w nagłych przypadkach i zachorowaniach.

Wizyty domowe internisty w Warszawie oraz pozostałych miastach Polski są dostępne po zarejestrowaniu się telefonicznie lub przez internet w placówce medycznej. Czas oczekiwania na taką wizytę to około dwie godziny.

Na domową wizytę lekarską powinniśmy się należycie przygotować. Spisać ostatnio przyjmowane leki oraz rodzaj choroby, który nas dopadł. Dokładna analiza pomoże wystawić lekarzowi najtrafniejszą diagnozę.

Podczas trwania wizyty lekarz przeprowadza wywiad z chorym lub jego opiekunem, następnie przeprowadza badania. Po diagnozie wypisuje recepty oraz wystawia zwolnienia lekarskie. Posiada również zaplecze do podania leków na miejscu, jeśli jest taka potrzeba. Na wizycie domowej lekarz może wypisać skierowanie do szpitala, specjalisty lub ośrodka rehabilitacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.