Loading...
Jedzenie

Właściwości i zastosowanie kozieradki pospolitej

Liście kozieradki pospolitej

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum L.), znana jest także pod innymi nazwami, takimi jak grecka koniczyna, boża trawka czy kozioroźnik. Stosuje się ją już od tysięcy lat. W starożytnym Egipcie znane były metody wykorzystania jej do pielęgnacji ciała. W Polsce od XVI wieku jest znana jako roślina lecznicza pod nazwą fenegryk. Tak bogata historia tego zioła musi świadczyć o jego niezwykłych właściwościach. Co dziś wiadomo o kozieradce? To zioło o wielu zaletach i wielkiej mocy. Skuteczność kozieradki jest tak duża, że przed rozpoczęciem stosowania jej należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Kozieradka – czym jest?

Naturalnie kozieradka występuje w rejonie śródziemnomorskim, Pakistanie, Turcji oraz Chinach i Indiach. Do Europy trafiła jako roślina pastewna. Jest rośliną jednoroczną, należącą do rodziny bobowatych. Owocem kozieradki jest brunatny strąk, w którym znajduje się kilkanaście twardych, żółtobrunatnych nasion. Ten dar natury ma wiele zastosowań zarówno w kuchni, jak i w medycynie. 

Zapach kozieradki pospolitej jest specyficzny. Kiedyś karmiono nią krowy, jednak ta charakterystyczna woń kozieradki jest tak mocna, że przedostawała się do mleka. Żeby pozyskać nasiona z rośliny, należy wyłuskać je ze strąków, a następnie wysuszyć i zmielić.

Kozieradka jest rośliną miododajną, co oznacza, że jest uwielbiana przez owady, takie jak pszczoły i motyle. W Azji jest ona popularnym warzywem, a na całym świecie, jej wysuszone i sproszkowane nasiona, są znane jako cenna przyprawa. Jednak jej najważniejszą zaletą, jest jej prozdrowotne działanie.

Rosnąca kozieradka pospolita
https://pixabay.com

Właściwości kozieradki

Roślina ta ma wielki wpływ na zdrowie, głównie dzięki składnikom jej nasion. Zawierają one między innymi:

  • Mikroelementy, takie jak fosfor, żelazo, potas, cynk,
  • witaminy B1, B3, B7, F, C,
  • karoten,
  • kwas foliowy,
  • błonnik pokarmowy (śluzy).

Niezależnie od tego, czy kozieradka stosowana jest w mieszance, czy jako zioło pojedyncze, ma ona zbawienny wpływ na zdrowie. Służy między innymi diabetykom, karmiącym matkom, a nawet kulturystom. Produkty z nasion kozieradki obniżają poziom cholesterolu, a kosmetyki zawierające to zioło doskonale wpływają na włosy i skórę.

Nasiona kozieradki na układ pokarmowy

Dar natury, jakim niewątpliwie jest kozieradka, ma wpływ na niemal każdy element układu pokarmowego. Stosowana wewnętrznie, dzięki zawartości błonnika pokarmowego, wspomaga procesy trawienne. Jest to szczególnie ważne przy dyspepsjach (niestrawności), wzdęciach, zaparciach, wrzodach i chorobach wątroby. Wspomaga ona także wydzielanie soku żołądkowego oraz śliny i pobudza jelita do działania.

Kozieradka efekty

Nasienie kozieradki jest wielką pomocą przy walce z chorobami wątroby. Właściwości przeciwzapalne tego zioła hamują procesy włóknienia tego narządu i chronią go przed wnikającymi toksynami.

Kozieradka jest także nieodzownym pomocnikiem w walce z chorobą wrzodową. Dzięki temu, że zawiera polisacharydy, chroni ona żołądek przed kwasem solnym i pepsyną, a także zmniejsza istniejący stan zapalny jego błony śluzowej.

Nasienie kozieradki zawiera także flawonoidy, z których pomocą można wyleczyć hemoroidy. Uszczelniają naczynia krwionośne, co ma kluczowe znaczenie przy kuracji tego schorzenia.

nasionko kozieradki pospolitej
https://www.pexels.com

Nasienie kozieradki przeciwko cukrzycy i cholesterolowi

Niezawodna kozieradka jest także wielkim sprzymierzeńcem diabetyków. Nasienie kozieradki ma właściwości hipogikemiczne i przeciwhipergkilemiczne, czyli przeciwcukrzycowe. Wszystkie składniki odżywcze, które wspomagają pracę układu pokarmowego, są użyteczne w walce również na tym polu. Regulacja procesów trawiennych i opróżnień wpływa na wchłanianie się glukozy, która zapobiega nagłym skokom stężenia cukru we krwi. Spożywanie kleiku z nasienia kozieradki wpływa na produkcję insuliny i może bardzo ułatwić utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi, co jest wyjątkowo istotne przy leczeniu cukrzycy.

Nasiona kozieradki obniżają także poziom złego cholesterolu. Zawartość saponin steroidowych dobrze wpływa na zaburzenia hipolipidemiczne, czyli służy regulacji procesów lipidowych w organizmie. Zwiększa wykorzystanie nagromadzonego już cholesterolu i zmniejsza wchłanialność nowego. Nasienie kozieradki wpływa dobrze na gromadzenie się cholesterolu HDL, czyli tak zwanego dobrego cholesterolu.

Niezwykłość tej rośliny przejawia się na wiele sposobów. Spożywane doustnie w formie kleiku, nasiona kozieradki obniżają poziom cholesterolu i regulują cukier we krwi. Skuteczność tego zioła bywa porównywana do działań niektórych leków. Działania prozdrowotne to jeszcze nie koniec zalet kozieradki!

Kleik z kozieradki i kozieradka efekty

Nasiona kozieradki obniżają stan zapalny, wspomagają regenerację układu pokarmowego i regulują poziom cukru i cholesterolu. Żeby jednak służyły w pełni swoich mocy, należy zrobić z nich łatwy do spożycia kleik. W takiej formie najlepiej przyswajają się jego składniki odżywcze, a co za tym idzie – jego właściwości lecznicze.

Przepis:

Należy przygotować:

  • nasienie kozieradki (sproszkowane) – 1 łyżka,
  • woda – 1 szklanka.

Do przygotowania kleiku potrzebny jest produkt w proszku, czyli zmielone pojedyncze zioło lub nasienie kozieradki, które należy zmielić w młynku.

Składniki trzeba wymieszać i gotować przez kilkanaście minut. Tak przygotowany kleik można spożywać 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Kozieradka dla kobiet i mężczyzn

Już od zarania dziejów, ten wyjątkowy dar natury dobrze służy kobietom. Dzięki zawartości fitoestrogenów, które działają podobnie do estrogenu, nasienie kozieradki ma duży wpływ na gospodarkę hormonalną u kobiet.

Kozieradka efekty: Stosowanie tego zioła zmniejsza ryzyko zachorowania na najpopularniejszy typ raka u kobiet, czyli raka piersi. Kozieradka wpływa nawet na wygląd piersi, poprawiając ich jędrność, a nawet zwiększając ich rozmiar.

Mężczyźni stosujący kozieradkę mają znacznie lepszą produkcję testosteronu w organizmie. Włączenie jej do diety kulturystów jest doskonałym pomysłem. Włączenie tego zioła do suplementacji zwiększa wydajność ćwiczeń siłowych i spalania tłuszczu. Przy tym spożywanie nasienia kozieradki zwiększa apetyt, jest więc wielką pomocą przy budowaniu masy.

Jakie jeszcze sa kozieradka efekty?

Co więcej, kozieradka doskonale wpływa na zwiększenie libido i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wpływ na gospodarkę hormonalną przekłada się na regulację cyklów miesiączkowych i płodność. Jest także najlepszą przyjaciółką matek karmiących piersią, ponieważ już pierwsza dawka znacząco wpływa na zwiększenie laktacji. Należy jednak pamiętać, że obecność izoflawonów w składzie tego zioła, może nieść ryzyko zaburzeń hormonalnych, szczególnie istotnych przy leczeniu na przykład zaburzeń płodności. Przez to, przed podjęciem kuracji, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą!

Nie jest tajemnicą, że zdrowe ciało przekłada się na jego zdrowy wygląd. Nasienie kozieradki ma właściwości nie tylko lecznicze, ale i urodowe. Stosowanie go poprawia kondycję skóry i dobrze wpływa na włosy. Okłady z nasion stosowane są w leczeniu stanów zapalnych i wspomagają proces gojenia zmian skórnych. Są także ratunkiem na stłuczenia, siniaki i wszelkie obrzęki.

Herbata z kozieradki
https://www.pexels.com

Nasienie kozieradki na włosy

Włosy to duma każdej kobiety. Niestety, gdy zaczynają wypadać, zdaje się, że jedynym ratunkiem jest ich ścięcie. Na szczęście, także w tym przypadku doskonale sprawdza się kozieradka efekty. Dzięki fosfolipidom, cholinie i licznym witaminom oraz składnikom mineralnym wpływ, jaki kozieradka ma na włosy, jest wyjątkowy. Jej liczne składniki odżywcze w równym stopniu oddziałują na kondycję skóry głowy, która przekłada się na to, że włosy znacznie lepiej się prezentują.

Działanie kozieradki na pielęgnację skóry i włosów jest nieocenione. Zarówno mieszanka, jak i pojedyncze zioło dobrze wpływają na kondycję włosów i ich wygląd. Ponadto, redukuje łupież, zmniejsza przetłuszczanie się i umacnia cebulki włosów. Stosowania przez kilka miesięcy może sprawić, że pojawią się tak zwane baby hair, czyli nowe, odrastające włosy. Z początku mogą wydawać się liche i słabe, jednak z czasem nabierają one mocy i blasku.

Żeby nasienie kozieradki mogło poprawić kondycję włosów, należy przygotować z niej wcierkę.

Przepis na wcierkę z kozieradki:

Do przygotowania wcierki potrzebne będą:

  • nasienie kozieradki (zmielone) – 4 łyżeczki,
  • wrzątek.

Do przygotowania wcierki potrzebny jest sproszkowany produkt, czyli zmielone pojedyncze zioło lub nasienie kozieradki, które należy zmielić w młynku.

Składniki należy połączyć i dobrze wymieszać, a następnie odstawić na około 30-40 minut do ostygnięcia. W tym czasie powstałą masę należy co jakiś czas mieszać, by nie stężała. Za pomocą dozownika lub strzykawki przenieść specyfik na skórę głowy, dokładnie wcierając go w skórę głowy. Po zaaplikowaniu należy owinąć głowę ręcznikiem lub folią spożywczą i pozostawić na około 3 godziny. Wcierkę można zostawić także na noc, jednak jest to kłopotliwe, ze względu ma mocny i niezbyt przyjemny zapach kosmetyku. Po upływie tego czasu należy dokładnie umyć włosy, nawet klikukrotnie, jeśli jest taka potrzeba. Pozostały specyfik, można przechowywać w lodówce.

Wcierka stosowana codziennie lub co drugi dzień powinna przynieść pierwsze widoczne efekty już po miesiącu stosowania. Włosy będą wyraźnie mocniejsze i gęstsze. Nasienie kozieradki zmniejszy także swędzenie skóry głowy oraz znacząco zredukuje występowanie łupieżu.

Niestety, wcierka z kozieradki nie jest zalecana przy łysieniu androgenowym. Może ona nasilić objawy i przynieść skutek przeciwny do oczekiwanego.

Wielka moc kozieradki pospolitej wymaga umiaru

Wszystkie zalety i właściwości kozieradki służą dobremu stanowi człowieka. Nasienie kozieradki poprawia pracę jelit, reguluje poziom cholesterolu i cukru. Wpływa pozytywnie także na wygląd i kondycję skóry oraz włosów. Dzięki swojej wielkiej mocy ten dar natury jest nieocenionym sprzymierzeńcem każdego, kto chce zadbać o siebie i swoje samopoczucie. Zadbanie o jeden element ciała wpłynie pozytywnie na kolejny, tworząc długi łańcuch, który znacząco wpłynie na poprawę zdrowia, a co za tym idzie – jakość życia.

Skuteczność działania kozieradki bywa czasem porównywana do skuteczności niektórych leków, będących w użyciu przy leczeniu na przykład cukrzycy lub chorób wrzodowych. Dlatego też przed rozpoczęciem kuracji nasieniem kozieradki, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Jej wielkie zalety mogą stać się niebezpieczne, jeśli nie będą używane z rozmysłem.

Kozieradka znana była już w starożytnym Egipcie, gdzie znaleziono ją w grobowcu Tutenchamona. Stosowana była w Arabii, Izraelu i w Indiach. Wymieniona została nawet w szestanowiecznym polskim opracowaniu botanicznym Syreniusza. Długa historia kozieradki świadczy o tym, że jest niezwykle skutecznym ziołem. Od tysięcy lat kozieradka znana jest medykom i naukowcom, a jednak do dziś trwają badania nad jej wielkimi możliwościami. Jej stosowanie przynosi wielkie rezultaty, należy jednak pamiętać o tym, by stosować ją rozsądnie. Z zachowaniem umiaru, kozieradka szybko okaże się nieodłącznym elementem domowej apteczki. Stosowanie jej jest nie tylko wskazane, ale i smaczne! Choć ciężko w to uwierzyć, gdy czuje się zapach wcierki lub kleiku, kozieradka jest wspaniałą przyprawą o słodko-gorzkim smaku.

Trzeba jednak pamiętać o wielkich możliwościach tego wspaniałego zioła i pamiętać, by używać go z głową!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.