Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata w filiżankach.

Artykuł sponsorowany.

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły wzrost zainteresowania świata medycznego tym znanym od tysiącleci trunkiem. Coraz liczniejsze testy i badania mają w naukowy sposób potwierdzić to, co powszechnie się uważa: że zielona herbata to jeden z zdrowszych napoi na świecie. Jej zalety nie ograniczają się jednak tylko do pozytywnego wpływu na zdrowie, ale obejmują przede wszystkim wyjątkowe walory smakowe. Smak zielonej herbaty jest subtelny i trawiasty lub roślinny i kwiatowy, a kolor jasny i klarowny. Ale nie dajcie się zwieść tej pozornej delikatności – w suchych liściach zielonej herbaty może być nawet dwa razy więcej kofeiny niż w suchych ziarnach kawy!

Jak parzyć zieloną herbatę?

Parzenie każdej herbaty obejmuje te same kroki: trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę wody, gramaturę herbaty i czas parzenia. Dla pełniejszego aromatu warto też wcześniej ogrzać naczynie. I to koniec wspólnych elementów, bo dla pełnego smaku i aromatu, każda odmiana wymaga indywidualnego traktowania. Właściwa temperatura wody w zależności od gatunku zielonej herbaty powinna wynosić między 50 a 85. Na 100 ml wystarczy przygotować 1 g suszu, ale w zależności od preferencji i rodzaju herbaty możemy nawet użyć nawet do 2,5 g. Czas parzenia zależny jest od konkretnego gatunku, ale jako ogólną zasadę przyjmuje się, że nie powinien przekraczać 3 minut. Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy osiągnąć efekt mocniejszej herbaty, lepiej dodać więcej suszu niż wydłużać czas parzenia! Nie zwiększy to intensywności naparu, a jedynie wzmocni jego goryczkę.

Na co pomaga zielona herbata?

Pierwszym skojarzeniem ze zdrowotnymi właściwościami zielonej herbaty jest jej wpływ na odchudzanie. Dzięki zawartości substancji takich jak: kofeina, witamina B, polifenole i katechiny, a zwłaszcza galusan epigalokatechiny (EGCG) zielona herbata przyspiesza proces spalania materii, redukuje wchłanianie tłuszczów jednocześnie potęgując ich zużycie, a także działa pobudzająco. Dodatkowo uważa się, że zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów, stymuluje krążenie, poprawia sprawność umysłową, zwiększa odporność, a nawet wzmacnia szkliwo zębów.


Ile filiżanek zielonej herbaty pić w ciągu dnia

Niewątpliwe korzyści wynikające z picia zielonej herbaty sprawiają, że wydaje się ona być cudownym lekiem na wszystkie choroby. Pamiętajmy jednak, że herbata to nie lekarstwo, a jedynie dodatek do naszej codziennej diety. Zielona herbata nie powinna być stosowana w nadmiarze. Absolutnie się jej jednak nie bójmy, jedynie pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach. Przyjmuje się, że bezpieczną dawką jest 5 filiżanek dziennie. To jednak zależy od wielu czynników i tak na przykład kobietom w ciąży zaleca się ograniczenie tego trunku do minimum, ze względu między innymi na dużą zawartość kofeiny. Picie zbyt dużych ilości zielonej herbaty podnosi ciśnienie, dlatego uważać na nią powinny osoby stosujące leki na nadciśnienie. Zielona herbata tworzy także osad nazębny, ale ten problem łatwo wyeliminować regularną higieną jamy ustnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej swoją sytuację skonsultować z lekarzem.

Gdzie kupić dobrą zieloną herbatę

Po wysokiej jakości zieloną herbatę warto wybrać się do herbaciarni Five o’clock. To da nam pewność, że susz pochodzi z najwyższej jakości liści herbacianych, a także, że przechowywany był w odpowiednich warunkach, a przez to nie stracił swoich walorów. Tego niestety nie zagwarantuje nam market, drogeria czy stoisko w centrum handlowym. Po zakupy najlepiej więc wybrać się do jednego z salonów dobrej herbaciarni lub zamówić w  sklepie internetowym Five o’clock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.