Loading...
Suplementy

Wpływ glukozaminy i MSM na zdrowie

Suplementy diety w tabletkach.

Zarówno glukozamina, jak i MSM wykazują pozytywny wpływ na organizm. Dlaczego warto włączyć te preparaty do codziennej suplementacji? Jak działają na organizm? Kto powinien unikać tych substancji? Dowiedz się, jaką mają skuteczność MSM i glukozamina!

Co to jest glukozamina i MSM?

Glukozamina to aminocukier, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Można dostarczyć sobie tę substancję z zewnątrz w postaci chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy.

MSM to skrót od pełnej nazwy metylosulfonylometan. Jest to organiczny związek siarki. MSM w suplementach diety dostępny jest w formie tabletek lub proszku. Czasem MSM jest jednym ze składników preparatów wieloskładnikowych.

Skuteczność glukozaminy

Glukozamina jest dobrze tolerowana przez większość osób.

Głównym celem stosowaniem glukozaminy jest wzmocnienie bądź zregenerowanie zmienionych wskutek choroby stawów. Jest to możliwe, ponieważ glukozamina bierze udział w syntezie proteoglikanów, które są substancją budulcową chrząstki stawowej.

Glukozamina najczęściej występuje w suplementach diety pod postacią chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy, z których druga forma ma większą wartość terapeutyczną. Cechuje ją duża biodostęponość, ponieważ aż 89% czynnej substancji przenika do krwiobiegu. Jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że niemal cała substancja czynna jest spożytkowana przez organizm.

Skuteczność glukozaminy na stawy to nie jedyny pozytywny aspekt tej substancji. Ogromną zaletą jej jest to, że nie wchodzi ona w interakcje z innymi lekami. Jest bezpieczną substancją dla osób stale przyjmujących leki z powodu różnych chorób.

Możliwe działania niepożądane glukozaminy

Glukozamina oprócz bardzo korzystnego wpływu na stawy, może u niektórych osób powodować niepożądane dolegliwości takie jak:

  • duszności,
  • ból brzucha,
  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • świąd skóry,
  • rumień.

Należy również zwrócić na skład glukozaminy. Niektóre suplementy diety z glukozaminą wytwarzane są z pancerzy organizmów morskich, dlatego powinny unikać ich osoby uczulone na owoce morza.

Skuteczność MSM

Siarka organiczna zawarta w MSM odgrywa wiele funkcji w organizmie:

  • reguluje gospodarkę hormonalną,
  • wspomaga układ krwionośny,
  • odpowiada za właściwą przemianę materii,
  • uczestniczy w syntezie enzymów i aminokwasów.

MSM korzystnie działa na układ kostno-stawowy. 

Siarka wykazuje działanie przeciwzapalne oraz odbudowujące, dlatego może być skutecznym suplementem poprawiającym sprawność stawów.

Korzystny wpływ metylosulfonylometanu na stawy:

  • odbudowuje chrząstkę stawową,
  • minimalizuje skurcze mięśni,
  • wspomaga regenerację tkanki spowodowanych urazami lub operacją,
  • redukuje ból,
  • zmniejsza stany zapalne w układzie kostno-stawowym.

Siarka organiczna wykazuje również korzystne działanie na skórę. Wspomaga walkę z trądzikiem, łupieżem i łuszczycą. Skuteczność MSM można zauważyć również we wzmacnionej płytce paznokcia i poprawie kondycji włosów.

Kto nie powinien stosować MSM?

MSM nie wykazuje wielu działań ubocznych. Po zbyt dużym spożyciu MSM u niektórych osób może wystąpić rozstrój żołądka, niestrawność lub biegunka.

MSM nie powinny stosować osoby zażywające leki rozrzedzające krew, kobiety w okresie laktacji oraz ciąży.

Glukozamina i MSM – podsumowanie

Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemami ze strony stawów. Różne dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego dotykają zarówno osoby w podeszłym wieku, jak i młode osoby, w szczególności sportowców.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które w połączeniu przynoszą jeszcze lepsze działanie. Warto wybierać preparaty z zawartością zarówno MSM, jak i glukozaminy, ponieważ ich połączeniu wpływa jeszcze lepiej na stawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.